Munt met Tesla erop zet relatie Kroatië en Servië onder stroom 9 school gaan. Zulke informatie komt dan niet vanzelf bij elkaar, terwijl ie dereen weet: dit klopt niet. Ik heb nieuws voor je, dit gebeurt overal. Net zoals dat er fruitimportbedrijven zijn die op een camping staan inge schreven. Dat klopt niet hè.'' ,,En zo is het. Verhogen van weer baarheid is het belangrijkst. Scholing, werkgelegenheid, huisvesting, zorg daar moet het gebeuren. Zo niet, dan creëer je je een voedingsbodem voor criminaliteit en ondermijning. Deze onderwerpen staan wel op de politie ke agenda, maar worden niet gekop peld aan ondermijning, terwijl de sa menhang juist zo belangrijk is. Het gaat jmst over die samenhang. Op veel terreinen worden inspanningen gedaan, maar het blijkt lastig om dat in samenhang te doen. Samenwer kingsprojecten tussen bijvoorbeeld de politie, de gemeente en de Belas tingdienst die in Amsterdam goed lukken, vinden moeilijk de weg naar andere gemeenten. Het is niet van zelfsprekend, en daar ligt de uitda ging. Als daar stappen worden geno men, gaan we daar op lange termijn écht van profiteren. Maar we hebben geen tijd meer. We moeten écht doorpakken nu.'' ,,Het is een gegeven dat de risico's zijn toegenomen door de verharding van de georganiseerde misdaad, dus ik denk dat daar goed naar gekeken moet worden. Wat het betekent voor de veiligheid, en voor de veiligheid van de omgeving.'' ,,Je kunt vanuit je professie denken dat het niet nodig is, bijvoorbeeld omdat de regeling juridisch goed in elkaar steekt. Maar je moet er ook met een maatschappelijke blik naar kijken. Want de regeling kan gevol gen hebben voor de omgeving van een kroongetuige en de samenleving als geheel. Een Italiaanse maffia-aan klager stelde in de Volkskrant niet te begrijpen hoe ons kroongetuigensys teem is geregeld. Alle reden om daar dus nog eens goed naar te kijken.'' In 2023 hoopt Kroatië de kuna in te ruilen voor de euro. In een compe titie over de vraag wie ofwat er ach terop moet, won Tesla glansrijk. Servië reageert als door een wesp gestoken. ,,Het zou toe-eigening betekenen van cultureel en weten schappelijk erfgoed van de Servi sche natie, aangezien het onbetwist is dat de gevierde wetenschapper zich tijdens zijn leven identifi ceerde als Serviër van afkomst en geboorte'', schrijft de centrale bank in Belgrado in een verklaring. De bank gaat 'passende activiteiten on dernemen in de richting van rele vante EU-instellingen om op de on gepastheid van een dergelijk voor stel te wijzen', als Kroatië het plan doorzet. Maar wie heeft er nu gelijk? Zoals vaker hebben beide landen een punt. Tesla werd geboren in een dorp dat in het huidige Kroatië ligt. Destijds was het echter onderdeel van Oostenrijk-Hongarije. Zijn ou ders waren etnische Serviërs, zoals de meesten toen in die regio. Na studies in twee Kroatische steden, Graz en Parijs verhuisde het genie op 28-jarige leeftijd naar de Ver enigde Staten, waar hij Amerikaans staatsburger werd. Claimen Toch ziet zowel Kroatië als Servië genoeg redenen om Tesla te clai men. Zagreb en Belgrado hebben beide een Tesla-museum. In Servië prijkt de uitvinder op het bankbil jet van 100 dinar; daarnaast is het vliegveld van Belgrado naar hem vernoemd. Kroatië piekert er niet over de plannen voor de euromun ten aan te passen. ,,Tesla heeft min der tijd in Servië doorgebracht dan ik nu in Oklaj'', zei president Zoran Milanovic, verwijzend naar het dorp waar hij op bliksembezoek was toen hem om een reactie werd gevraagd. „Misschien is het niet ge past van Kroatië om zich Tesla toe te eigenen, maar van Servië nog minder.'' De Kroatische premier Andrej Plenkovic sloeg een gematigder toon aan. ,,Dat Tesla, geboren in Kroatië, een Serviër is, zien we als een pluspunt. Ik zie niet in hoe dat een probleem kan zijn. Als ik de Servische centrale bank was ge weest, had ik gezegd: bravo!'' ,,Nederland is veel te klein voor een concurrerende dienst. Dat zou echt zonde van het geld zijn.'' De afgelopen jaren zijn criminele kopstukken opgespoord en veroor deeld, voor uitvoerders van liquida ties geldt dat ook. Over geldstro men horen we minder. Hoe kan dit? ,,De opbrengsten in kaart brengen is heel moeilijk, omdat het een interna tionaal traject is om geld wit te was sen. Helaas speelt Nederland een grote rol in de georganiseerde mis daad, we zijn echt een draaischijf. Als je kijkt naar de geldstromen, kun je in Nederland best iets doen. Maar je hebt ook een internationale compo nent. Recent is er een verdrag geslo ten met Dubai. Dat helpt natuurlijk, want als ergens de info stokt kun je niet verder. We hebben tijdens een onderzoek in Amsterdam gezien dat bij overname van horecabedrijven de helft wordt gefinancierd met onder hands geleend geld. Daar komt het geld dus weer naar boven." ,,Ja, het MIT gaat inzet ten op die geldstro men. Daar hopen we echt veel meer van te gaan leren, want in alle eerlijkheid weten we daar nog niet ge noeg van. Toch wil ik ook zeggen dat we als sa menleving ook niet meer zo naïef moeten zijn, en dat we veel signalen ook al vroegtijdig kunnen oppak ken." ,,Weet je waar er veel te winnen valt? Op de manier waarop we in ons land dingen organiseren. Ik geef je twee voorbeelden die naar voren zijn ge komen uit experimenten die we heb ben gedaan, waarin we nauw samen werkten met een gemeente. In een woning bleken geen personen inge schreven te staan, maar de leerplicht ambtenaar wist dat er kinderen woonden op dat adres, die naar maandag 26 juli 2021 GO De georganiseerde misdaad is een groot maatschappelijk probleem. De Vries is de derde persoon die rondom kroongetuige Nabil B. is vermoord. Kijken jullie met zorg naar de kroongetuigeregeling? OM-topman Theo Hofstee zei dat onderzoek niet nodig is. Was Nikola Tesla een Serviër of een Kroaat? Die discussie is op nieuw opgelaaid, nu Kroatië van plan is de beeltenis van de in 1856 geboren uitvinder en ont dekker van de wisselstroom op zijn toekomstige euromunten te zetten. Thijs Kettenis Zagreb/Belgrado M De munt zoals Kroatië die wil gaan slaan: met de beeltenis van Nikola Tesla. FOTO NUMISMAG M Hanneke Ekelmans: „Verhogen van weerbaarheid is het belangrijkst." FOTO GUUS SCHOONEWILLE helder in welke organisatie het MIT zal worden ondergebracht. Voor Ekelmans is het duidelijk dat deze in elk geval onder de politie zou moeten vallen. Het MIT moet achter geld aan? Hoe bedoelt u dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9