Hoe zeg je hullukkig? Vakantieparken: Geen exodus Duitse toeristen Erg warm 2 Bert Schulte in Oostburg koestert het dialect. Om zijn kleinkinderen van het Oostburgs te laten proeven, schreef hij een lied voor hen: Dezjiwse taelis de mwoiste tael van allemael. DIALECT ZEEUWS BEDREIGD Commentaar Wat zegt het als een Zeeuw die in de Achterhoek woont de vrijers van zijn dochter test door ze het woord hul lukkig uit te laten spreken? Het is vooral een leuke anekdote, maar niet geheel zonder betekenis. Het belang van de moedertaele wordt erdoor onderstreept. Het Zeeuwse dialect zit in de verdrukking. Steeds minder mensen verstaan het, laat staan dat ze het kunnen spreken. Dat kunnen we erg vinden, maar het is niet tegen te houden. Klederdrachten zijn ook uit het straatbeeld verdwenen, oude ambachten worden alleen nog op folkloristische dagen beoe fend. Gelukkig zijn er altijd verenigingen die er iets van probe ren te behouden. We hebben de stoomtrein niet meer nodig, maar het is leuk dat hij 's zomers rijdt tussen Goes en Hoede- kenskerke. Dat vrouwen de jak en de beuk niet meer dragen is begrijpelijk, maar het is fijn die kledingstukken te kunnen be wonderen in een museum of een fotoboek. Niemand gebruikt nog het paeremes, maar het zou zonde zijn als niemand meer weet hoe je er een moet maken. Tradities herinneren ons aan onze oorsprong. Taal mis schien nog wel het meest van alles. Dat we Algemeen Be schaafd Nederlands praten is praktisch, maar het Zeeuws, het Fries en het Limburgs bewijzen dat we niet allemaal hetzelfde zijn. Zelfs in vertaling kun je genieten van oude uitdrukkingen. Het eigene van een streek klinkt erin door. Pa heeft gelijk als hij eist dat zijn schoonzoon in spe daar op zijn minst een beetje gevoel bij heeft. Oude ambachten worden alleen nog op folkloristische dagen beoefend Mini-opera PanDemie in de Dorpskerk De strengere regels werden vrijdag aangekondigd, maar lijken weinig invloed te hebben op de aanwezig heid van Duitse vakantiegangers in Zeeland. Vandaag gaan de maatre gelen in. Wie langer dan 24 uur in Nederland is geweest en naar Duitsland gaat moet tien dagen in quarantaine. Deze regel geldt niet voor mensen die zijn gevaccineerd of genezen zijn van besmetting met het coronavirus. ,,De plaatsen die vrijkomen van ALMANAK Het mag dan af en toe keihard regenen, met de temperatuur op zich is niets mis. Dat merkte ook dat meisje uit een Schou- wen-Duivelands gezin dat het aardig warm kreeg toen ze met haar vriendjes heen en weer rende op een veld achter het huis. ,,Warm hè", zei haar moe- de enkele Duitsers die niet komen, worden onmiddellijk ingevuld door andere Duitse en Nederlandse gasten. Er is dus geen exodus van Duitsers, noch zijn er minder gas ten op de parken", aldus Baptiste De strengere regels lijken weinig invloed te hebben op de vakantiegangers van Outryve, woordvoerder van Roompot. Ook de Zeeuwse voor man van branchorganisatie Hiswa- Recron Arjen Brinkman krijgt geen signalen van Duitsers die massaal hun boeltje pakken of hun ge plande vakantie in Zeeland annule ren. der toen ze haar dochter met een inmiddels knalrood ge zichtje voorbij zag sprinten. „Pfffff', zuchtte de zevenjarige, die gesprekken van volwasse nen graag afluistert, maar niet altijd even goed begrijpt. ,,Het is toch zeker wel dertig gara ges." Gewonde bij botsing auto's op kruispunt HULST Van bootcampen tot mountainbiken Een echte liefhebber van het dia lect, dat mag je wel zeggen van Bert Schulte. Oostburgs, in zijn ge val, want daar werd hij in 1952 ge boren als zoon van de regionaal beroemde internist Nico Schulte. Vanaf 1980 was Bert Schulte huis arts in Sint Jansteen. In 2006 ver huisde hij terug naar Oostburg om er met zijn geliefde Christiane de Milliano te gaan wonen. Dat hij weer elke dag West-Zeeuws Vlaams kon beluisteren, was mede een zware reden. Na zijn pensioen Dialect verbindt mensen, zorgt dat mensen aan de streek gebonden zijn dinsdag 27 juli 2021 II OOSTKAPELLE Geen titel past beter bij het concert dat violiste Floor LeCoultre en gita rist Martin van Hees mor gen verzorgen: PanDe mie. Dit past helemaal bij de huidige periode waarin de wereld is be smet en de mens in lock- down moet. De muzikale reis, een tra gikomische mini-opera, bevat werken van Monte verdi, Mozart, Bizet en Gershwin. Regie en tekst zijn van Huib Ramaer. Het programma is ook geschikt voor jeugdige luisteraars. Reserveren kan via gmolendijk@hetnet.nl of 0118 - 435725. Morgen in de Dorpskerk in Oostkapelle, aanvang 20.00 uur. De entree be draagt 10 euro. De strengere regels die Duits land heeft ingesteld voor reizi gers uit Nederland leidt niet tot een overhaast vertrek van Duitse vakantiegangers uit Zee land, zo is de indruk in de re creatiesector. Theo Giele Middelburg Tip? redactie@pzc.nl OOSTERLAND Bij een botsing op de N59 bij Oosterland is gis termiddag één persoon gewond geraakt. Twee auto's botsten op elkaar bij het kruispunt. Meerdere inzittenden zijn onderzocht door een am bulancemedewerker, en één van hen is naar het ziekenhuis gebracht. De toedracht van het on geluk is nog onbekend. Kinderen uit de ge meente Hulst kunnen de hele zomer sporten uit proberen, van kickbock- sen tot suppen. Hulst voor Elkaar zorgt bijna elke dag voor een andere sport op een steeds wisselende loca tie in Hulst. Zo worden er lessen bootcamp, ka novaren, mountainbiken, lasergamen en hockey gegeven. De lessen zijn voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Meedoen kost 2 euro, het programma staat op hulstvoorelkaar.nl. Met Jong United worden voetbaldagen gehou den. Mwoiste van Jan van Damme Oostburg Bert Schulte Christiane de Milliano en Bert Schulte zingen samen met kleinzonen Adam (r) en Diego Zeeuwse kinderliedjes. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30