Laete leie of wegdoe..? 8 ZEELAND SNUFFELKASTJE OP DE FIETS MILIEUMETINGEN De nieuwe fiets van Annelien gaat niet alleen heel hard, hij kan ook snuffelen. Op de dik 2000 kilometer die ze er sinds een paar maanden mee heeft gereden, zag ze 'zijn neus' herhaaldelijk geel uitslaan. En dat is niet goed. Het betekent dat de lucht niet echt gezond is. 'Toen ik een keer door mijn dorp reed, schoot mijn snuffelfiets zelfs een keer diep in het geel." Streektaal weten hoe de kwaliteit van de lucht is." Daarom betaalt de provincie aan het project mee. Juist ook om mensen bewust te ma ken van die luchtkwaliteit. Maar wat gaat de provincie met de data doen? Komen er straks bijvoorbeeld milieu zones? „Gemeenten bepalen dat zelf." Maar de provincie kan wel een duwtje geven, toch? „Als uit alle metingen blijkt dat ge meenten stappen erin zouden kunnen zet ten, ben ik voorstander om dat gesprek te voeren." te gaan. Bovendien is het veel leuker om hard te fietsen dan langzaam achter een Duitser te rijden." Het kastje meet dus fïjnstof. „Dat kun je niet zien of ruiken, maar als er te veel in de lucht zit, is het slecht voor je gezond heid", vertelt Wim Hage. Hij is kar- trekker van het project snuffelfïetsen. „Het dringt door tot in je longen." Afhankelijk van hoe vaak en hoe lang je het inademt, word je kort ademig of krijg je - in het ergste geval - hart- en vaatziekten en zelfs longkanker. „Het RIVM heeft twee vaste meetpunten in Zeeland. Maar één ervan meet fijnstof. Nu is de techniek zo verbeterd, dat mobiele kastjes vrijwel net zo goed zijn." Ja, mensen die veel fietsen of wandelen, kunnen meehelpen snuffelen, zegt Hage. „Stuur daarvoor een mail naar mi- lieu@zeeland.nl. Ook Zeeuwse scholie ren gaan meedoen." Milieuzones? Schone lucht, daar draait het dus om, benadrukt Dick van der Velde. „Als je me vraagt hoe we die krijgen, dan is het door met zijn allen de lucht zo min mo gelijk vuil te maken", zegt de gedepu teerde milieu. „Maar dan moet je wel eerst Bij houtstook slaat de snuffelaar soms uit tot donkergeel wandelaars kunnen dan meedoen. Annelien fietst vaak en wil graag weten wat haar eigen neus elke dag te verduren krijgt. De Serooskerkse woont dicht bij haar werk. „Dus daar moet ik het niet van hebben." Maar haar moeder woont in Zierikzee. „Ik heb een speed-pedelec ge kocht om de autokilometers drastisch omlaag te brengen." Ze schiet in de lach. „Ja, dat vind ik leuk. Het is een goeie 35 kilometer en een uur en tien minuten fietsen. Een super mooie route, echt hè." Hard fietsen Ze dacht wat we allemaal wel denken: de Zeeuwse lucht is altijd schoon. „Nou... in Utrecht fietsen ze ook met deze kastjes. Weet je wat opvalt? Als het hier blauw is - een relatief schone lucht - is het daar ook blauw." Natuurlijk, er drijft fijnstof over van de zuiderburen. „Dat zie je met zuiden wind." Maar zelf zijn we ook een stel viespeuken. „Ik heb door mijn dorp ge fietst toen veel bewoners de houtkachel aan hadden. Dan schrik je. De snuffelaar sloeg op sommige plekken tot donker geel, bijna oranje, uit. Dat is echt niet ge zond." Dat maakt Annelien meer bewust. „Zelf heb ik geen houtkachel. Maar voor mij is het een extra reden om niet met de auto, maar met de fiets naar mijn moeder I en maand of vier geleden heeft Annelien Bij de Vaate haar splinternieuwe speed-pe- delec uitgerust met een bijzon der kastje. Noem het een neus. Het ding registreert fijnstof, luchtvoch tigheid en temperatuur. Bij elkaar zegt dat iets over hoe schoon de lucht is. Zij is één van de 20 Zeeuwen met zo'n elektro nisch snufje. Na de zomer breidt de pro vincie Zeeland dat uit tot zeker 100. Ook scripties Toch waere d'r dingen, die ik echt nie weg kon doe. Onze voorraed op zolder is dan wè ge-alveerd mè an sommige dingen hecht ik toch te vee waerde. Neem noe onze rapporten. M'n vrouwe ei echt nog zó'n mooi boekje mee van aole zes leerjaeren de resultaten van rekenen, ta3l, nuttig handwerken e.d. Zes jaer lang wier de rij afgeslote mee "Vlijt en gedrag". En, ik ao nie anders verwacht, dat waere iedere keer wi "achten". Dat oorde zó! Van m'n eihen laogere school-periode ebbe'k naebie niks mi. Ons krehe nooit een rapport en schreve nog vee op een lei. Ik ebbe nog éên eihenandig geschreve ge dicht bewaerd. Over een kind die een begraefenisstoet vóbie zag komme De rapporten leie wi netjes in een dóze. Net as de speldjes van fabrieken wi je as puber om schreef. De reke ningen van ons trouwen leie d'r ook nog, net as m'n zelf geschreve toneêl- stikjes, de voetbalboeken en de reis- verslaehen. En onzenog onderd dingen. Leuk vó de huus! Toch? dinsdag 27 juli 2021 Kijk op de site bij /video 'Soms slaat ie geel uit' Annelien Bij de Vaate met haar snuf- felfiets. foto's dirk-jan gjeltema -Annelies Bij de Vaate Jeffrey Kutterink Middelburg Het speciale kastje. Het registreert fijnstof, luchtvochtigheid en de tempe ratuur. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Frans van der Heijde Het oprumen van een zolder kan soms tot verrassende din gen leie. Di schreef ik vier we ken gelee over mee m'n poezie-ver- haal. Het is tuus mien taak om de zol der "bie te ouwen". En dat is een goeie za3k wan ik kan het beste weg- gooie van ons tweêën..! Dit voorjaer stoeng het oprumen, meer dan ooit, in het teken van het wegdoen van spullen die me jaer nae jaer alleên even oppakte en trug zette onder het bekende motto: het lei nie op m'n rik! Me ope echt nog wè een stuitje èn in dit uus èn op deze aerdbol deu te briengen, mè toch sprak ik m'n zeune d'r eest over an. Wat zouwe ulder wegggooie as ze ooit onze zolder zouwe moete oprume? Het historisch besef bleek nie hroót. Ik begon over m'n scripties die ik naebie zestig jaer gelee gemaekt ao vó de Kweêkschole. Bloed, zweêt en misschien traenen waere d'r an te pas gekomme. De re actie was eêl dudelijk: "Doe mè weg p3..!" Kleine borrelglaesjes, gekocht op plekken wi me ooi op vakantie waere? Hetzelfde lot. Ik ebbe nie ver der gevrohe, wan ik docht dat het het beste was zelf mè te kiezen tussen "oud papier", de "Roemenië-schure", het "Leger des Heils" en "Wi trug in de dóze! De scripties bin bie 't oud papier terecht gekomme. Ik kon het nie over m'n arte verkriehe te papier- versnipperaer in te schaekelen. Mis schien zou er iemand weze, die in oud papier rondneust en dan die Rechtsandig geschreve, ondanks het feit da'k "stief links" was M'n rapporten op de HBS kwaeme wi tevoorschien. Een dalende lijn in vuuf jaer...! Het begin was sterk mee zeven "negens"( ik moest een goed rapport ebbe, dan mocht ik op "de voetbal"!), mè laeter kwam er sterk verval, voral bie de wiskunde-kant. M'n leraar vertelde in de derde klasse da'k verlore was vó de wetenschap! Ik koos een talenpakket!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36