Eeuwenoude stoep bij de Oostkerk aan diggelen gereden Museumschip Mercuur staat snel weer strak in de lak 5 Veerse politiek op de schop Fractievoorzitter Ad Maris (SGP/CU) maakte gisteren bekend dat het CU-bestuur besloten heeft om in 2022 met een zelfstandige lijst en een nieuwe lijsttrekker de verkiezingen in te gaan. Maris is al sinds 1990 raadslid. Eerst in de ge meente Mariekerke en na de herin deling van 1997 in de gemeente Veere. De CU en de SGP besloten in 2006 de krachten te bundelen en sinds die tijd werden ze bij elke verkiezing de grootste. Bij de laatste verkiezingen van 2018 was het verschil met PvdA/GL maar een klein aantal stemmen. Beide combinatiepartijen haalden vijf zetels maar omdat SGP/CU precies 21 stemmen meer kreeg kon die partij beginnen met het forme ren en ook de PvdA/GL in de loop van de formatie buitensluiten. Maris vindt het jammer dat hij moet stoppen. Hij is daar nog niet aan toe, zo zegt hij zelf. ,,Ik weet dat ik er al lang zit maar ben nog echt niet uitgekeken op de politiek." In terim-voorzitter CU Veere, Wille- mien Treurniet, geeft echter aan dat het nu echt tijd is voor een nieuw geluid. ,,Bij de CU is het nor maal om maximaal twaalf jaar raadslid te zijn. Ad Maris zit er door allerlei omstandigheden al veel langer. Hij doet het goed maar wij willen nu met een nieuw gezicht en nieuw elan de verkiezingen in gaan." Ze wijst erop dat het voor haar partij mogelijk is om een zetel te halen. ,,Dus dat willen dan ook." Niet meer het voortouw Treurniet geeft ook aan dat zij niet zo'n probleem heeft met het feit dat een christelijke partij door het besluit straks niet meer de grootste is en niet het voortouw kan nemen bij de onderhandelingen over het coalitieprogramma. ,,Wij zijn niet zo bezig met machtspolitiek, we Ik weet dat ik er al lang zit maar ik ben nog niet uitgekeken op de politiek willen dat de zorg voor mensen centraal staat." Bij de SGP heerst teleurstelling. Raadslid Niels ter Sligte wijst erop dat de samenwerking tussen de twee stromingen binnen de SGP/CU-fractie prima is verlopen en nog steeds prima verloopt. Par tijvoorzitter Leon Mulder vindt dat ook. Hij zegt dat er ook altijd goed opgelet is om het CU-geluid te la ten horen in de debatten en in de voorstellen van de fractie. Ter Sligte merkt tot slot op dat door de af scheiding de kans groot is dat het CU-geluid lang niet altijd klinkt. ,,Want als die partij één zetel haalt, lukt het dan wel om bij elke bijeen komst te zijn?" Wat sombertjes blikt Mark van den Bosse van Stichting Monu menten Bezit naar het zwaar geha vende monumentale hardsteen voor de Oostkerk. ,,Ik denk dat dit er ligt sinds 1667, het bouwjaar van de kerk.'' De stichting is eigenaar van het monumentale gebouw. ,,Waarschijnlijk is dit door een vrachtwagen veroorzaakt. Maar de chauffeur moet toch wat gemerkt hebben? Waarom niet even mel- den dan? Dit repareer je ook niet zo maar. Een specialist - een steen houwer - moet aan de slag. Onder meer de grote breuken herstellen. Een anker aanbrengen om de steen weer tot één geheel te maken, zoals even verderop ook is gedaan.'' Leo Hannewijk, directeur Oost- kerk beaamt: ,,Dit is een enorme schadepost. Vandaar mijn op roepje op social media. Het is hier ook een lastige bocht. Te smal, dat hoor je van iedereen. Eenrich tingsverkeer zou eigenlijk dé op- Het is hier te smal, eenrichtingsverkeer zou eigelijk de oplossing zijn lossing zijn. Maar ja, ook dat is niet eenvoudig te realiseren.'' Van den Bos: ,,Dit is toch ge woon een verzekeringskwestie. Ik hoop echt dat iemand zich meldt. Wij hebben het geld zo hard nodig voor het onderhoud. In het najaar willen we ook starten met de ver duurzaming van de kerk. Gezien de snel oplopende kosten van bouwmaterialen wordt dat nog een uitdaging.'' Een forse verbouwing moet het monumentale gebouw energie zuiniger en comfortabeler maken. Daarvoor moet de kerk wel vanaf oktober tot zeker maart 2022 dicht. Extra pijnlijk nu de kerk door co rona al zolang gesloten is geweest. Het schip ligt pas vier jaar aan de Houtkade en heeft daarvoor in Vlissingen-Oost een schilderbeurt gehad. De verf die destijds is ge bruikt of de werkwijze die is toege past, was niet berekend op een lan gere periode. Secretaris Edwin Janse kijkt liever niet terug, maar wil alleen kwijt dat het schip er na de zomer weer keurig bij ligt. Een groepje vrijwilligers van een man of vijf, zes werkt drie dagen in de week in wisselende samenstelling aan het schilderen van de buiten kant van de houten oceaanmijnen- veger, die later dienst deed als tor- pedowerkschip. Oude verf De vrijwilligers, onder wie Herman Woltering (foto), gaan grondig te werk. De oude verf wordt vakkun dig verwijderd vóór er nieuwe verf op de romp wordt aangebracht. Goed werk gaat voor snelheid, be vestigt Janse. Maar de stichtingsse cretaris hoopt dat deze zomer het meeste schilderwerk gedaan is. De Mercuur ligt al bijna vier jaar aan de Houtkade. Maar het muse- umschip krijgt een vaste stek in het vlakbij gelegen Dokje van Perry. Die afmeerplek maakt het makke lijker onderhoud te plegen, omdat het dokje droog kan worden gelegd. Gemeentelijk projectleider Hans van Houdt gaat er vanuit dat de Mercuur binnenkort het dokje kan binnenvaren, maar het stichtings bestuur blijft voorzichtig en houdt daar nog geen rekening mee. Belangstellenden De opknapbeurt staat bezoek van het museumschip niet in de weg. Met inachtneming van bezoekers maxima en corona-afstanden zijn belangstellenden maandag, woens dag en donderdag van 11.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur welkom. dinsdag 27 juli 2021 Machtsblok SGP/CU opgeheven De politieke machtsverhoudin gen in de gemeente Veere ver anderen nu het bestuur van de ChristenUnie besloten heeft de samenwerking met de SGP met ingang van de verkiezingen van maart te verbreken. Sinds 2006 trekken die twee partijen samen op en het lukt daardoor steeds de meeste stemmen binnen te halen. Daardoor kon die groepe ring ook altijd het voortouw nemen bij de coalitie-onderhan delingen. Emile Calon Domburg -Ad Maris, fractievoorzitter De eeuwenoude stoep bij de Middelburgse Oostkerk is flink beschadigd. Vermoedelijk stuk gereden door een vrachtwagen. 'Dit is fors, geen schade van een paar honderd euro', vreest Stichting Monumenten Bezit. De hardstenen brokstukken zijn nu provisorisch recht gelegd tot de definitieve reparatie. Annemarie Zevenbergen Middelburg -Leo Hannewijk, directeur Oostkerk Vrijwilligers hopen deze zomer museumschip Mercuur weer he lemaal fris in de verf te krijgen. Nu het Vlissingse Dok er met de dag mooier uit ziet, wil de Stich ting Maritiem Erfgoed Vlissin- gen (SMEV) dat ook de voorma lige mijnenveger er strak bij ligt. René Hoonhorst Vlissingen Mark van den Bos (links) van Stichting Monumenten Bezit beoordeelt de schade aan de eeuwen oude stoep voor de Oostkerk. De brokstukken zijn voorlopig even recht gelegd tot definitieve repara tie. Rechts Oostkerkdirecteur Leo Hannewijk. foto dirkjan gjeltema Vrijwilliger Herman Woltering verft de romp van museumschip Mercuur, dat aan de Houtkade ligt. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33