Vader gaat eerst genieten en dan aan zijn huiswerk 9 Ook familie van mountainbiker Milan Vader sluit een reis van acht jaar af Na de basisschool begon Milan Va der (25) al te dromen van de Olym pische Spelen. Hij was toen een broekie dat nog slechts naam maakte bij het Zeeuwse X-treme. Vanaf2013 werd het echt serieus: het talent verhuisde naar Sittard, waar hij in de Limburgse heuvels kon trainen en begeleiding kreeg van de KNWU. Hoewel het toen nog heel ver weg was en hij zich nog lang niet gekwalificeerd had, had hij sinds dien al een veelzeggend voicemail op zijn telefoon: 'Hoi, met Milan, ik ben er even niet, ik ben waarschijn lijk aan het trainen voor Tokio'. Na al die jaren moet hij die nu maar eens veranderen, is wat er in Middelburg meteen gezegd wordt. Tokio is voor bij. ,,Ik weet nog wel dat ik het er acht jaar geleden heel veel moeite mee had dat hij uit huis ging", vertelt zijn moeder Ingrid tijdens de race. ,,Het ging ook zo snel. Van het ene op het andere moment was-ie weg." Damy: ,,Ik vond het de eerste twee weken nog wel relaxed. Als jochie van 13, ik was net aan het puberen, vond ik het heerlijk om thuis de ruimte te heb ben. Maar daarna begon ik 'm toch wel te missen. Het is toch raar als je broer zo vroeg al naar de andere kant van het land verhuist." Geen schreeuwers De hele familie leefde wel met hem mee. Overal waar Milan reed, ston den zijn verwanten langs de lijn. Ze ker als het in Nederland was. ,,We waren overal bij", vertelt opa Anton. ,,Van Den Helder tot Zuid-Limburg. We maakten er dan een heel week endje van. Wij zijn niet van die schreeuwers langs de lijn, maar we moedigden hem wel altijd aan." De familie was ook van plan mee te gaan naar Japan. Om bij Milans race van zijn leven te zijn. Maar co rona hield dat tegen. ,,We hadden een huisje gehuurd op 20 kilometer van het olympische parkoers", zegt Patrick. „Natuurlijk wilden we er bij zijn. Ook wij hadden er zo naartoe geleefd. Maar we hebben alles moe ten annuleren. Dat je dan in Middel burg zit en de wedstrijd op de tele visie moet volgen, is toch zuur." Grootouders overleden Cru is ook dat de Spelen niet in 2020 werden gehouden en dat in de twaalf maanden erna drie van de vier grootouders van Milan overle den. Zij hebben niet meer kunnen meemaken hoe hun kleinzoon olympiër werd. ,,Ze hebben gelukkig nog net meegekregen dat hij naar Tokio mocht", zegt Ingrid. Anton: ,,Mijn vrouw Nellie ging ook altijd mee. Op het laatst was haar gezond heid niet meer zo best. Maar ze bleef wel heel begaan met Milan." Ingrid haalt een moment aan van toen haar moeder, die in een verzor gingshuis woonde, een foto van Mi lan in de PZC zag staan. Die was in 2020 genomen bij het WK in Oos tenrijk. Ingrid: ,,Ze kon toen al niet echt meer praten, maar die foto trig- gerde haar. Ze wees erop en gaf bij het verzorgende personeel aan dat Milan haar kleinzoon was. Niet al het personeel was daarvan op de hoogte en we werden dus gebeld met de vraag of dat echt zo wasJa, dat was echt zo. Als het om Milan ging, was ze altijd weer even scherp." Meteen op kop Op de bank in Middelburg zien ze dat Milan zich goed manifesteert bij zijn olympische debuut. Als num mer 7 van de wereldranglijst mag hij vanaf de eerste startrij vertrekken en daar maakt hij dankbaar gebruik van; hij nestelt zich meteen op kop. Dan, na negen minuten, gaat er een 'ooooh' door de kamer. Mathieu van der Poel knalt kort achter hun Milan hard onderuit; hij vliegt in de afdaling over zijn fiets heen en landt op zijn rug. ,,Dat is meteen klaar", zegt Damy. Dat de titelfavoriet het toch nog een paar rondes probeert, wekt bewondering. Uiteindelijk stapt hij toch uit. Ingrid: ,,Ik ben blij dat Milan het parkoers goed heeft verkend. Hij zit er al anderhalve week én was in 2019 ook bij het test event. Mathieu heeft de baan veel minder vaak verkend." ,,Dat Milan altijd in de schaduw staat van Mathieu en vaak niet of nauwelijks genoemd wordt, vind ik niet erg", zegt Damy. ,,Milan vindt het zelf ook wel prima dat niet alle media-aandacht naar hem uitgaat. Hij laat liever zijn benen spreken." dinsdag 27 juli 2021 'Jammer dat dit niet meer oma Nellie heeft gezien' M Moeder In- grid, vader Pa trick, broer Damy en opa Anton volgen de race van Milan Vader in Tokio. FOTO ROE LAND VAN VLIET Net als Milan Vader de olympi sche mountainbikewedstrijd op de tiende plaats heeft uitgere den, gaat er een zucht door een Middelburgse huiskamer. Zijn ouders Patrick en Ingrid, zijn jongere broer Damy en opa Anton zitten te kijken naar de nabeschouwing van de NOS en raken hun spanning langzaam kwijt. ,,Ik baal er wel van dat het er nu op zit", zegt Damy. Het is een gevoel dat wordt gedeeld. Net als voor de kersverse olym piër is het voor de familie ook een reis van acht jaar geweest. Roeland van Vliet Middelburg Milan Vader op de olympische baan die vol grote keien ligt. FOTO ANP Misschien reed Milan Vader in Tokio niet de race van zijn leven, waar hij zo op gehoopt had. Maar de Middelburger reed wel sterk. ,,Ik heb genoten van de wedstrijd", zei hij bij de NOS. ,,Al had ik na tuurlijk graag een medaille gewild." De Walchenaar kwam goed uit de verf. In de vier wereldbekerwed strijden van 2021 eindigde hij niet hoger dan de veertiende plaats en dus was Tokio met die tiende plek tot nu toe de beste race van dit jaar. ,,Bij de start liep alles volgens plan. Ik had er met bondscoach Gerben de Knegt over gehad hoe ik weg wilde gaan en dat lukte ook. Ik kwam voorop te liggen en hoefde daardoor geen energie te verspillen aan een inhaalrace." Vader gaf aan het eerste gedeelte van de wedstrijd te vrezen. Van wege de rulle ondergrond ver wachtte hij veel slippertjes. Hij was zeer alert en wilde alle ellende voorblijven. En dat bleef hij dus ook. ,,Ik ben niet gevallen." Dat kon Mathieu van der Poel, de kopman van Oranje, niet zeggen. Bij een jump zat hij mis, waardoor hij hard op zijn rug en heup viel. Vader: ,,Bij de lunch hadden we het nog over die 'drop' gehad. Mathieu zei: iedereen springt daar. Ik ant woordde: doe jij dat dan niet? Toen vertelde hij dat hij zich daar van dat plankje liet rollen. Maar ik legde hem uit dat ze dat tijdens de wed strijd weg zouden halen, zoals twee jaar geleden bij het test event. Toen Mathieu dus viel, hoorde ik het publiek reageren. Ik zag het niet gebeuren, maar wist wel meteen hoe laat het was. Dat plankje is alleen voor tijdens de trainingen. Het mountainbiken is de laatste jaren extremer geworden, de sport heeft zich enorm ontwik- keld. Zulke grote sprongen horen er in wedstrijden gewoon bij." Vader wist nog niet of hij het zelf ergens had laten liggen. Hij gaf aan dat hij de race nog ging analyse ren. ,,Ik weet nog niet precies wat het huiswerk is, maar ik heb de ko mende drie jaar de tijd om dat te gaan maken. Eerst ga ik hiervan genieten." De Walchenaar rijdt ko mende maand nog het EK (half au gustus) en het WK (eind augustus).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37