Honderden Limburgers kunnen hun in Cidi doet aangifte van Jodenhaat EUWS 11 Soms moeten beschadigde straten eerst hersteld worden voordat aan nemers bij de huizen kunnen ko men. Ook zijn levertijden voor keu kens en meubels lang. Meer dan de helft van de tot nu toe 950 gemelde schades bij Cen traal Beheer zijn zo ernstig dat mensen nog niet naar huis kunnen. Centraal Beheer telt ongeveer hon derd gevallen die voor langere tijd ontheemd zijn, Interpolis heeft bij de eigen klanten honderd tot twee honderd mensen die tot het einde van het jaar niet naar huis kunnen. Interpolis telde eerder bijna 1300 schademeldingen. De ernstigste schades van Cen traal Beheer komen uit het gebied rondom de Geul, zoals Valkenburg aan de Geul en Schin op Geul. In enkele gevallen zijn huizen er ern stig aan toe, met scheuren in muren en balken. De verzekeraar kan nog niet zeggen om hoeveel gevallen dat precies gaat. Wel heeft het her stel aan de binnenkant prioriteit boven herstel aan de buitenkant. De schade van de overstromin gen in drie zwaar getroffen ge meenten in Limburg bedraagt ze ker een half miljard euro. In de ge meente Valkenburg schat een ex pert de schade op 400 miljoen euro. ROTTERDAM Het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (Cidi) heeft aangifte gedaan tegen de maker van de muur schildering waarop voetballer Steven Berghuis is afgebeeld als slachtoffer van de Holocaust. De muurschildering was te zien in Rotterdam en is vermoedelijk ge maakt door een Feyenoord-aan- hanger. De aanvoerder van Feyen- oord stapte recent over naar aarts vijand Ajax en dat viel bij de Rotter damse fans niet goed. Op de schildering werd Berghuis afgebeeld met grote neus, keppeltje en een Jodenster, met daarnaast de tekst 'Joden lopen altijd weg'. ,,Dit is ontzettend discriminerend naar Joden en kan je niet meer wegzet ten als baldadigheid tegen Ajax", al dus een woordvoerder van het Cidi. De organisatie heeft aangifte ge daan van groepsbelediging, aanzet ten tot haat en discriminatie en het opzettelijk beledigen op grond van ras, godsdienst en overtuiging. Het Cidi heeft goede hoop dat de maker van de muurschildering via videobeelden wordt opgespoord. Slakken in de sla, schimmel op de aardbeien, wortelvliegjes in de penen, priemot verpest de prei en larfjes maken de kool oneetbaar. Hebben we daarmee alle ellende opgesomd die moestuinen kun nen treffen dit jaar? Nee, helaas. De aardappelziekte slaat over naar de tomaten en alles dat nog enige kans maakte om te overleven, wordt opgevreten door meikevers en coloradokevers. Moestuinen hebben een erg schrale oogst dit jaar. De oorzaak? Het weer. ,,Door dat koude en natte voorjaar stonden we al met 1-0 achter'', legt Henk de Rooij uit. Samen met zijn vrouw Jo is hij al jaren vrijwel dagelijks in zijn moestuin in Tilburg te vinden. Al sinds 2000, toen hij met de vut ging. Hij heeft net de boerenkool gezet. Jo trekt de uien uit de grond. ,,Oók al niet goed." Ze zucht even. Het is 'm het jaar wel. Van alles heeft ze opnieuw moeten zaaien. De rode kool, de witlof, pastinaak, bleekselderij. „Zelfs de sla wilde niet. Dat heb ik nog nooit gehad." Het echtpaar had zich er wel op voorbereid. Na dit natte en koude voorjaar wisten ze: dit gaat 'm niet meer wor- den. ,,Door de kou blijft alles langer in de grond en heeft dus veel meer kans op een ziekte of schimmel of iets", legt de 75-ja- rige Henk de Rooij verder uit. ,,Dan was er ook nog die hele Koffie drinken met appelflappen en als het gezellig wordt vatten we er een biertje bij -Ad Janssens, moestuinder korte hitte in maart die alles kapotmaakte, gevolgd door die enorme plens water die maar blijft vallen. Daar kan je niet tegenop moestuinen hoor." Maar lachen blijven ze in Til burg. Tuinpark Hazennest telt 115 tuinen. Allemaal met tuinhuisje. Hier wordt serieus gemoes- tuind. ,,Maar je kan nog zo veel kennis hebben, tegen dit weer kan je niets doen. Gewoon incasseren en vol gend jaar weer verder", weet De Rooij. Ze liggen er heus niet wakker van. Want een moestuin is leuk, maar het draait om de gezelligheid. En daar verandert een slechte oogst niets aan. Biertje De lege kratjes bier bij buur man Ad Janssens bewijzen dat. In de moestuin van zijn vrouw Henriëtte Janssens wordt voornamelijk gezeten. „Koffie drinken, met appel flappen en als het gezellig wordt vatten we er een biertje bij. Barbecuetje aan. Geen probleem hoor." Doen ze al 45 jaar zo. ,,Als je een beetje weet hoe je een moestuin onderhoudt, heb je er helemaal niet zoveel werk aan", weet mevrouw Janssens. Wat ook goed is, want haar man heeft het in z'n rug. Zij zagen hun oogst ook verdwijnen dit jaar. Zelfs in de kas ging het mis. „Te warm ge weest", laat Henriëtte Janssen (73) zien. De toma ten zijn nog groen. „Die verkleuren ook niet meer." En ook de paprika's en kom kommers moesten opgege ven worden. Verderop bij de 59-jarige Tuncer Arisoy hangen de bramenstruiken wel hele maal vol. ,,Die doen het blijkbaar goed met dit weer." Arisoy is de voor zitter van het tuinpark en beaamt het moeilijke jaar. „Mensen klagen wel veel meer dan normaal, ja." Maar meer dan advies kan hij de mensen niet geven. Wat dat is? „Gewoon eruit ha len en opnieuw beginnen", knipoogt hij. Tegen buren die de tuin niet bijhouden en voor extra onkruid en ongedierte zorgen, treedt hij streng op. ,,Maar tegen het weer kan ik niets doen hè." Maar wat nu dan? Het zou zo maar kunnen dat dit weertype zich blijft herhalen. Is de moes tuin gedoemd te mislukken? ,,Nee hoor", zegt Henk de Rooij. Zijn vrouw wijst meteen de tuin in. ,,Er is nog genoeg dat het wel doet hoor. Je moet het alleen goed bij houden nu en op tijd oogsten en zaaien." En anders is er altijd nog die appelflap bij de buren. dCM dinsdag 27 juli 2021 GO VALKENBURG Voor honderden mensen duurt het zeker tot het einde van het jaar voordat ze weer naar huis kunnen na de wateroverlast in Limburg. Vol gens verzekeraars Interpolis en Centraal Beheer moeten de hui zen wekenlang drogen voordat er met herstelwerkzaamheden kan worden begonnen. egen en slakken verpesten moestuin Merel van Beers Tilburg Henk de Rooij aan het werk in zijn moestuin. FOTODOLPH CANTRIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11