UITGEKOOKT.nl 0 NIEUWS 13 President Kais Saied stuurt parlement Tunesië naar huis en ontslaat premier Tunesië is in de greep van hevige straatgevechten. Het land dat zo hoopvol uit de Arabische Lente kwam, kampt met een driedubbele crisis. De president stuurde zondag het parlement naar huis en ontsloeg de premier. Ze zijn er weer! Maak ook kennis Klantbeoordeling uitgekookt.nl Militaire voertuigen en soldaten beheersen het straatbeeld in Tunis. Het leger heeft het parlementsge bouw gebarricadeerd. Aan de ene kant bevinden zich aanhangers van president Kais Saied die afgelopen zondag ingreep om naar eigen zeg gen 'het land te redden, de econo mische crisis te keren én om de co- ronapandemie het hoofd te bieden'. Aan de andere kant staan aanhan gers van de politieke partijen die door Saied tijdelijk buitenspel zijn gezet. Opposanten gooien stenen naar elkaar en naar de politie. President Saied besloot zondag het parlement voor een periode van dertig dagen op te schorten en pre mier Hichem Mechichi uit zijn functie te ontheffen. ,,Het is vol gens de grondwet niet toegestaan om het parlement te ontbinden, maar wel om de werkzaamheden op te schorten", zei Saied na afloop van een spoedvergadering. De pre sident citeerde een passage uit de Grondwet die stelt dat opschorting is toegestaan in het geval van 'drei gend gevaar'. Parlementsvoorzitter Rached al- Ghannouchi, tevens leider van de invloedrijke moslimpartij En- nahda, spreekt onomwonden van 'een staatsgreep'. Ook hij is nu ambteloos burger. Vergeefs poogde hij zondag nog zijn werkplek te be reiken. Soldaten hielden hem tegen. De onrust komt hard aan in het Noord-Afrikaanse land dat na de Arabische Lente van 2011 nou juist als enige in de Arabische wereld een vreedzame stap richting demo cratie kon maken. Maar een aan houdende economische crisis (41 procent van de Tunesische j ongeren zit zonder werk) en een instortend zorgstelsel (Tunesië telt opvallend veel coronadoden) hebben geleid tot almaar groeiende frustratie en boosheid onder de bevolking. Het blijvende verwijt is boven dien dat de alom aanwezige corrup tie niet wordt bestreden en dat de politici vooral met hun eigen belan gen bezig zijn. Daarbij is er niets of te weinig gedaan om werkloosheid en armoede te bestrijden. Huiselijk geweld, een groot probleem in Tu nesië, zou door de lockdown ern stig zijn toegenomen. Het toerisme, een belangrijke bron van inkom sten voor het Noord-Afrikaanse land, ligt op zijn gat. In de steek gelaten In 6 van de 31 regio's in het land geldt tot 31 juli een lockdown maar het aantal besmettingen neemt hand over hand toe. Tunesië voelt zich daarbij in de steek gelaten door met name Europa. Artsen beklagen zich erover dat er door de interna tionale gemeenschap 4,3 miljoen vaccins zijn toegezegd, maar dat er tot nu toe maar 600.000 zijn gele verd. Recent werd de Tunesische minister van Volksgezondheid door de premier ontslagen nadat de organisatie in vaccinatiecentra een janboel bleek. Saied besloot daarop vaccinatietaken over te dragen aan het leger. President Saied staat te boek als een man die wil breken met de ge vestigde orde. De 63-jarige jurist en voormalig hoogleraar staatsrecht kwam in 2019 aan de macht als con servatieve outsider, zonder de steun van een grote politieke partij. Jonge Tunesiërs omarmden zijn ronkende anti-corruptiebeloften. Saied vindt dat de politieke partijen het land lamleggen door hun on derlinge geruzie. Hij bepleit een systeem waarbij burgers lokale ra den kiezen in plaats van een cen traal bestuur in de hoofdstad. Al maanden wordt Saied door zijn tegenstanders verweten dat hij stiekem bezig is een staatsgreep voor te bereiden om de politiek (voorgoed) buitenspel te zetten. In Tunesië zijn er nog steeds trau ma's over de dictatuur van presi dent Ben Ali die het land bijna 25 jaar met harde hand leidde. Hij werd bij verstek veroordeeld we gens corruptie, drugshandel en aanzetten tot geweld en moord. Ben Ali kon ontsnappen met an derhalve ton aan goud in zijn ba gage. Hij overleed twee jaar geleden in Saoedi-Arabië. LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS 085-0190068 J Gratis gekoeld aan huis bezorgd -$) In 4 minuten op tafel dinsdag 27 juli 2021 A Voor- en te genstanders van de presi dent vechten hun menings verschillen uit op straat. President Kais Saied (foto rechtsonder). FOTO'S AFP Straatgevechten in Tunis Bob van Huët Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13