De vaccinatieteller: zo gaat het in Nederland met vaccineren NIEUWS 15 Simon van K. gelinkt aan liquidatie van 'de Indiaan' Hans Schonewille in 1999 De verdachte die de politie op het oog heeft voor betrokkenheid bij de dood van Hans Schonewille, alias de Indiaan, is de 60-jarige Simon van K. uit Roelofarendsveen. Van K. zegt hier van doordrongen te zijn geraakt op 30 juni toen hij door twee hem onbekende mannen werd bedreigd bij een bezoek aan het Alrijne Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. De mannen zouden hem hebben toegeroepen: ,,Jij gaat bloeden voor de Indiaan.'' De Indiaan was de bijnaam van Leidenaar Hans Schonewille, een horecaman en bekend gezicht in de Sleutelstad. Schonewille verhuurde speelautomaten en organiseerde een illegale lotto. Hij werd in 1999 geliquideerd. Een politieman vond zijn ontzielde lichaam op een re- creatieplek in Aarlanderveen. Een dader werd nooit gepakt, maar dit jaar vroeg de politie in een pod- cast opnieuw aandacht voor de zaak. Daarin kwamen zoveel tips naar voren dat eind juni de politie liet weten 'de zaak bijna te hebben opgelost'. Van K wist toen niet dat hij ver dachte was. Na de openlijke bedrei ging vreesde hij voor zijn leven en stapte meteen naar de politie om aangifte te doen. Daar kreeg Van K. tot zijn verbijstering te horen 'dat dit geen bedreiging was'. Van K. vreesde dat zijn aangifte tot niets zou gaan leiden en stapte woest naar zijn advocaat Pieter Hoogen- dam. Maar ook de strafpleiter kreeg geen voet aan de grond op het bu reau: ,,Normaal word ik netjes te woord gestaan en als ik een mail adres wil, krijg ik dat ook. Nu niet, het was gewoon honds." Van K. werd bang en besloot een wapen aan te schaffen. Het werd hem snel duidelijk dat hij in de ga ten werd gehouden, want binnen een mum van tijd stond een arres tatieteam voor de deur om hem op te pakken voor wapenbezit. Twee weken zat hij vast. In de gevangenis kreeg Van K. half juli bezoek van twee agenten die tegen hem zeiden 'dat de mannen op de motor van de politie waren', aldus Hoogendam. Arrestatieteam De advocaat kon het relaas van zijn cliënt 'haast niet geloven'. Maar de bijzondere gedragingen van de po litie vielen wel steeds meer op zijn plek. Want hoe kon de politie na een half uur, nadat Van K. thuis was na aanschaf van het wapen, al met een arrestatieteam op de stoep staan? Was dit de reden waarom de politie zo'n serieuze bedreiging niet in behandeling wilde nemen? Normaal word ik netjes te woord gestaan. Nu niet, het was gewoon honds Opvallend is ook dat de aanklacht van wapenbezit werd ingetrokken, al is de zaak nog niet geseponeerd, aldus Hoogendam. De strafpleiter groef daarom door. Hij eiste alle camerabeelden op van het ziekenhuis. Maar hij kreeg ze lang niet allemaal. Later kreeg hij te horen dat de rest van de beelden 'er niet meer zouden zijn'. Op de beel den die hij wel heeft, is de ge schrokken en wegrennende Van K. te zien en ook de langsrijdende mo tor, maar niet de 'schietende hou ding' van de 'agenten' - net daar waar het om gaat. Wel zegt Hoogendam bevesti ging van het Openbaar Ministerie te hebben gekregen dat het inder daad politiemannen waren die op de motor zaten. Hoogendam is laai end. ,,Als dit de manier is waarop de politie in Nederland bewijs pro beert te verzamelen?! Ze zijn totaal uit de bocht gevlogen. Ik ken geen enkel wetsartikel die zegt dat agen ten mensen mogen bedreigen met het leven." Hoogendam eist een onderzoek. En heeft namens Van K. aangifte van 'bedreiging met een misdrijf tegen het leven' gedaan. Justitie lijkt er mee in de maag te zitten. Het ver haal van het wapenbezit ligt bij de ene officier van justitie en de cold- casezaak van de Indiaan bij een an der. Het Openbaar Ministerie zegt dat het hier 'om een lopend onderzoek gaat waarover geen mededelingen worden gedaan'. ,,Maar over wat er is gebeurd bij het ziekenhuis heb ben wij een andere lezing dan de advocaat", aldus een woordvoerder. Of daarmee wordt bedoeld dat er wél agenten op een motor waren, maar dat er geen sprake was van be dreiging, wordt niet toegelicht. Volgens justitie is de zaak van het wapenbezit van Van K. inderdaad niet geseponeerd. Hoe dat nu ver der gaat, zegt justitie niet. Kijk op pzc.nl/vaccinatieteller dinsdag 27 juli 2021 PC Verdachte 'weet van niets' In een poging de 22 jaar oude moordzaak rond Hans Schone wille vlot te trekken, zouden twee undercover-agenten on langs Simon van K. uit Roelof- arendsveen hebben bedreigd. De 60-jarige Van K. pikt dit niet en eist opheldering van justitie. Victor Schildkamp Rotterdam - Pieter Hoogendam, advocaat Miljoenen Nederlanders hebben inmiddels al een coronaprik gehad, maar een deel wacht nog. Hoe staat het met de doelstelling om elke volwassen Nederlander voor half juli een vaccinatie aan te bieden? En welk effect heeft dat op de virusverspreiding in Nederland? Het uitgebreide antwoord vind je op de vaccinatieteller. Het lijk van Hans Schonewille (inzetjes) werd in 1999 achtergelaten op een recreatieterreintje bij Aarlanderveen. fotos politie, adr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15