Waar blijft het goud? Gemiste kansen doen denken aan Athene In de voetsporen van Mensonides en 'VDH' 5 de lucht vallen: wat maakt hem zo goed? IS 2004 Valse start waterpolosters Geen brons na shoot-off Het is lang geleden dat er na drie dagen Olympische Spelen nog geen goud in de pocket zit. Bij voorgaande Spelen konden Oran jefans vaak in het openingsweek end een olympische titel vieren. Zoals met de wielrensters Anna van der Breggen (2016) en Mari anne Vos (2012) en de estafette zwemsters (2008). In 2004 duurde het vijf dagen voordat er echt gejuicht kon wor den voor een Nederlandse sporter. Na het eerste weekeinde van de Spelen in Athene stond de teller op één zilveren en twee bronzen medailles. Zeventien jaar geleden werd er in de eerste dagen volop getreurd over gemiste kansen en over de onttroonde olympisch kampioenen Leontien van Moor- sel en Inge de Bruijn. Gemiste kansen, die zijn er nu ook volop. De uitzonderlijk sterke wegploeg van de wielervrouwen faalde opzichtig. Op voorhand was niet de vraag of er goud zou wor den gewonnen, maar door wie. Annemiek van Vleuten, Anna van der Breggen, Marianne Vos en Demi Vollering vormden echter alleen op papier een dreamteam. Een dag later moest Mathieu van der Poel na een bizarre valpartij zijn jacht op mountainbikegoud al snel staken. Sportminnend Neder land had al twee vinkjes gezet ach ter 'tijdrit vrouwen' en 'mountain bike mannen', maar de praktijk bleek weerbarstiger. Duidelijk is wel dat de vibe er deze eerste dagen nog allerminst lekker in zit bij TeamNL. De hockeymannen en waterpolo- vrouwen kenden een slechte start en absolute sporthelden zoals Sanne Wevers, Epke Zonderland en Kiki Bertens slaagden er niet in zich nog één keer op te richten. Tel daarbij op het dramatische onge luk van BMX'er Niek Kimmann en diverse zure vierde plaatsen (Bauke Mollema, estafettezwem sters, handboogteam) en het is duidelijk dat het chagrijn in Ne derland toeneemt. De grap dat TeamNL hoger scoort in het coro naklassement dan in het medaille klassement, is pijnlijk maar op dit moment wel waar: vier positieve sporters tegenover drie zilveren medaillewinnaars (handboog ge t In Athene stond de teller na het eerste weekend op één zilver en twee brons mengd team, Annemiek van Vleu ten en zwemmer Arno Kam- minga). Maar er is hoop. Harrie is in the house. Baanwielrenner Harrie La- vreysen en zijn teamsprint-kom panen Jeffrey Hoogland en Roy van den Berg zijn in Japan gearri veerd. En natuurlijk staat er nog veel meer moois te gebeuren in Tokio. Wat te denken van de judo ka's, BMX'ers, roeiers, surfers, zei lers, atleten, zwemmers en de tijd rit bij de vrouwen morgen? De wielerploeg kan zich hierbij vasthouden aan het 'Athene-sce nario'. In 2004 was de valpartij van Leontien van Moorsel in de weg wedstrijd een grote domper. Drie dagen later sloeg 'Tinus' toe op de tijdrit. Van Vleuten zou ervoor te kenen. Windsurfen dinsdag 27 juli 2021 GO TOKIO Arno Kamminga (25) is de eerste Ne derlandse man die een olympische medaille wint op de 100 meter schoolslag. Bovendien mag de Katwijker zich na Wieger Mensonides (1960) en Pieter van den Hoogenband(2000 en 2004) de derde man noemen die namens Ne derland het olympisch zwempodium haalt. ,,Heel bijzonder dat ik nu in een rijtje sta met Pie- ter van den Hoogen- band. Pieter is toch dé man van het Neder landse zwemmen'', zei Kamminga na de me dailleceremonie over de huidige chef de mission van TeamNL. In de geschiedenis van de olympische school slag mag Kamminga zich de vijfde Neder landse medaillewinnaar noemen. Marie Baron won in 1928 zilver op de 200 school in Amster dam. In 1948 kroonde Nel van Vliet zich in Londen tot kampioene op deze afstand. Brons was er in 1960 - eve neens op de 200 school - voor Wieger Mensoni des in Rome. En in 1984 won Petra van Staveren goud in Los Angeles op de 100 school. Kamminga is een echte laatbloeier. In zijn jeugd stond hij nooit te boek als natuurtalent. De eer ste resultaten kwamen pas toen hij zich vanaf 2012 serieus ging toe leggen op het zwem men. Het was een jaar na het overlijden van zijn moeder, die na een ziek bed op 48-jarige leeftijd overleed. Haar jongste zoon (van drie kinderen) was toen pas 15 jaar. Het zwemmen vormde een fijne afleiding voor Kamminga. Nadat coach Mark Faber van het Amster damse trainingscentrum in 2016 in zijn leven was gekomen, ging het rap. Kamminga bestormde met zevenmijlslaarzen de wereldtop. ,,De en tree van Mark is het geluk in zijn leven ge weest'', vertelde zijn vader Meindert Kam- minga vorige week in deze krant. ,,Alle puzzel stukjes vielen in elkaar.'' ,,Deze medaille is zeker ook voor Mark'', bena drukte de olympische medaillewinnaar. Na drie olympische dagen en grote gemiste kansen blijft TeamNL nog verstoken van een olympische titel. De teller staat op driemaal zilver. Waar blijven de gouden medailles? Natasja Weber Tokio Leontien van Moorsel valt in de wegkoers in Athene. Later wint ze wel de tijdrit. foto cor vos De waterpolosters hebben hun terugkeer op de Spelen niet kunnen opluisteren met een zege. Oranje gaf tegen Australië, de nummer 3 van het laatste WK, een ruime voorsprong uit handen en verloor met 15-12 (3-3 2-5 5-2 5-2). Windsurfer Lilian de Geus, de regerend we reldkampioene in de RS:X-klasse, staat na zes races zevende. het geheim Inge de Bruijn grijpt in 2004 mis op de 100 meter vlinderslag: 'slechts' brons. foto pim ras De Nederlandse handboogschutters hebben naast de medailles gegrepen in de landenwed- strijd. Steve Wijler (foto), Gijs Broeksma en Sjef van den Berg verloren in de strijd om het brons via een shoot-off van Japan (4-5).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49