Boekentip zomerhit Opa is een gangster Zomerfeestje in 1, 2, 3... O 8) O O 6 Letterlijk hoogtepunt: drijvende kraan Svanen torent 103 meter uit boven Ritthem. Chief engineer Erwin de Bree (54) is trots dat hij mag meewerken aan een schip dat 'een hele evolutie in scheepvaarttechniek laat zien'. Van sommige boeken herinner je je de merkwaardigste details het beste. Bij Paterfamilias van Russell Shorto moet ik meteen denken aan spaghetti met gehakt ballen. In een voetnoot geeft hij zelfs het fami lierecept. Ik ga het zeker een keer koken. Shorto is in Nederland vooral bekend door zijn boek Amsterdam, geschiedenis van de meest vrijzinnige stad ter wereld. Zijn talent om de ge schiedenis in een meeslepende stijl op te ra kelen en betekenisvolle verbanden te leggen, benut hij in Paterfa milias voor een onder werp dichter bij huis. Hij portretteert de gangster'Little Joe' Regino en diens rech terhand Russ Shorto - opa van de schrijver - die in de jaren vijftig van de vorige eeuw in Johnstown, Pennsyl vania een gokimpe- rium opbouwden door fabrieksarbei ders geld uit de zak te kloppen. Shorto bestu deert het leven van de grootvader over wie nooit mocht worden gesproken en geeft zo een persoonlijke kleur aan de wereld en de praktijken van de maffia. En die spaghetti dan? Die warmt moeder Shorto op, terwijl Russell zich met zijn vader aan de eettafel ver diept in oude documenten. We wisten het al van de Godfather, familie en eten zijn bij Itali aanse gangsters nooit onbeduidende details. Hoe het ooit begon, weet ik niet meer precies. Maar sinds een jaar of zeven, acht begint een zomerfeestje bij ons thuis of op vakantie pas echt goed als de eerste tonen van El Sonidito klinken. Nou ja, eerste tonen.De track is vooral zo onweerstaanbaar feestelijk en dansbaar door één specifiek toontje. Een van alle opsmuk ontdaan synthesi zertoontje; mis schien wel het meest simplistische thema in de moderne, Mexicaanse muziek geschiedenis. Maar precies daarom zo aanstekelijk. El sonidito - een cre atie van de zeven koppige Hechizeros Band - betekent zoiets als het kleine geluid, maar pakt in al zijn eenvoud groots uit. Zomerfeestje in 1, 2, 3.. Geen nummer waar je eens lekker voor gaat zitten vanwege de verrassende muzikale wendingen, maar een liedje dat je draait om bijvoorbeeld een feestelijke barbecue-avond in juli of au gustus een zetje te geven. Loungeset aan de kant, want hierbij zit er niemand meer stil. I en kolos rijst omhoog in een skyline met elektrici- teitsmasten, booreilanden en windmolens bij de werf van Damen in Ritt- hem. Het is de Svanen, een wonder lijk bouwsel van duizenden tonnen staal. Je ziet het schip vanaf de N57 of de A58 liggen, als je richting Vlissin- gen rijdt. De laatste jaren heeft de Svanen de basis gelegd voor de bouw van honderden windmolens op zee. Erwin de Bree werkt al bijna 6 jaar aan boord van de Svanen. De gebo ren en getogen Vlissinger beleeft nog steeds veel plezier aan technisch werk op de drijvende kraan. ,,Ik heb aan boord van de Svanen drie jaar van mijn leven gesleten, ik ben één van de twee chief engineers, we wer ken om en om." ,,De Svanen is een van de drie sterkste kranen ter wereld. We kun nen met dit schip de monopiles voor de bouw van windturbines plaatsen tot 50 mijl uit de kust.", vertelt Er- win trots. ,,Er is wel geprobeerd hem na te bouwen, maar andere bouwers komen nog niet in de buurt van wat dit schip kan." De Svanen kan palen plaatsen met een diameter tot 9 me ter en een lengte tot 90 meter en een gewicht van 1700 ton. Baken Erwin staat graag bovenop de Sva- nen. ,,Het uitzicht is zo geweldig, je bent on top of the world en ziet alles, de Lange Jan, de Sardijntoren, de Oosterscheldekering, Goes, Terneu- zen." Het schip is volgens hem ook zelf een baken. ,,Als je aan komt rij den uit het noorden zie je hem al vanaf Sint Laurens al liggen, het is een geweldig gezicht." Het leven van zeevarende bevalt Erwin goed. ,,Vijf weken fulltime werken, vijf werken vrij, daar ben ik helemaal aan gewend." Toen de kin deren klein waren vond hij het soms jammer wekenlang weg te zijn. ,,Maar als je thuis bent, dan ben je ook helemaal thuis en heb je alle tijd. Ik stond dan aan het schoolplein de kinderen op te wachten." Erwins vader gaf les op de Zee vaartschool in Vlissingen, hij vond het eigenlijk maar niks dat Erwin de zee op ging. ,,Ga toch naar de HTS, zei hij dan. Tja, het imago van zeevaren den was in die tijd niet best." Maar Erwin zette door en leerde door com bineren van werken en studeren waarschijnlijk meer dan hij ooit op de HTS had kunnen leren. ,,Ik werkte ooit drie maanden aan de wal en had toen alleen de week ends vrij, ik kreeg het Spaans be nauwd, ik moest alle leuke dingen en klussen in en om het huis in twee da gen proppen." Erwin besteedt graag tijd aan zijn gezin, familie, vrienden en aan zijn grote hobby zeilen. Koud opleggen Sinds januari ligt de Svanen in Ritt- hem, in afwachting van de volgende klus. ,,We zijn nu met een klein team bezig het schip 'lauw te houden', want als je zo'n schip 'koud oplegt' heb je straks extra veel tijd nodig om op te starten." Dat is duurder dan en kele vakmensen de Svanen in top conditie te laten houden, zolang het schip stilligt. ,,Wij zorgen dat ze straks als het ware de sleutel kunnen omdraaien en meteen kunnen star ten," Ook nu is Erwin 5 weken achter el kaar 24 uur op het schip, ook al woont hij op maar 10 kilometer van de Damen-werf waar de Svanen ligt. Na vijf weken werken heeft hij vijf weken vrij. ,,Het ritme houden we ook nu aan tijdens alle onderhouds werk." Allerlei nationaliteiten Erwin werkt in een klein team. ,,We zijn met vier man momenteel, we blijven aan boord, slapen dus hier en koken samen." In tijden dat de Sva nen op zee aan het werk is, zit de to tale bemanning op het schip rond de 60 mensen van allerlei nationalitei- De Svanen is een van de drie sterkste kranenter wereld. We kunnen met dit schip de monopiles plaatsen tot 50 mijl uit de kust - Erwin de Bree M 'i dinsdag 27 juli 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muzek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Hoofdredacteur Ronald van Geenen kiest de hele week zomerhits uit. De S vanen in Ritthem is een baken voor de Zeeuwen GO Arie Westeneng Ritthem 8) <U Erwin de Bree op de Svanen bij Ritthem. In de lift onderweg naar boven. Vanaf het schip is het uitzicht adembe nemend. Het zicht reikt van de Ooster- scheldekering tot Ter- neuzen. Erwin aan het werk in de machineka mer. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34