II Met de vonken uit de stalen banden naar werelduurrecord Macmillanfiets ZEEUWS-VLAANDEREN 5 JUBILEUMEXCURSIE STELTKLUUT 65 JAAR Verrekijker mee, wandelschoenen aan: natuurvereniging De Steltkluut viert haar 65-jarig bestaan op een passende manier. Met een natuurwandeling door de Waterwinbossen. ,,Kijk daar, een ree!" Het enthousiasme van Guy de Vos werkt aanstekelijk. De gids en uiteraard lid van De Steltkluut ziet van alles, nog voor we echt het bos in gaan via de Van Hogendorplaan bij Kapellebrug. Hij wijst een vlinder, huppelende konijnen en een klein gaatje in de grond aan. ,,De larve van de mierenleeuw zit hier te wachten op een prooi." Je merkt al gauw dat er een verschil zit in wandelen en écht om je heen kij ken: een geoefend oog zoals dat van Guy ziet meer. ,,U moet me excuseren maar bij het minste dat beweegt, ga ik kijken." Het enthousiasme is typerend voor de ruim driehonderd leden van de natuurbeschermingsver eniging, die dit jaar haar 65-jarig bestaan viert. Het oorspronkelijke doel van de vereniging was om be dreigde vogels, zoals naamgever de steltkluut, te beschermen, maar daar kwamen in de loop der jaren steeds meer activiteiten en werk groepen bij. Alles wat leeft, groeit en bloeit in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren krijgt de aandacht. Zo is er onder meer een knotgroep, plan- tenwerkgroep, een groep voor be houd en herstel van insecten, vlin ders en libellen, een vogelwerk groep, werkgroep planologie en een jeugdgroep. Om je heen kijken De gids weet niet alleen veel over planten en dieren, maar ook over de geschiedenis van het gebied en de gevaren van uitheemse planten en bomen. Adelaarsvaren over woekert een flink stuk langs het bospad en ook de Amerikaanse vo gelkers wint makkelijk terrein. Guy laat zien dat het loont om af en toe even te blijven staan en goed om je heen te kijken. Een van Zet een stukje brandnetels in je tuin, daar leggen vlinders eitjes op de deelnemers aan de tocht spot ineens een ree die snel de benen neemt, iemand merkt een be schermde patrijs op en in het wa ter bouwen twee ijverige meer koeten aan een nestje. Ook op de grond gebeurt van alles. ,,Je ziet hier tientallen sporen. Deze gaatjes in de grond zijn van zandbijen en er liggen hier veel konijnenkeutels", wijst de gids. ,,Een konijn gaat op een hoge plaats zitten en kijkt aandachtig rond: zitten hier vossen?" Tegelij kertijd valt zijn oog op een veld vol jakobskruiskruid, een giftige plant met gele bloemetjes. Bij nadere in spectie blijken er veel rupsen op te zitten die gele en zwarte strepen hebben. Het zijn rupsen van de sint-jacobsvlinders, die van de plant eten. ,,Ze worden ook zebra rupsen genoemd. De giftige stof in de planten wordt opgenomen door de rups." De rupsen hebben er geen last van, maar vogels die hen proberen te eten wél. Op een mooie dag is een open veld een walhalla voor vlinders. ,,Er zitten hier ook boomblauw tjes, maar die wachten nu in de bomen tot de zon gaat schijnen." Voor wie ook graag vlinders in de tuin wil, heeft Guy een tip: ,,Zet een stukje brandnetels in je tuin, daar komen vlinders hun eitjes op leggen." Er worden nog meer jubileum activiteiten gehouden waar ieder een aan mee mag doen. Die wor den bekend gemaakt via stelt- kluut.nl. De Macmillanfiets uit 1839 is de eerste met pedalen en zit niet zo lekker: met houten wielen, stalen banden en een zadel met paarden haar is het behoorlijk afzien onder weg. ,,Het gaat zwaar worden", schatte Arie Liefhebber vooraf in. De fietser uit Nieuwegein is al we- reldkampioen op de hoge bi-fiets en ging de uitdaging aan om het het bestaande record op de Macmillan- fiets te verbeteren. Afgepeigerd Dat werd in juni 2019 gezet door Toon Duyck uit Brugge. Duyck, of tewel Le Professeur Velo, fietste toen 13,8 kilometer in een uur en gaf in de Kapellestraat het 'start schot' voor de nieuwe poging. Dat deed hij op de manier die gebruike lijk was in 1839: ,,Dames en heren, u mag vertrekken!" Liefhebber reed het traject Sluis- Damme-Sluis, met begeleiding en een tracker in de zak van zijn histo rische kostuum voor de exacte ge- reden tijd. Volledig afgepeigerd maar blij trapte hij Sluis weer bin nen: ,,Ik denk dat ik het heb ge haald!" Hij verbrak inderdaad het record en reed binnen het uur drie honderd meter verder dan zijn voorganger. Middenstandsvereniging Sluis, Stripfestival Knokke-Heist en Toon Duyck maakten van de recordpo ging een evenement. Het stripfesti val had een kraam en fietskenner Duyck een heleboel historische fietsen. In de etalage van rijwiel handel 't Rinkeltje in Sluis is ook nog een bijzondere fiets te zien: een authentieke reproductie van een Mihaux-fiets uit 1868, gemaakt door Sluisenaar Emile Murijn. maandag 26 juli 2021 'Bij 't minste dat beweegt, ga ik kijken' Sophie Stockman Kapellebrug Tijdens de wandeling in de Waterwinbossen ter ere van het 65-jarig bestaan van De Steltkluut heeft gids Guy de Vos (korte broek) veel aandacht voor de invasieve soorten en natuurbeheer. foto anne hana -Guy de Vos, gids De Steltkluut In Sluis is zondagmiddag een werelduurrecord verbroken. Arie Liefhebber reed zowat de vlammen uit zijn stalen fietsban den, hij verbeterde het record fietsen op een historische Mac millanfiets. Sophie Stockman Sluis V Kijk op de site bij /video Arie Liefhebber (r) stuift met de historische Macmillanfiets over de finish in Sluis. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51