DonaldDuck.nl/pockets 8 NIEUWS HANNEKE EKELMANS AANPAK GEORGANISEERDE MISDAAD Na de moordaanslag op Peter R. de Vries zijn alle ogen gericht op de politie. Wat gaat die doen om het oprukkend geweld van de georganiseerde misdaad een halt toe te roepen? ,,Er kan niet alleen naar de politie worden gekeken. We halen het maximale uit de capaciteit die we hebben.'' We moeten ook als samenleving niet meer zo naïef zijn Ze zat thuis in haar woonkamer de halve finale van het EK voetbal te kij ken, toen ze een appje kreeg met het bericht dat Peter R. de Vries in het centrum van Amsterdam was neer geschoten. Hanneke Ekelmans, lid van de korpsleiding van de Nationale Politie, was geschokt. ,,Je zit te tollen. Het is een schaamteloze aanslag. Daarna denk je uit beroepsdeforma tie meteen aan de vraag: wat nu.'' Ekelmans prijst haar Amsterdamse collega's, die al snel aanhoudingen wisten te verrichten. ,,Het neemt een deel van de onrust weg. In alle el lende is dat in elk geval een plus punt.'' Tegelijkertijd weet Ekelmans dat in de strijd tegen de georgani seerde misdaad alle ogen nu zijn ge richt op de politie. ,,Iedereen reageert geschokt en wil zo snel mogelijk informatie. Een van de belangrijkste dingen is dat je de men sen in Amsterdam hun werk laat doen, en ze niet lastigvalt. Natuurlijk roept zo'n incident veel vragen op, maar dat komt later wel. De uitda ging is dat je tegelijkertijd goed geïn formeerd bent. Wij moeten de mi nister informeren, maar Amsterdam het werk laten doen.'' ,,De voor de hand liggende dingen die iedereen wil weten. Wie zit er achter? Hebben jullie de juiste men sen te pakken? Hoe zit het met de be veiliging van De Vries? Daar is nu een commissie voor ingesteld.'' ,,Het flauwe antwoord is dat we altijd meer mensen kunnen gebruiken, en als ik het negatief zeg: het is nooit ge noeg. We hebben altijd meer werk dan we aankunnen. In de media heb ik de afgelopen dagen veel gelezen van allerlei experts en columnisten, die zich afvroegen wat de politie te genover die georganiseerde misdaad kan zetten. Opsporing is topsport, en wij spelen in de Champions League. We zijn internationaal toonaange vend met innovatieve projecten, zo als het kraken van cryptodiensten EncroChat, Sky en Anom (waar cri minelen versleuteld mee konden communiceren). We hebben heel mooie slagen toegebracht.'' ,,Ik vind het moeilijk worden als er uitsluitend en alleen naar de politie wordt gekeken. Wij bedrijven écht topsport. Door te zeggen wat we alle maal goed doen, lijkt het misschien of we ons straatje schoonvegen. Maar dat is niet zo. Er kunnen en moeten altijd dingen beter. Wat ik vooral wil zeggen, is dat wij nu het maximale halen uit de capaciteit die we heb ben.'' ,,Het is inderdaad een enorme bak aan data. Het is zoveel, het is bijna niet te overzien. Daarom hebben alle eenheden van de politie nu een Crypto Analyse Team (CAT). Die teams zijn er puur op gericht om data goed te kunnen verwerken. De men- sen in die teams zijn erop getraind om informatie uit die berichten te halen die meteen handelingsper spectief bieden. Dat zijn aan de ene kant techneuten die tools ontwikke len om de brei aan data te kunnen doorzoeken en aan de andere kant doorgewinterde rechercheurs die de taal en werkwijze van criminelen kennen en de inhoud van de berich- ten kunnen duiden. In totaal zijn honderden politiemensen nu heel gericht bezig met die data.'' ,,Nou ja... ik ga je iets vertellen over aantallen. Bij ons werken in de op sporing ruim 15.000 mensen. Het MIT is 400 man, verdeeld over zes organisaties. Dus ja, er zal wel eens iemand vanuit deelnemende organi saties overstappen, maar in het gro tere geheel zal het meevallen. Het leeghalen van de eenheden was een punt van zorg, maar de echte zorg is dat het gewoon heel ingewikkeld is om iets te bouwen. Maar we hebben het MIT wel écht nodig als aanvulling op de aanpak van de georganiseerde misdaad.'' ADVERTENTIE Koop in de winkel of bestel op EVEN LEKKER DONALD DUCKEN maandag 26 juli 2021 GO 'We hebben geen tij d meer. Dóórpakken!' Yelle Tieleman Den Haag Wat gebeurt er in de appgroep van de korpsleiding op zo'n moment? Wat wil de minister weten? Kan de politie al het werk wel aan? Toch heeft de politie deze aanslag niet kunnen voorkomen. De politie heeft tientallen miljoe nen versleutelde berichten van criminelen in handen. Hoe gaat de politie die goudmijn uitspelen? - Hanneke Ekelmans Na de moord op Derk Wiersum in 2019 werd het Multidisciplinair In terventieteam (MIT) in het leven geroepen om de georganiseerde misdaad een halt toe te roepen. We zijn twee jaar verder en het MIT is nog niet aan de slag. Bovendien sijpelen er berichten door dat het MIT de beste mensen uit de politie- eenheden wegkaapt. Ekelmans vertelt dat gelden die nu beschikbaar zijn voor het MIT al worden aangewend om bepaalde diensten van de politie te financie ren. Tegelijkertijd is nog veel onze ker. De juridische constructie is nog onzeker en het is ook nog niet <D c cn Q CM O CM wiWofïïïïiJ:)-!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8