GEZOND Experts over emoties en sociale media Iedereen zou zich moeten aanmelden voor cursus reanimeren 20 René Diekstra Verdriet, woede en onmacht op internet delen, zoals na de moord op Peter R. de Vries, geldt daar een etiquette voor? En helpt het eigenlijk? ,,We willen begrepen worden, dat is een intrinsieke behoefte.'' Afgelopen week heb ik het dan eindelijk gedaan: een basis cursus reanimatie. Ik liep al tijden met dit voornemen rond, zoiets is in mijn ogen een burgerplicht. Maar ik had altijd wel een ex cuus om het uit te stellen. Dat zat me niet lekker, ik voelde me er zelfs schuldig over. Maar de belofte dat ik het ooit zou doen, was kennelijk genoeg om het steeds op de lange baan te schuiven. 'Het voelde als een schande dat ik me de kennis en kunde van reanimeren niet eigen maakte' Tot 12 juni. Het EK was net begonnen en ik keek naar de voetbalwedstrijd Denemar- ken-Finland. Christian Erik- sen, de Deense sterspeler, kreeg kort voor rust een hart stilstand en viel voor dood op het veld neer. Dankzij snelle reanimatie binnen een mi nuut of zes werd hij gered en naar alle waarschijnlijkheid kan hij zijn leven op den duur weer gewoon oppakken. Die nacht werd ik een paar keer wakker. Het leek wel of een stemmetje in mijn onder bewuste me aanspoorde om steeds te controleren of mijn vrouw nog wel ademde. Ge lukkig lag ze gewoon vredig te slapen, maar wat als dat niet René Diekstra heeft een cursus reanimeren lang voor zich uit geschoven. Hoewel hij vindt dat het een burger plicht is om die vaardigheden te beheersen. zo was geweest? Als ze een hartstilstand had gekregen? Had ik dan geweten wat ik moest doen? Na een lastige nacht en vroeger dan gebrui kelijk stapte ik met een onge makkelijk gevoel uit bed. Ik schiet te kort, dacht ik. Of preciezer nog: ik voelde schaamte. Want de kennis is er, over wat je moet doen bij een hartstil stand. De vaardigheden die je moet hebben voor reanimeren zijn bovendien eenvoudig te leren. En met die kennis en vaardigheden kun je het ver schil maken tussen leven en dood van mensen in je directe omgeving. Dat ik me die ken nis en vaardigheden dan toch nog niet eigen had gemaakt, voelde werkelijk als bescha mend. Nog diezelfde ochtend heb ik me aangemeld voor de cursus reanimatie bij de Hartstich ting. De eerst beschikbare da tum was 20 juli, mijn verjaar dag. Ik zag het maar als een aanwijzing, van wie of wat dan ook, dat ik niet aan een volgend levensjaar kon begin nen zonder dat ik kon reani meren. Mijn omgeving stond er helemaal achter, behalve dat sommigen vroegen waarom ik dat zo nodig precies op mijn verjaardag moest doen. ,,Nou, daarom'', zei ik. Voor alle duidelijkheid: wat ik heb gedaan, verjaardag of niet, is niet bijzonder. Het is gewoon burgerplicht. Van ie der van ons jegens elkaar. En toegegeven, dat had ook ik wel eens wat eerder kunnen (of moeten?) bedenken. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl RAOUNAK KHADDARI k wil even geen foto's van BN'ers zien samen met Peter R. de Vries op social media! Van daag niet, morgen niet, nooit niet. Plaats gewoon een mooie foto van hem als je iets wil delen, het draait een keer NIET om jou Bekend Nederland!' Dat twitterde auteur en oud-dj Patrick Kicken na de aanslag op de misdaadverslagge ver. Zangeres Glennis Grace kreeg na haar emotionele relaas in een vi deo van drie minuten, waarin ze vertelt hoe kapot ze was van het nieuws dat De Vries was neerge schoten, op Instagram veel kritiek. 'Het gaat niet om jou', was de bood schap. Ze zou narcistisch zijn en een 'aandachtshoer'. Vreemd zijn al die op het internet geplaatste gevoelens niet. Het is menselijk om emoties te delen met anderen, zegt emeritus hoogleraar Ad Vingerhoets. Hij deed onder zoek naar de functie van emoties. ,,Iedereen heeft een eigen manier om met gevoelens om te gaan. Wat we uit meerdere onderzoeken in elk geval zeker weten is dat infor matie geheimhouden, het actief niet vertellen van iets, een negatief effect heeft op hoe mensen zich voelen. Als je iets onderdrukt, kost dat energie en dat vergroot de kans op mentale en fysieke klachten op de langere termijn.'' Hoewel Vingerhoets het een logische ontwikkeling vindt dat mensen hun emoties op het inter net delen, omdat we 'daar tegen woordig ook leven', wordt dat lang niet door iedereen gewaardeerd. Een correcte manier om verdriet of heftige gebeurtenissen online een plaats te geven, bestaat vooralsnog niet. Geruststellend: een foute ma nier ook niet. De spelregels zijn nog volstrekt onduidelijk, zegt Mark Deuze, hoogleraar mediastudies aan de UvA. ,,We moeten niet vergeten dat internet relatief gezien heel jong is. En het is in vergelijking met andere media écht interactief. Waar bij tv en radio gasten strak georganiseerd zijn, is de ruimte op het web door iedereen te betreden, zonder voor selectie. Dat is hartstikke mooi, maar kan ook verwarrend zijn.'' Digitale geletterdheid Aandacht voor digitale geletterd heid moet verplicht worden in het basisonderwijs, vindt de overheid. Deuze: ,,We zien dat in de weten schap een groeiend besef is dat di gitale geletterdheid een vorm is van 'Als je iets onderdrukt, kost dat energie en dat vergroot de kans op klachten' emotionele geletterdheid. Het gaat niet meer alleen om de vraag welke knoppen je indrukt of hoe je gege vens beschermt. Het moet ook gaan over hoe we onze emoties op soci ale media hanteren. Emotie is het kloppend hart van alle media. De reden waarom we überhaupt media gebruiken is niet om ons te laten informeren, maar om het er daarna met elkaar over te hebben.'' Ervan uitgaan dat spelregels ont staan uit goed fatsoen, is naïef ge dacht. Wat voor de een goed fat soen is, is dat voor een ander niet. ,,We zijn nog aan het onderhande len met elkaar'', zegt Deuze. ,,Door elkaar te wijzen op wat we wel en niet acceptabel vinden, wisselen we waarden en normen uit. In elke situatie bepalen we opnieuw de spelregels met z'n allen. Net zoals in het echte leven informele wetten en regels aan verandering onderhe vig zijn, is dat op het web ook zo.'' ,,Kijk naar de moord op Pim For- tuyn: het was na de aanslag op De Vries ondenkbaar een foto van hem gewond op de grond op de voorpa gina van een krant te plaatsen. Ter wijl dat tien jaar geleden, bij Pim Fortuyn, wel gebeurde. Het zijn geen wetten die ons voorschrijven dat we dat niet meer doen, maar re gels die we samen hebben gemaakt op basis van onze waarden en nor men die we continu met elkaar aan het uitwisselen zijn. Sommigen DINSDAG 27 JULI 2021 PC Hoe verwerk je online iets ingrijpends? - AD VINGERHOETS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20