Tijdrit in met goede benen' fcj V a Ar an Ha Pim I*! 7 jaren van olympisch goud Anderen mogen concurrenten analyseren. Ik ben bezig met dingen die ik zelf onder controle heb PIM BIJL Hoe zou ze zich voelen, de vrouw die vijfenveertig seconden lang dacht dat ze olympisch kampioen was geworden en met haar zilveren handen in de lucht voor een finish- foto heeft gezorgd die vermoedelijk over decennia nog voorbij komt in terugblikken? ,,Best oké", laat An nemiek van Vleuten the morning after weten. Lang schoten haar gedachten alle kanten op, toch viel ze uiteindelijk in slaap. Nog altijd zijn de gebeur tenissen van zondag moeilijk te be vatten. ,,Wat een dag." Maar Van Vleuten beseft dat ze haar zinnen moet verzetten, hoe schier onmo gelijk dat ook is. De euforie op de streep en de gedachte dat ze goud won, het gevoel daarna hoe ze zo stom had kunnen zijn - ze zal het later een plek moeten geven. ,,Een heel vervelend moment dat ik even wil parkeren", zegt ze. ,,De benen zijn goed en met die goede benen ga ik de tijdrit rijden." Het pijnlijke moment zal voor al tijd aan haar kleven. Ze zal eraan worden herinnerd. Alleen zal Van Vleuten ook het gevoel tijdens de wedstrijd koesteren. Dat lukte haar namelijk bij de Spelen in Rio de Ja neiro al eerder. Aan die dag, met die vreselijke val in de greppel en het misgelopen goud, hield Van Vleu ten ook het gevoel over dat ze beter bergop reed dan ooit. Dat ze ook als klimmer boven de rest kon uitstij gen. Op zondagavond al lukte het haar aan het eind van talloze inter views over de miscommunicaties binnen het Nederlandse team met trots over haar vorm en rijden te spreken. Knopom Maar nu moet de knop om. Naar de 22,1 kilometer alweer op en rond het tot nu toe zo gedoemde autocircuit van Fuji Speedway. Op een par koers dat alles behalve vlak is en haar mede daardoor uitstekend past. Na tweemaal de sterkste in een olympische koers te zijn ge weest zonder hier goud aan over te hebben gehouden, is dit hoogst waarschijnlijk haar laatste kans op de titel waar ze zo van droomt. Al thans, als de 38-jarige Van Vleuten vasthoudt aan het zondagavond uitgesproken idee dat ze er op de Spelen in Parijs van 2024 niet meer bij is. Ze is gebrand op de zege bij haar debuut op de olympische tijd rit. Vijfjaar geleden koos de bonds coach nog voor Anna van der Breg- gen en de nu thuisgelaten Ellen van Dijk. Ook voor Van der Breggen is het een nieuwe kans. En bovendien een tijdrit vol sentimenten. Ook zij reed zondag rond in complete verwar ring en werd als olympisch kampi oene onttroond door de Oosten rijkse wiskundige Anna Kiesenho- fer. Van der Breggen (31) is geen Vos of Van Vleuten - ze zou fysiek ge zien óók nog jaren meekunnen - maar heeft besloten dat dit haar laatste seizoen is. Het leven naast de fiets trekt haar. Werkelijk alles won ze al. Op één titel na: de tijdrit op de Spelen. Die wil ze nog dolgraag. Concentratie Ze is de regerend Nederlands, Eu ropees en wereldkampioene op de tijdrit. In Rio lukte het niet. Zelf zegt Van der Breggen in haar bio grafie dat ze met een betere concen tratie had kunnen winnen, maar door alle indrukken na haar titel op de weg was ze niet scherp genoeg. Ze leefde in een roes en vergat bij voorbeeld het goedje in haar tas te stoppen dat je aan de binnenkant van het vizier van de helm moet smeren om te voorkomen dat het beslaat. Zo werd haar zicht in de af daling beperkt en moest ze genoe gen nemen met brons. De Nederlandse vrouwen zijn niet de enige favorieten met een bijzonder verhaal. Neem de Ameri kaanse Chloé Dygart, die in 2019 op de WK in Yorkshire de concurren tie werkelijk verpulverde in de race tegen de klok. Een jaar later in Imola miste ze een bocht, vloog over de vangrail en had een diepe snijwond in het bovenbeen. Een lange revalidatie volgde. Hoever is zij? Is haar tempo al zo verschroei end als voor haar val? Van der Breggen en Van Vleuten weten het niet. ,,Anderen mogen best de concurrentie analyseren en ze zal best in orde zijn", zegt Van Vleuten. ,,Ik ben bezig met de din gen die ik zelf onder controle heb. Helemaal op de tijdrit. Die rijd je toch alleen." Zo is het. Geen tactische spelle tjes. Geen onduidelijkheid over koplopers met een gigantische voorsprong. Alleen stampen op de pedalen, alleen tegen de klok, voor een nieuwe kans op olympisch goud. Na de cocktail van emoties hoopt ze nu voor langer aanhou dende euforie te zorgen. Het zit je niet mee, hè, als vaste volger van alles met twee wielen. Wéér geen goud... Iets met een plank, las ik? Dan is het bruggetje naar planken met wieltjes snel ge maakt. Het hele journaille hier - en zeker iedereen boven de 50 - mag het dan een circusact vinden, wat mij betreft breiden ze het skate boarden olympisch nog wat uit, de komende edities. In Parijs óók de halfpipe erbij, luister naar Tony Hawk! Man, wat heb ik genoten van Roos en Keet, onze skate- meiden. En ook van die der tienjarige waaghalzen uit Japan en Brazilië. Deels ook omdat ik de hele dag naast Erben Wennemars (hier namens de NOS) zat, moet ik toegeven. Dat is op zich al theater, natuur lijk. Zijn enthousi asme werkte zeer aanstekelijk. In het onvolpre zen VPRO- programma De Beloften gaf hij drie jaar gele den al eens advies aan de toen ge blesseerde Zwetsloot, die bij hem thuis op bezoek kwam. En nu, in het verre Japan, zag hij diezelfde Roos bijna een medaille pakken. Op z'n Erbens leefde hij mee, op de perstribune, direct aan de skate- baan. Klappend, juichend en zelfs tijdens de finale nog met wat inter actie met Zwetsloot, die tussen haar sprongen door vanaf haar board zelfs nog een babbeltje met 'm maakte. Een medaille bleef net uit, maar we hadden wel geno ten. En daar ging het volgens Roos en Keet toch om. Vandaag weer naar de Leeu winnen! Ach, er ontstond weer een verhaal vol dramatiek en goedbeschouwd won alsnog iemand uit de Mathieu van der Poel-league. Tom Pidcock, een 21-jarig kereltje van 1 meter 70 en amper 50 kilo. Ook op meerdere fietsen subliem en tot dingen in staat die anderen niet voor moge lijk houden. We zagen hem nog langslopen op parkeerplaats P5 in Izu met een rugzak over zijn schouder. Schijnt het enige mo ment op de dag te zijn dat hij nog last heeft van zijn in juni ge broken sleutelbeen. Ja, die Erben. Grandioos. Ik zie het meteen helemaal voor me. Eerder dit toernooi troffen we hem al in het mediacentrum en zat hij ook niet stil, om het zo maar even te zeggen. De dag ervoor had Erben naar de Neder landse voetbalvrouwen gekeken en zich nogal verbaasd over de keeper bij een tegendoelpunt. Hij stond op, begon driftig te springen met zijn handen hoog in de lucht en riep luid: ,,Zo! En nu moet jij raden waar de bal is! Nou! Kies maar! De bal! Waar dan?" Mijn antwoord - 'daar waar jij je handen nu hebt' - was fout. Ze bleek uiteindelijk over de bal te zijn gesprongen. Erben bleek de be roerdste niet en speelde de scène nog driemaal na en telkens even bevlogen. Metzo'n man heb je geen video meer nodig. Groet, Pim dinsdag 27 juli 2021 GO ie bekroning Juichend kwam ze over finish, 45 seconden lang dacht Anne- miek van Vleuten dat ze Olym pisch kampioen was. foto pim ras -Annemiek van Vleuten (38) @PimBijl 31* «st 1 Fuji Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen- en-weer-gesprek. Aflevering 4:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51