Anhebrand en nie hoar Bekijk nu de actuele weersverwachting op jouw locatie! i ZEELAND 3 Download de PZC app dinsdag 27 juli 2021 Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. Nieuw inde PZC app Jan van Damme in 2015 was hij nog vijfjaar invaller voor de Oostburgse huisarts Mi chel de Meijer. ,,Ook dat had met mijn plezier in de streektaal te ma ken", vertelt hij, ,,ik vond het heer lijk om die klanken in mijn spreek kamer te horen. Dialect verbindt mensen, zorgt dat mensen aan de grond, de streek gebonden zijn. Als ik op de nationale televisie een Zeeuws accent hoor, dan ga ik meteen anders luisteren. Zo werkt dat." Verdunde taal Er wordt steeds minder Zeeuws gesproken. Schulte heeft het over een 'homeopathische', sterk ver dunde taal. Zelf heeft hij zijn kin deren geen dialect geleerd. Maar nu hij zijn kleinkinderen Adam van 5 en Diego van 3 jaar vaak over de vloer heeft, wil hij toch een po ging doen om iets van dat Zeeuwse taalgevoel over te brengen. Hij speelt al gitaar sinds de middelbare school en heeft boven in huis een eigen muziekstudiootje waar hij lekker kan knutselen. Voor Adam en Diego schreef hij liedjes over het verzonnen Awakkibeest, over de boerderij en de tractor. ,,Toen kwam het idee om een liedje in het Zeeuws te maken. Het is leuk dat ze weten dat het dialect bestaat, dat ze zich ervan bewust zijn dat er hier nog een mooie, bijna buiten landse taal wordt gesproken." Het liedje werd uit losse stukjes samengevoegd. Bert nam een stukje op en liep dan snel met zijn iPhone naar de badkamer waar de jongens aan het badderen waren. ,,Zing maar mee j ongens, een aard appel is een èrpel, een kip dat is 'n kieken. Het werkte", zegt Bert, ,,als ik nu met hen op de markt aard beien zie, dan roepen ze: fraisen!" Hij zette het liedje op internet, nu wordt het volop meegezongen op de kinderopvang. 'De zjiwse tael is de mwoiste tael van allemael.' Stel je voor dat het refrein straks in heel Zeeland klinkt. Bert geeft een klap op tafel en schiet in de lach: ,,Dat zou nog eens mooi zijn." We vroegen u vorige week naar uw mooiste Zeeuwse woorden, uw bijzonderste Zeeuwse uitdrukkin gen. Die vraag was niet aan dove mansoren gericht. We kregen er een berg. Waarvoor veel dank. Een selectie van wat u instuurde, plaat sen we hier: van ènsentènde tot d'oenders die over de dulve springen. Mattie Nuytinck-Bogte uit Schoondijke weet nog vele uit spraken van haar moeder. Zoals: Dadde ist'er êên van 't alfzesse doen- ker (dat is er één van half zes in het donker, dat is geen beste persoon). En ook: Die moe je mee de riek vreten heev'n (die moet je met de riek te eten geven, over een vervelend, akelig persoon). Als je veel gegeten had: Ik goan gêên zand mêê óest'n (ik ga geen zand meer hoesten, ik heb me helemaal vol gegeten). Jan van Damme (naamgenoot) schrijft: Als Zuid-Bevelandse Zeeuw woon ik al lang in België. Daar is m'n Zeeuwse achtergrond wel een hulp geweest om mensen te kunnen verstaan. Eén van de spreuken van m'n opa: Een hoed heloof en een kurke in je hat dan kuje ne Brejes. Die uitdrukking kwam ook voor in de lange reeks gezeg des en woorden waarmee Frans Pieters uit Heinkenszand ons vrolijk maakte. Hij is waarschijnlijk iets preciezer: mee un hoed heloof en un kurke ziele kun je an Bresjes over (met een goed geloof en een kurken ziel kun je bij Breskens over varen, om aan te ge ven dat er een wonder moet gebeuren om iets te realise ren). Frans kreeg ook nog dertig uitdrukkingen via zijn zus Ineke. Zoals: De kleintjes bin nie hemoakt om de hroaten in hun hat te kieken (de kleintjes zijn niet gemaakt om de groten in hun achterste te kij ken, ook kleintjes tellen mee). Nog een mooie: Anhebrand en nie hoar, ou je snaere en eet moar (aange brand en niet gaar, houd je snavel en eet maar, als iemand beledigd reageerde). Willem Verplanke in IJzendijke stuurde deze: Hie djiffelde van ai- sentent deu de frais'n - hij slenterde heen en weer door de aardbeien. Dikwijls wordt gezegd ènsen- tènde, het hele eind. Jeanne Vrij-Hoo- gerwerf uit Vlis- singen kent het woord uit haar jeugd in Hoofd plaat: van èssetènt motn lwop'n - van begin tot eind moeten lopen. Uitdrukkingen zijn vaak heel lokaal, laat Jo- han Harpe van de buurtschap Schellach weten. Op de boer derij zeiden ze dat d'oenders over de dulve waren ghe- sprongen, meer rich- rting Middelburg sprongen de kippen w over de sloot. Cobi de Lange uit Koudekerke werd Zeeuws opgevoed in Goes. Na haar huwelijk 'emigreerde' ze naar Walcheren. Ze schrijft: Ik vond de uitdrukking van mijn oma in Zuid-Bevelandse dracht, met zo'n bloot stukje op de rug, al tijd mooi. Liet je de deur van het achterkamertje met kachel naar de koude keuken open, dan riep ze: Doe die deure toe, 't wordt zo ivallig op m'n rik (het wordt koud op mijn rug). De grootvader van de Middel burgse Mien Steenaard-Hardon was onderwijzer in Groede. Zij hoorde dit zeggen: Die kommere is een echte schietfenien. Dat wil zeg gen: die roddelaarster is een gemeen vrouwtje. Eddy Kalfsvel uit Sas van Gent komt nogal wat Vlaamse woorden en uitdrukkingen tegen in zijn dialect. Boezjenee- ren (de bloemetjes buiten zetten) en d'as kontever- keerd (dat is helemaal fout) zijn mooie voorbeelden. Mis schien is de uitdrukking da's t'r eentje uit een duif - voor een kind dat geboren wordt voor de ouders negen maanden getrouwd zijn - wel plaatsgebonden. Een stremijn of een stremien kennen we als een vergiet. Ans de Vlieger komt uit Zierikzee en stuurt een hele lijst woorden in voor een 'Zeeuwse woordenkwis'. Kan jie ier wies van worre, vraagt ze. En dan gaat het om samentrekkin gen als tektuusgore (dat heb ik thuis gehoord) en mottatiernoein (moet dat hier nu in). Deze mag u zelf ontcijferen: keslemeenieuwer- replsgete. Kijk voor alle inzendingen op onze website Veere Licht bewolkt Max 19* f Min W 9 Toon weer op jouw locatie locatie toe en krijg een veel k^der weerbericht (met oa slag en wind) allemael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31