tr Bescheidenheid 2 Gouden droom spat uiteen voor Van der Poel, die stelt OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Stunt Toussaint? En volg het handbal! Vanwege een cruciale denkfout in de eerste volledige ronde viel Mathieu van der Poel zwaar op zijn heup, zijn olympische droom op zijn geliefde mountainbike was meteen aan diggelen. Hij werd na zijn val met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. ,,Ik wist van niets.'' Column Stukje omhoog, stukje omlaag. Flauwe bocht naar rechts, over die grote steen. En dan naar beneden, de diepte in. Hij wilde geen risico nemen. Als de rest wilde springen, dan deden ze dat maar. Mathieu van der Poel nam de plank. Alles onder controle. Er was één probleem. De plank lag er niet. Ik heb zelf boven op die rots gestaan. Ik moet er niet aan denken dat ik er aan zou komen fietsen in de veronderstelling dat er een niet bestaande plank zou liggen. De snelheid, de hoogte, de klap - het was een klein wonder dat Van der Poel er vanaf kwam zonder gebroken nek. Alles wat er brak, was zijn olympische droom. In duizend gruzels uiteen. Hij wist niet dat de plank was weggehaald na de verkenningen. Anderen zeiden dat ze het hem wel hadden verteld, maar blijkbaar was de boodschap niet overgekomen. Een miscommunicatie was het. Alweer. Die term viel na de wegrit bij de vrouwen ook al vaker dan Neymar. Miscommunicatie: het is zo'n vage term dat je er alles achter kunt verschui len. De knulligheid, de fouten. Natüürlijk had Van der Poel moeten weten dat die plank er niet lag. Hij is eigenwijs, hij doet dingen op zijn eigen manier en dat brengt hem heel ver - maar deze keer had hij zich beter moeten (laten) informeren. Twee jaar gele den, bij het testevenement, lag die plank er ook niet. De val van Van der Poel is de zoveelste opdoffer in een paar dagen voor de Neder landse olympische ploeg. De hosannastemming die in de bagage meeging naar Tokio, staat nog ergens op het vliegveld, bij verloren voor werpen naast band 12. De behaalde zilveren medailles worden overschaduwd door gepruts in de marge. Mathieu fantaseerde een niet bestaande plank, de wielrensters wisten niet dat er nog eentje voorop reed, de hockeymannen stonden met z'n twaalven in het veld. En dan hebben we het nog niet eens gehad over vlucht KL861, waar sporters en begelei ding doodleuk tussen journalisten, toeristen en officials werden gezet. Wat heb je aan een corona bubbel als je 'm zelf lek prikt? Het resultaat: zes positieve gevallen, waarvan vier sporters. We gingen op deze Spelen meer medailles halen dan ooit. De verwachtingen waren - zoals altijd - onrealistisch hoog. Daar hebben wij van de media trouwens ook flink aan bijgedragen. Maar medail les worden niet gewonnen op papier; de werkelijk heid is altijd weerbarstiger. Na dagen vol gekluns moeten we misschien even op ons achterhoofd krabben. Die recordoogst kunnen we vergeten, weg met die overdreven focus op de medaillespie- gel. Het enige klassement waar we meedoen om te winnen, is het besmettingenklassement. Een tikje bescheidenheid zou ons sieren. P.S. Kan iemand voor de zekerheid tegen de baan renners zeggen dat ze linksom moeten rijden? De val van Mathieu van der Poel is de zoveelste opdoffer Na acht minuten en veertig secon den wedstrijd komt Mathieu van der Poel aan bij de Sakura Drop. Zo hebben ze deze passage, een garan tie voor waaghalzerij en spektakel, bij het Japanse sportwielercentrum genoemd. Vanaf een rotsblok moe ten de mountainbikers een sprong maken, ze zien alleen de opstaande steen en springen als het ware in het diepe, zonder het diepe te zien, richting grote keien en een steile af zink. Tijdens de wedstrijd dan. Bij de verkenning de voorbije dagen ligt er nog een plank, waar je met de fiets vanaf kunt rollen. Voor de vei ligheid. Maar de mountainbikers weten dat ze nu de sprong moeten wagen. Op Mathieu van der Poel na. Die rijdt het rotsblok op, plaatst het zwaartepunt van zijn lichaam naar voren en maakt zich op voor het houten plankje. Dat is er niet. Hij slaat over de kop, valt precies op een steen en hard op zijn heup. Hij staat snel op, maar de pijnlijke grimas maakt dan al veel duidelijk. Van der Poel beukt nog een uur door op adrenaline en wilskracht, gelet op de traag oplopende voor sprong is hij sterk vandaag, maar na ruim een uur pijn lijden geeft hij alsnog op. Uitleg geeft hij nog niet, hij wordt met een ambulance afge voerd. Onderweg naar het zieken huis laat hij weten: ,,Ik was niet op de hoogte, die plank lag er tijdens de verkenning wel. Enkel meege kregen dat hij op het testevent was weggehaald.'' Dat heeft Milan Vader, die na een ontzettend sterke start uiteindelijk tiende is geworden, hem namelijk op de ochtend van de race nog op O Het is een raadsel hoe deze denkfout bij Van der Poel heeft kunnen ontstaan het hart gedrukt. Maar als Vader kort na zijn sprong bij de Sakura Drop het publiek hoort schreeu wen, vermoedt hij al hoe laat het is. Het is een compleet raadsel hoe deze denkfout bij Van der Poel heeft kunnen ontstaan. Het lijkt op een nieuwe miscommunicatie in het Nederlandse kamp. Want zo wel Vader als bondscoach Gerben de Knegt meent dat iedereen, in clusief Van der Poel, is verwittigd. De Knegt: ,,Ik heb het van de week honderd keer tegen hem ge zegd. Misschien is hij het vergeten. Wat een domper.'' Volgens Vader is het logisch dat de plank is wegge haald. ,,Het mountainbiken wordt steeds extremer. Een mooie ont wikkeling. En het is hard om te zeg gen, want ik hoop dat Mathieu oké is, maar zo'n sprong hoort erbij. En iedereen wist het.'' Nieuwe deceptie Een dag nadat de vier favorieten bij de vrouwen op Fuji Speedway had den gemist dat er nog een koploper vooruit was, volgt in het bergach tige en bosrijke Izu, op 150 kilome ter van Tokio, een nieuwe deceptie voor het Nederlandse wielrennen. Tussen de zingende cicaden ver prutst Van der Poel zijn kans op een gouden medaille op zijn meest ge liefde discipline. De alleskunner die in het veld en op de weg al zoveel won, heeft sinds 2016 veel opzijge zet om zich een weg omhoog te knokken op de mountainbike. dinsdag 27 juli 2021 GO In de Nederlandse nacht zwom Kira Tousaint de olympische finale op de 100 meter rugslag. Heeft ze kunnen stunten met een medaille? U leest het op onze website. Daar kunt u tevens de handbalsters op de voet volgen, die vanaf 09.15 uur hun tweede groepswedstrijd spelen tegen Zuid-Korea. Oranje kende zondag een vliegende start met een ruime zege op Japan. @ThijsZonneveld 'Ik heb het wel honderd keer tegen hem gezegd' >/f @PimBijl Tokio Van der Poel plaatste op sociale media deze foto van de plank, die er tijdens de verken ning nog wel lag. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46