VS blijft Europeanen weigeren uit angst voor deltavariant Dijk breekt over tientallen meters door: weilanden in polder Groene Hart onder water NIEUWS 3 dinsdag 27 juli 2021 Na een dijkdoorbraak bij Reeu- wijk in het Groene Hart liep gis teren een deel van een polder onder. Peter Schong Hans-Paul Andriessen Reeuwijk De dijk langs de ringvaart om de Middelburg-Tempelpolder ging gistermorgen schuiven en brak over enkele tientallen meters door. Het Hoogheemraadschap Rijnland legde samen met boeren twee nooddammen aan. Ook werd water weggepompt. Het vee dat in de weilanden stond, is overgebracht naar hoger gebied. Er hoefden geen woningen of bedrijven te worden geëvacueerd. Een veehouder, die zelf niet ge troffen is, vertelt dat de dijk al jaren slecht is. ,,Twee of drie jaar geleden heb ik het bestuur van het waterschap al gewaarschuwd dat het daar niet goed gaat. Dat komt door de Amerikaanse rivier kreeft. Het stikt van die beesten daar. Ze graven gaten en holletjes in de dijk." Maar het waterschap heeft niet opgetreden, zegt de veehouder. ,,De 'geleerden' achter hun bureau bij het waterschap zeggen dat het koeien zijn die de dijk schade toebrengen. Daar ben ik het niet mee eens. Koeien houden de zode juist dicht." Het Hoogheemraadschap Rijn land laat weten dat het onwaar schijnlijk is dat de rivierkreeft de boosdoener is. ,,Wij doen onder zoek naar de oorzaak en sluiten niks uit. We nemen het signaal van die boer serieus, maar op dit moment lijkt het heel onwaar schijnlijk dat het door de rivier kreeft komt", zegt woordvoerder Gea Wolfslag. Dat de dijk in slechte staat zou zijn, is het hoog heemraadschap niet bekend. ,,Bij de laatste controle was de dijk goed." In veendijken kunnen scheuren ontstaan, waardoor het veen kan verdrogen. Hierdoor wordt de dijk lichter en kan gaan schuiven. Dat gebeurde in augustus 2003 in Wilnis. De ringvaart viel droog en in een woonwijk kwam een halve meter water te staan. Ongeveer 1500 bewoners moesten een dag worden geëvacueerd. Bij warme en droge zomers geldt bij het waterschap van Rijn land een calamiteitenregime, waarbij dit type dijken geregeld gecontroleerd wordt. Ondergelopen weilanden in de Middelburg-Tempelpolder in het Groene Hart. foto's josh walet De dijk bij Reeuwijk ging schuiven en brak door. De Verenigde Staten handhaven de inreisbeperkingen voor Euro peanen die zijn ingevoerd om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. De Amerikanen maken zich zorgen over de delta variant van het coronavirus. ANP Den Haag/New York Europese landen hadden juist aan gedrongen op versoepelingen en hebben in juni de grenzen voor Amerikaanse reizigers onder voor waarden heropend. Buitenlanders die de VS willen binnenkomen, zijn niet welkom als ze in de voorafgaande twee weken in Groot-Brittannië, Ierland, de 26 Schengenlanden, Brazilië, China, India, Iran of Zuid-Afrika zijn geweest. Nederland is een van de Schengenlanden. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, die door de coronacrisis zwaar zijn getroffen, hebben maandenlang druk gelob byd in Washington om de reisbe perkingen snel afgeschaft te krijgen. Ze wilden 's zomers graag weer massa's toeristen naar de VS vliegen, onder meer uit Europa en Latijns- Amerika. Die pogingen zijn tot dus ver vergeefs. Ook de landgrenzen met Canada en Mexico blijven tot op zijn minst 21 augustus gesloten voor mensen die geen 'noodzakelijke reden' heb ben de VS in te reizen. Ondertussen scherpt de stad New Het gaat om de bescherming van het personeel en de mensen die ze dienen - Bill de Blasio, burgemeester van New York, over aanscherping van het vaccinatiebeleid in zijn stad York het vaccinatiebeleid wederom aan. Alle gemeentemedewerkers moeten zich vanaf midden septem ber wekelijks op het coronavirus laten testen als ze niet ingeënt zijn tegen Covid-19. Deze regels gelden sinds vorige week al voor het zorg- personeel van openbare ziekenhui zen in de stad. Veiligheid Het nieuwe besluit heeft invloed op meer dan 300.000 mensen. ,,Het gaat om de bescherming van het personeel, hun gezondheid en vei ligheid en de mensen die ze dienen", zegt burgemeester Bill de Blasio. Het beleid gaat in op het moment dat de scholen na de zomervakantie weer openen. De deltavariant van het coronavirus is in New York verantwoordelijk voor een toename van het aantal coronagevallen. Ook in de rest van de Verenigde Staten raken steeds meer mensen geïnfecteerd. Volgens De Blasio heeft de deltavariant de situatie veranderd en gaan de New Yorkse autoriteiten daarom over op strengere regels, in de hoop de vac cinatiegraad te verhogen. Ongeveer 54 procent van de New Yorkers is volledig ingeënt. Daarmee loopt de stad, begin vorig jaar het epicentrum van de corona-uitbraak in de VS, achter op zijn vaccinatie doelen. Het streven was om eind juni in totaal 5 miljoen mensen vol ledig ingeënt te hebben. Dat waren er uiteindelijk 4,5 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3