Waterlinie nu naast piramides op erfgoedlijst 3 dgn Brabant 4 CORONA SPELEN Van de zeven Nederlandse coronagevallen in Tokio zaten er zes in hetzelfde vliegtuig van KLM. Net als twee verslaggevers van deze krant. Een reconstructie van de olympische coronavlucht, waar iedereen door elkaar zat, en de crew ongetest aan boord mocht stappen. »Blj de sporters leeft de vrees dat juist een stewardess het virus bij zich droeg Unesco vergaderde gistermiddag over verschillende genomineerden voor de status van Werelderfgoed. Voor de Nieuwe Hollandse Water linie en de Koloniën van Weldadig heid kwam groen licht. Op dit mo ment bestaat de lijst uit zo'n 1100 werelderfgoederen, waarvan elf Nederlandse. De molens van Kin derdijk werden in 1997 toegevoegd. Een felbegeerde plek op de We relderfgoedlijst - die ontstond in de jaren 70 - betekent wereldwijde er kenning en heeft vaak een groot ef fect op het toerisme naar een ge bied. De status biedt verder vooral veel extra bescherming. Ook zijn er fondsen beschikbaar voor onder houd en reparatie. De Nieuwe Hollandse Waterlinie werd in 1815 aangelegd en is het mi litaire verdedigingswerk dat Hol land moest beschermen tegen de vijand uit het oosten door hele stukken land kniehoog onder water te zetten. De eigen soldaten lagen gelegerd in talrijke forten langs de linie die zich uitstrekte van Am sterdam tot in de Biesbosch. De 85 kilometer lange linie telt maar liefst 45 forten, zes vestingen en twee kastelen. Onder meer Fort Asperen, Bakkerskil en Vuren, het Geofort, Slot Loevestein en de vestingen Go- rinchem en Woudrichem maken er deel van uit. Koning Willem I besloot in 1815 tot de aanleg van de vernieuwde waterlinie. In 1880 volgde een uit breiding met de Stelling van Am sterdam. De waterlinies vormen een stelsel van sluizen, dijken, ka nalen en gemalen, dat Nederland beschermde tegen vijanden. Ook bood dit bescherming tegen hoog water in de rivieren. Zulke water werken, die zo goed bewaard zijn gebleven, bestaan nergens anders ter wereld. De Koloniën van Weldadigheid in Drenthe zijn in 1818 gebouwd door de Maatschappij van Welda digheid. Doel was om arme paupers uit de grote steden een beter be staan te geven op het platteland en hun kinderen onderwijs te bieden. Er waren drie Nederlandse nomi naties, waaronder ook de Romeinse Limes. Over de laatste wordt van daag een besluit genomen. Hoewel plaatsing op de Wereld- erfgoedlijst wordt gezien als een enorme eer, zijn er lokaal ook zor gen. Unesco beschermt het erfgoed nog beter dan nu vaak al het geval is. En dat kan voor lokale gemeen ten extra beperkingen opleveren, bijvoorbeeld als het gaat om wo ningbouw. wvfw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg o. Stop. ,,Wat gaat u doen meneer?'' Een KLM-medewerker springt met zijn ar men wijd voor onze neus, als we op za terdagmiddag 17 juli twee uur voor ver trek van de KL861 naar Tokio een be kende van de wielerploeg denken te begroeten. Of we dat liever niet wil len doen, zo luidt het dringende ver zoek. In de vertrekhal van Schiphol valt het direct op. Mensen met een oranje Team NL-shirt checken bij ge reserveerde balies in en worden weg gehouden van het 'normale' volk. Lo gisch, zeggen we tegen elkaar, de at leten worden afgezonderd. Net als daarna in de lounge van de nationale luchtvaartmaatschappij. Pas als alle andere passagiers op hun stoel zitten, wandelt 'TeamNL' door de slurf het toestel binnen. Apart inchecken, aparte lounge, apart boarden, hier is over nagedacht. Maar wat er dan gebeurt, verbaast ieder een. Hockeyers, roeiers, skateboar ders, tennissers en beachvolleybal- lers, ze nemen kriskras door het toe stel plaats. Jean-Julien Rojer herkent de ten- nisverslaggever, geeft een knipoog en neemt plaats op 19D. Wij ploffen neer op rij 15, met extra beenruimte, met dank aan alle vlieguren die we voor ons werk mogen maken. Voor ons nemen vier hockeyers plaats, Jip, Joep, Jonas en Mirco. De rij daar weer voor delen beachvolleyballers Sanne en Madelein drie stoelen. Iets verder naar achteren zit dan weer wieler- bondscoach Koos Moerenhout, met verzorger Ton de Vaan. Van de business class, waar Tom Dumoulin en Kiki Bertens zitten, tot de achterste rij 44: overal zitten spor ters, gemengd met minder atletische mannen en vrouwen, onder wie een flink aantal Japanners. En het wordt nog gekker, als er lastminute ook nog ARJAN SCHOUTEN RIK SPEKENBRINK olympische sporters uit Ecuador, Chili en India het toestel in komen wandelen en overal door het toestel op lege stoelen plaatsnemen. Deze olympische bubbel is al lek voordat de piloot zich vanuit de cockpit tot de 'helden van TeamNL' richt en de Dreamliner naar de startbaan taxiet. Tijdens de vlucht is het stil aan boord. Al hoort taekwondoka Reshmie Oogink iemand hoesten en niezen. Het zal toch niet, zegt ze te gen haar coach. De atleten hanteren een jetlag-protocol, ze moeten doen alsof het nacht is en proberen te sla pen. Geluksvogels hebben een rijtje van drie stoelen voor zichzelf, ande ren hebben minder ruimte. Als het net donker is gemaakt aan boord, gaat een passagier dwars over het gangpad liggen slapen. Tot er iemand (geen sporter) op weg naar het toilet over haar struikelt. De atleten hebben stuk voor stuk hun witte FFP2-mondkap van TeamNL op. Maar niet elke passagier neemt het even nauw met het mond kapje. Het KLM-personeel zegt er niets van. Nieuw slachtoffer De KL861 landt zondagochtend 18 juli om 08.24 uur Japanse tijd op Na- rita Airport. Negen dagen later is nog niemand het vluchtnummer verge ten. Deze vlucht is berucht gewor den. Gisteren was er wéér een nieuw slachtoffer van wat inmiddels de co- ronavlucht is gaan heten. Tennisser Jean-Julien Rojer is het zesde lid van TeamNL dat in Tokio positief testte op het virus. Vijf van hen zaten op dezelfde vlucht, net als NOS-com- mentator Jeroen Elshoff, die 350 kilo meter ten noorden van Tokio in qua rantaine zit in Sendai, waar de voet balsters poulewedstrijden speelden. In de Nederlandse ploeg in Tokio is na al die besmettingen nu een soort puzzel ontstaan. Wie weet zich nog te herinneren op welke stoel wie zat? Halfpension 3 dagen Antwerpen 3 dgn Biesbosch+diner dinsdag 27 juli 2021 GO M Slot Loeve- stein is een onderdeel van de 85 kilome ter lange Nieuwe Hol landse Waterli nie, die in 1815 werd aange legd. foto anp De Nieuwe Hollandse Waterlinie en de Koloniën van Weldadig heid in Drenthe zijn door VN-or- ganisatie Unesco toegevoegd aan de Werelderfgoedlijst. Dat betekent dat onder meer Gorin- chem, Slot Loevestein en vele forten vanaf nu in één adem ge noemd mogen worden met de Chinese Muur, de piramides van Egypte en de Taj Mahal. Simone van Zwienen Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Olympische bubbel al lek voor KL861 Luxe wellnesshotel omringt door mooie natuurgebieden, zoals De Groote Peel! 2 nachten incl. ontbijt in 4* BW Nobis Asten (8,7) 7 O 2x een diner (hoofdgerecht), gratis wifi parkeren Incl. wellness (zwembad, sauna en Turks stoombad) Optioneel: Upgrade kamer terras airco 15,- p.n. 4* Mercure Antwerp City South (8,0) 3* Fletcher Witte Brug, Lekkerkerk (8,1 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijt, wifi parkeren Incl. fitness en sauna's Gratis late check-out jtq J lx een 2-gangen diner 0#»Tl Incl. buitenzwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4