0,i De zilveren medaille van Arno Kamminga komt niet zomaar uit m 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Wevers blijft in Tokio Eerst verlies, daarna zege Anticlimax voor Bertens Verhagen dubt over doorgaan Zijn historische zilveren medaille op de 100 meter schoolslag voelt voor Arno Kamminga (25) als goud. Wat maakt de 'Komeet uit Katwijk' zo bijzonder? Vijf kenmerken. Geen ontzag Goeie kop Technisch subliem Niet inzwemmen Pipo-voeten Al Goals FLITSEN NATASJA WEBER Het begon al met een mooi staaltje oorlogs voering op het startblok. Waar grote con currenten elkaar doorgaans de rug toekeren kort voordat het startsignaal klinkt, ging Arno Kamminga pontificaal met zijn ge zicht tegenover Adam Peaty staan. ,,Ik ben niet bang voor hem", zei Kamminga over het onbetwiste Britse schoolslagfenomeen. ,,Ik ging de olympische finale in om te win nen. Als je al bij voorbaat het goud weggooit en voor zilver gaat, kun je alleen maar ver liezen. Ik had zoiets van: kom maar op. Ik heb veel respect voor Peaty, maar ik gun hem niks als we op het startblok staan.'' Peaty prolongeerde zijn olympische titel op de 100 meter schoolslag in 57,37 secon den. Kamminga schreef Nederlandse zwemgeschiedenis door als tweede aan te tikken (58,00). „Olympisch zilver... Echt on werkelijk. Dit zilver voelt voor mij als goud'', zei de Katwijker die rond het zwem bad emotionele momenten kende. ,,Toen ik bij het podium stond te wachten, dacht ik aan mijn overleden moeder. En voor de race dacht ik ook aan haar. Ze heeft me vandaag extra energie gegeven.'' Er staat een goeie kop op bij Arno Kam minga. Mentaal is hij ijzersterk. Natuurlijk voelde hij spanningen voorafgaand aan zijn eerste finale op de Olympische Spelen, maar ze waren goed beheersbaar. De schoolslag topper doorbrak een mentale barrière na zijn twee Europese titels in 2019 (in kort bad). Sindsdien heeft hij een andere mind set. ,,Ik weet dat ik kan winnen en dat geeft me ongelooflijk veel vertrouwen.'' De afgelopen twee jaar groeide zijn zelf vertrouwen naar grote hoogte doordat-ie zijn tijden maar bleef verbeteren. ,,Sinds 2019 heb ik mentaal en fysiek echt een stap gezet. Ik wist ook dat ik vandaag een kans zou hebben om Peaty te verslaan, hoe klein misschien ook maar ik ging ervoor. Voor mij is dit nog maar het begin. Ik kom steeds dichterbij en heb zin om de komende jaren het gat te dichten.'' De schoolslag is volgens Kamminga's coach Mark Faber van het Amsterdamse trainings centrum één van de moeilijkste zwemsla gen. De timing tussen arm- en beenslag luistert ongelooflijk nauw; die moet klop pen om zo weinig mogelijk weerstand van het water te hebben. En laat Kamminga er nu een meester in zijn om die timing tot in perfectie uit te voeren. Waar de explosieve Peaty bekendstaat om zijn extreem hoge frequentie, moet Kamminga het hebben van zijn timing in combinatie met kracht en duurvermogen. Op de terugbaan heeft hij altijd nog iets over. In het Tokyo Aquatics Centre naderde Kamminga de Britse klas- bak in de laatste meters. ,,Ik heb het Peaty moeilijk gemaakt, maar hij is nu de beste.'' In de mondiale zwemwereld is Arno Kam- minga een vreemde eend in de bijt. De ge boren Katwijker is één van de weinige zwemmers - zo niet de enige - die vooraf gaand aan een wedstrijd niet het water in duiken. Waar zwemtoppers zweren bij het opdoen van watergevoel, werkt Kamminga op het droge zijn oefeningen af. Wereldwijd wordt daar met verbazing naar gekeken. In een rustige ruimte doet hij zijn rek- en strekoefeningen en gooit-ie met een medi cijnbal. Deze alternatieve warming-up probeerde Kamminga vijf jaar geleden een keer uit. Hij heeft er namelijk een hekel aan om in de drukte bij het inzwemmen niet zijn eigen tempo te kunnen volgen. ,,Op de kant kan ik me goed focussen en ben ik helemaal in me zelf gekeerd. Ik zie het ook als een mentale oplading.'' 'Met jouw Pipo-voeten ben je uitstekend geschikt voor de schoolslag'. Dat zei zwem coach Bregje van der Pluijm toen ze Arno als 12-jarig jochie onder haar hoede kreeg. Kamminga was destijds vooral een vlinder slagzwemmer. Van der Pluijm: ,,Pipo-voe- ten zijn kenmerkend voor goede schoolslag zwemmers. Met voeten die naar buiten staan en tenen die ver naar achter reiken.'' Behalve Pipo-voeten zag ze bij Kamminga ook de juiste bewegingsruimte in zijn heu pen en een sterke beenkracht als ideale in grediënten voor een potentieel goede schoolslagzwemmer. ,,Met Bregje is alles begonnen bij zwem vereniging De Columbiaan in Voorhout'', gaf Kamminga de credits aan zijn jeugd- coach. ,,Superleuk dat ik haar zojuist op een groot scherm pal naast het zwembad zag zwaaien en juichen. Net als mijn vader, broer Elwin, zus Iris en vrienden en familie. Daar doe ik het allemaal voor.'' dinsdag 27 juli 2021 GO Sanne Wevers is gisteren niet naar Amsterdam gevlogen. De turnster dacht zondag na het mis lopen van de balkfinale dat ze het vliegtuig zou pakken, maar als derde reserve voor de eindstrijd is er toch nog een kans dat ze in actie komt. De hockeysters scoorden gisteren in hun tweede groeps- duel vijf keer tegen Ierland (5-1). 3X3 BASKETBAL Oranje heeft het toernooi voortge zet met een zege en een nederlaag. Eerst was Bel gië te sterk (17-18), daarna werd Polen geklopt (22 20). Nederland heeft vier zeges uit zes duels en maakt een goede kans op rechtstreekse plaatsing voor de halve finale. TENNIS De loopbaan van Kiki Bertens is in een anti climax geëindigd. Door de positieve coronatest van Jean-Julien Rojer en de daaropvolgende terugtrek king van het Nederlands team, betekende de verlo ren wedstrijd in het dubbel spel met Demi Schuurs de laatste van Bertens. Ber- tens en Schuurs, die bei den nog hun opwachting zouden maken in het ge mengd dubbel, gingen in de tweede ronde onderuit tegen de Russinnen Vero- nika Koedermetova/Jelena Vesnina: 6-2 3-6 10-7. JUDO Sanne Verhagen (28) weet nog niet of ze doorgaat tot de Spelen van 2024. ,,Ik ga nu op vakan tie, dan ga ik nadenken en dan zie ik wel waar het schip strandt'', zei Verha gen, die net als in Rio de Janeiro in de tweede ronde werd uitgeschakeld. De Oekraïense triatlete Joelija Jelistratova blijkt in juni positief te zijn getest op epo. Ze mocht daarom vannacht niet deelnemen aan de olympische triatlon. De Algerijnse atleet Taoufik Makhloufi (33) komt niet in actie in Tokio. De olympisch kampioen van 2012 op de 1500 meter heeft een knieblessure. De Pipo-voeten zijn $0 @WeberNatasja Tokio Arno Kam- HISTORISCH ZILVER minga viert zijn zilveren medaille, die volgens de zwemmer zelf 'voelde als goud.' FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48