'Als ik superdag heb, kom ik ver' 6 Tom Dumoulin en Annemiek van Vleuten wonnen beiden al veel, maar dromen al Tom Dumoulin (30) en Annemiek van Vleuten (38) hopen morgen sporthistorie te schrijven met tijdritgoud. Van Vleuten drie dagen na de bizarre wegkoers, Dumoulin als bekroning van zijn rentree na een maandenlange pauze. OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE THIJS ZONNEVELD Hij wilde niet trainen. Hij wilde zijn calorieën niet tellen. Hij wilde geen interviews geven over het nieuwe seizoen. Hij wilde niet be zig zijn met welke sokken aërody- namischer waren, welke nummer tjes er op zijn fietscomputer ver schenen, wat zijn vetpercentage was en wat de tactiek moest zijn van de koersen die eraan kwamen. Hij wilde niet fietsen. Tom Dumoulin wilde naar huis. Het was pas januari, hij had nog geen koers gereden, maar voor hem hoefde het niet meer. Het plezier in wielrennen was zoekgeraakt en waar hij ook zocht: hij vond het nergens. In overleg met de ploeglei ding van Jumbo-Visma trok hij de stekker uit zijn seizoen - en mis schien ook wel uit zijn wielercar- rière. Het was alsof hij twijfelde aan zijn huwelijk met de fiets, maar het ook niet uit wilde maken. Een tijdje uit elkaar was misschien een beter idee. Vier maanden duurde zijn break. Daarna maakte hij bekend dat hij tóch weer ging koersen. Omdat het toch weer begon te kriebelen, maar ook onder druk van de tijd. De Spe len kwamen eraan. Als hij die wilde Ik heb genoten van het voorbereiden. Ik heb de afgelopen weken veel plezier gehad op de fiets halen, moest hij weer beginnen. Voorbereiden, trainingskampen plannen, geselecteerd worden, vac cinaties halen: als hij langer zou wachten, was het sowieso te laat. Als jochie droomde Dumoulin niet van de Tour of de regenboog trui. Wel van de Spelen. Skiën: prachtig. De slalom en de Super-G. Van wielrennen kreeg hij niet veel meer mee dan de Amstel Gold Race die eens per jaar in de buurt pas seerde. Zijn voorliefde voor de Spelen leidde ertoe dat hij in 2016 rigou reus voor Rio koos - en niet voor een klassement in een grote ronde. Geen focus op zo dun mogelijk zijn en elke dag stress, maar hij was nét iets zwaarder en pikte zijn dagen uit in de Giro en de Tour. En ook al won hij geen goud op de Spelen (het werd zilver achter Fabian Can- cellara); het was één van zijn mooi ste jaren op de fiets. Het is niet toevallig dat hij op nieuw de Spelen als doel heeft ge kozen. Tijdrijden is nog steeds de discipline die het best aansluit bij zijn mogelijkheden. Of, zoals hij het zelf lachend zei na de wegwed strijd van afgelopen zaterdag: ,,Ik ben er gewoon goed in." Veelbelovend Dumoulin vocht de afgelopen maanden tegen de tijd. Zijn voor bereiding was kort, er was geen ruimte voor veel tegenslag. Maar het voordeel was dat hij zich speci fiek kon voorbereiden op één on derdeel. De wegwedstrijden die hij reed, stonden in het teken van de tijdrit. Hij koos de Ronde van Zwit serland uit als wedstrijd voor zijn comeback omdat er twee ritten te gen de klok op het programma stonden. De eerste was redelijk, de tweede al een stuk beter. Vanuit de ploeg sijpelde er in de weken vóór de Spelen positiviteit naar buiten. Hij reed hard, zijn vermogenswaar- des waren veelbelovend. En niet onbelangrijk: hij had er lol in. Dat zie je er aan af. Hij was niet tevre den over zijn optreden in de weg wedstrijd, maar hij stond wel te la chen na afloop. ,,Ik heb genoten van het trainen en het voorbereiden, ik heb de afgelopen weken plezier ge had op de fiets. Dat is de afgelopen jaren wel eens anders geweest." Het parkoers van de tijdrit in To kio ligt hem. Beetje op en af, vrij technisch, veel tempowisselingen - precies waar hij van houdt. Maar waar hij staat ten opzichte van de concurrentie weet hij niet; hij is er ook zo min mogelijk mee bezig. ,,Dat heeft toch geen zin. Ik moet zorgen dat ik zelf op mijn best ben." Misschien komt het grootste gevaar wel uit zijn eigen ploeg. Van Wout van Aert en, in mindere mate, Pri- moz Roglic. Maar ook wereldkam pioen Pippo Ganna, Remco Evene poel, Stefan Küng en Rohan Dennis hebben zich toegelegd op de olym pische tijdrit. Het zou een verras sing zijn als hij ze allemaal achter zich kan houden. Zelf zegt hij: ,,Als ik een superdag heb, kom ik heel ver." Misschien is de grootste vraag niet eens hoe ver hij komt in de tijdrit, maar wat daarna volgt. Du- moulin heeft telkens gezegd dat hij niet verder wilde kijken dan 28 juli. De tijdrit, en verder niet. Op vragen erover geeft hij geen commentaar, maar ook bij Jumbo-Visma weten ze nog niet wat hij doet. Ritjes kippen Als je luistert naar zijn woorden, kun je er tussen de zinnen door in horen dat hij er weer zoveel plezier in heeft dat hij doorgaat. Misschien in een andere rol dan voorheen, meer zoals in 2016. Tijdritten pro beren te winnen, ritjes kapen. Maar het is niet uit te sluiten dat Tom Dumoulin vandaag zijn laatste wedstrijd fietst. dinsdag 27 juli 2021 GO Op jacht naar de ultiem @ThijsZonneveld Fuji Tom Dumoulin (30) In de wegwedstrijd speelde Tom Dumoulin geen rol van be tekenis. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50