Reiswijzer: naar welk land kan ik op reis en welke regels gelden er? Vraag het onze specialisten 21 Met onze Reiswijzer vind je alle actuele regels die gelden voor je favoriete reisbestemming. Welke landen hebben een geel reisadvies, heb je een vaccinatiepaspoort nodig, is de horeca open of moetje in quarantaine? Alle antwoorden op die vragen vind je terug in de Reiswijzer. Vul jouw bestemming in of klik op het gewenste land op de kaart en laatje informeren. Kijk op pzc.nl/reiswijzer voelen zich meer geroepen zich uit te spreken over wat wel en niet kan dan anderen. Dat is in het offline leven ook zo.'' Nederig Een van de mensen die een norm pro beerden te stellen was deejay Kicken met zijn tweet. Kicken: ,,Ik vind het echt vies als mensen na het overlijden van iemand, of een heftige gebeurte nis, een foto plaatsen van zichzelf en de hoofdpersoon. Ik zag dat bij het overlijden van Bibian Mentel en bij Marc de Hond ook al gebeuren. Dat stoort me: dat mensen de aandacht naar zichzelf trekken.'' Zelf schreef Kicken een dag na de aanslag op De Vries een column op Spreekbuis.nl over hoe hij zich voelde. Een volgens hem wel juiste manier om emoties te verwerken. Of hij er bij het plaatsen van de tweet aan had gedacht dat anderen misschien op een andere manier met hun emoties omgaan, door bijvoorbeeld een foto te plaatsen? ,,Nee. Misschien is het mijn nega tieve kijk op de mens, maar ik vind dat je je nederig moet opstellen in zo'n geval. Bescheidenheid siert de mens. Doe een kaartje door de bus bij fami lie, bel vrienden, plaats een foto van De Vries alleen, maar trek niet de aan dacht naar jou toe. Het is alleen maar om likes te scoren, en sensatie. Iemand die integer is, doet dat niet.'' Oogcontact De onderhandelingen over wat wel en niet hoort op internet zijn en blijven in volle gang, maar of het uiten van emoties op het internet wel functio- neel is, is een tweede. ,,De reden dat we emoties met elkaar delen, is dat we aandacht willen voor ons gevoel en onze gevoelens valideren bij een an der. We willen begrepen worden, dat is een intrinsieke behoefte'', zegt Lisanne Pauw, post-doctoraal onder zoeker emotiereguleringen aan de Universiteit van Münster. Pauw benadrukt direct dat er een 'Sociale media zijn heel eenzijdig. Zelden mondt het uit op een goed gesprek' cruciaal verschil zit tussen het digitaal delen van emoties en hetzelfde doen in de offline wereld. „Mensen willen zich gehoord en verbonden voelen. Daar hoort oogcontact bij, net als into natie en directe reacties en antwoor den. Al deze essentiële dingen vallen weg op het internet.'' Pauw: ,,Als je negatieve gevoelens hebt na bijvoorbeeld een heftige ge beurtenis die veel indruk heeft ge maakt, wil je dat delen. Enerzijds om je gehoord en begrepen te voelen, maar ook om het te verwerken. Door over gevoelens te praten verwerk je een gebeurtenis, en een ander kan hel pen je gevoel in een ander perspectief te plaatsen. Als je bijvoorbeeld van wege de aanslag op Peter R. Vries bang bent door de straat te lopen waar het gebeurde, kan een ander je steunen en het van een andere kant la ten bekijken: hoe groot is de kans dat daar nog iets gebeurt? En dat jou iets gebeurt?'' De interactie, waarvan we denken dat die vaak plaatsvindt online, ont breekt juist op het net. Pauw: ,,Sociale media zijn heel eenzijdig. Je kunt zen den, je kunt zien dat anderen iets mee maken, maar zelden mondt het echt uit in een goed gesprek. Er wordt wel gestrooid met perspectieven, maar dialogen ontstaan er zelden. En die heb je wel nodig om je emoties te ver werken. We weten uit onderzoek dat mensen die alleen digitaal communi ceren zich eenzamer, minder gelukkig en minder verbonden voelen. Terwijl het gevoel van verbinding belangrijk is voor een gezond emotioneel welzijn.'' Hoe houden we het contact met elkaar goed, met al dat thuiswerken? Hoe schadelijk is een paranoïde moeder voor haar kinderen? Waarom reageren mensen bot op een afwijzing? RELATIEFILOSOOF PC DINSDAG 27 JULI 2021 E illustratie olf de bruin - LISANNE PAUW Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Veel werknemers communi ceren nu meer via e-mail, app en chat. Dat lijkt de snelste manier, maar er ontstaat zo makkelijk ruis omdat je de intonatie en non-verbale communicatie mist. Ook gaat op deze manier meer werk over de schutting zonder goed af te stemmen wie wat doet. We zen den meer dan we bespreken. Tijdens online vergaderingen komen er bovendien appjes van collega's binnen, de chat loopt vol; je blijft scha kelen, zeker als je tussen door je mail blijft chec ken. Er is zo veel afleiding dat het lastig is om echt contact met elkaar te heb ben. Doe een bespreking eens wandelend of bellend. En als je elkaar online spreekt, zet dan alle andere kanalen waarop informatie binnenkomt uit. Probeer zelf meer vragen te stellen, goed voorbeeld doet vol gen. Kijk tijdens je pauzes niet op je scherm, ga liever wandelen of maak even een salade. Zo krijg je inspiratie om anders tegen zaken en het con tact met collega's aan te kijken. het woord: para betekent in het Grieks 'naast' en nous betekent 'verstand'. Je zit dus 'naast je verstand', je beeldt je dingen in. Alleen heb je dat zelf niet door, voor jou is je inbeelding immers de werkelijkheid. En als een moeder door die geestesziekte in allerlei waandenkbeelden leeft, is de schade voor haar kinde ren daarmee natuurlijk aan zienlijk. Die moeten kiezen om of in de verknipte ge- dachtestroom van hun moeder mee te gaan, of om tegen haar in te gaan. In beide gevallen leven ze in een stres- serende wereld en dat is niet goed voor je als kind, als je nog zo midden in je ontwikkeling zit. niet in jou geïnteresseerd zou kunnen zijn. Als dat toch het geval blijkt te zijn, dan valt de ander van dat voetstuk - althans, in jouw aanbiddende ogen. De an der viel zelf natuurlijk ner gens vanaf, die is nog steeds wie hij is. De teleurstelling voor jou is groot, want de ander is niet wie je dacht dat hij was. Maar als je eerlijk bent, er ken je dat je vooral verliefd was op een door jezelf ver zonnen beeld van de ander. En dat de juiste persoon om je frustratie tegen te uiten niemand anders is dan jijzelf. Helaas kiezen veel mensen in een derge lijke confronterende situatie voor de oneer lijke, maar wellicht makkelijkere weg: boos worden op de ander. PSYCHOLOOG STEVEN PONT Een van de grootste voor spellers of een kind bang is voor spinnen, is hoe de ou ders reageren op spinnen. Ouders introduceren het leven aan hun kinderen en hun eigen gedrag is daarin van groot be lang. En dan moet je dat dus wel een beetje verstandig doen. Maar dat valt niet mee als je paranoia bent, dat kun je al opmaken uit JAN DROST Niemand hoort graag 'nee' als hij 'ja' hoopt. Een teleur gestelde reactie is dan lo gisch. Minder logisch lijkt het om dan bot en gemeen te doen, nota bene tegen iemand die jij leuk vindt. Waarom mensen dan toch naar kunnen doen als ze worden afgewe zen? Als je verliefd bent, is het soms bijna on voorstelbaar dat dit niet wederzijds is. Het past niet bij jouw opheme ling van de an der, dat die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21