10 NIEUWS VUILNIS ONOPLOSBA^/X^ De stank was niet har den.'' Cecilia Man cini wijst naar de vuilcontainers op de stoep voor haar kin derboekenwinkel. Half juli sloot ze noodgedwongen tweeënhalve dag de deuren omdat de berg vuilnis te groot was geworden. „We hebben van alles geprobeerd, zelf een aantal vuilniszakken opgeruimd, luchtver frisser eroverheen gegooid. Niets hielp.'' En dat was nadat Mancini en haar collega Barbara Ferraro al verschil lende keren hadden gemaild en ge beld naar de gemeente, de deelge meente en de vuilophaaldienst; de instanties die in Rome verantwoor delijk zijn voor het vuilnisbeleid. „Nooit antwoord gehad.'' Klanten konden niet meer langs de vuilnisberg, de airconditioning moest uit omdat die de stinkende walm van de overlopende vuilcontai ners de winkel in blies en ook de winkeldeur kon niet open, want dan vlogen er zwermen vliegjes naar bin nen. „Er zat weinig anders op dan de deuren te sluiten en de publiciteit te zoeken.'' Inmiddels is de stoep voor Manci- ni's winkel weer redelijk schoon, maar in de rest van de wijk Pigneto, een hippe uitgaanswijk aan de rand van het centrum van Rome, is de si tuatie dramatisch. „Het is al een stuk beter dan gisteren'', verzekert de boe kenwinkeleigenaresse. „Vanochtend kwam de vuilophaaldienst langs met grote scheppen.'' Toch liggen nog steeds overal in de wijk grote bergen afval, puilen de vuilniscontainers uit en zijn sommige stoepen simpelweg onbegaanbaar. Volksgezondheid Naar schatting blijft er nu zo'n 1600 ton huisvuil per week achter op het Romeinse wegdek, een enorme hoe veelheid afval die, zeker op warme zomerdagen, voor grote problemen zorgt. Stankoverlast, maar ook onge breidelde groei van ongedierte. De vuilcontainers zijn het domein van kakkerlakken, ratten en zeemeeu wen. „Er is zonder twijfel sprake van een gezondheidsrisico", zegt Andrea Costa, staatssecretaris van Volksge zondheid tegen een Romeins radio station. „Het is niet alleen een kwes tie van decorum, maar ook van volks gezondheid, dat de lokale overheden moeten aanpakken en oplossen.'' En daar zit hem de crux, want wie is verantwoordelijk voor de vuil- nischaos in Rome? De gemeente Rome en de regio Lazio schuiven el kaar al jarenlang de bal toe. Burge meester Raggi van Rome zegt dat de regio niet meewerkt met het vinden van een locatie voor een nieuwe vuil- stort buiten de stad, Massimiliano Valeriani, wethouder van vuilnis van de regio, vindt dat elke gemeente zelfvoorzienend moet zijn. „Rome is met afstand de grootste gemeente van Italië met enorme grote groene ruimtes'', zegt de wethouder tegen website Fanpage.it. ,,Het is nogal pa radoxaal dat nergens plek zou zijn voor een vuilstort en dat de randge meenten moeten opdraaien voor het vuilnisprobleem van Rome.'' Het vuilnisprobleem in de Italiaan se hoofdstad heeft een lange voorge schiedenis. Al in 2007 maande de Eu ropese Unie Italië Rome's vuilstort, Malagrotta, te sluiten. Met een op pervlakte van 230 hectare was het de grootste vuilstort van Europa, maar Malagrotta was overvol en overtrad stelselmatig Europese hygiëneregels. In 2013 werd de mega-vuilstort ein delijk gesloten. Om de 4600 ton afval die de bijna drie miljoen Romeinen per dag produceren het hoofd te bie den, had de toenmalige burgemees ter Ignazio Marino een vuilnisplan bedacht. Hij wilde investeren in ge scheiden afvalinzameling en in nieuwe, kleinere afvalverwerkings installaties. Marino werd, om andere redenen, tot aftreden gedwongen en zijn plan werd nooit gerealiseerd. Luid protest Het was het begin van een crisis die nu al acht jaar duurt en die alleen maar tijdelijke oplossingen kent. Af en toe gaat onder luid protest tijdelijk een vuilstort open en wordt er, tegen enorme kosten, afval verscheept naar andere delen van Italië en naar het buitenland. De door burgemeester Raggi vurig gewenste gescheiden af valinzameling komt niet van de grond, het blijft steken op een ma gere 43 procent, en een verbrandings oven is uit ideologische overwegin gen uitgesloten. Het gemeentebe stuur vindt zo'n oven slecht voor het milieu en de dioxine-uitstoot slecht voor de gezondheid. Ondertussen blijven de Romeinen afval produce ren dat vervolgens op straat blijft lig gen, omdat de omringende gemeen ten geen vuilstort van de hoofdstad willen zijn. „We betalen de hoogste afvalstoffenheffing van heel Italië'', klaagt Cecilia Mancini. „Maar we hebben de slechtste service. Dit is het complete failliet van het Romeinse vuilnissysteem.'' Het is een sluimerend probleem dat om de zoveel tijd de kop op steekt: het vuilnis in Rome. Na de sluiting van vuilstort Malagrotta net buiten de Italiaanse hoofdstad in 2013, weet de gemeente al acht jaar niet waar het met de dagelijkse 4600 ton huisvuil naartoe moet. Met soms krankzinnige gevolgen. dinsdag 27 juli 2021 GO Cecilia Mancini moest de deur van haar boekenwinkel sluiten omdat klanten zich niet meer langs de bergen vuilnis konden wurmen. Rome vervuilt tot lustoord voor ratten Angelo van Schaik Rome A Rome weet zich geen raad met het vuilnis, waarmee de stad bezaaid ligt. FOTO'S REUTERS, ANGELO VAN SCHAIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10