l 1 ffl 4 WERELDERFGOED BEHOUD A Unesco is op de activistische tour. De VN-organisatie ziet klimaatopwarming als grootste zorg en toont zich strijdbaar als daardoor Werelderfgoed wordt bedreigd. mm- De 44ste Werelderfgoed Conferentie van Unesco (de tak van de Verenigde Naties voor cultuur, onderwijs, we tenschap en communicatie) duurt nog tot het eind van de maand, maar nu al is dit een spraakmakende sessie. Niet alleen omdat de beraadslagin gen vanwege corona een jaar werden uitgesteld en nu voor het eerst online plaatsvinden. Waarnemers constate ren een nieuwe strijdbaarheid in de organisatie. Unesco zet zijn tanden erin, onder Chinees voorzitterschap. Australië, Italië en Hongarije kunnen erover meepraten. Alle drie wisten ze op het nippertje te voorkomen dat hun grote toeristische topattracties - namelijk het Groot Barrièrerif, de ka nalen van Venetië en het historische centrum van Boedapest - zouden worden aangemerkt als zijnde 'be dreigd'. Australië werd op de vingers getikt omdat het onvoldoende zou doen om het door opwarmend zeewater toch al zwaar beschadigde rif te bescher men. Venetië schoot tekort in het te rugdringen van vervuilende cruise schepen en massatoerisme en de his torische joodse wijk van Boedapest dreigt te worden verpest door hoog bouw en drukker verkeer. Het leidde allemaal tot stevige discussie, com promissen en beloften de zaken als nog aan te pakken. Daarbij werden op de achtergrond ook nog wat geopoli tieke spelletjes gespeeld. Opmerke lijk bijvoorbeeld dat het Chinese voorzitterschap Australië het vuur na aan de schenen legt over bescher ming van het koraalrif, terwijl China juist op dat gebied zelf een bedenke lijke reputatie heeft. Dat Unesco focust op de gevolgen van klimaatverandering heeft vol gens waarnemers ook te maken met een groeiende frustratie in veel lan den dat er in andere politieke fora on voldoende haast wordt gemaakt met de aanpak van misschien wel de grootste bedreiging van het totale werelderfgoed. In een groot onder zoek van Unesco zelf, onder 15.000 mensen wereldwijd (bijna 60 pro cent van de deelnemers was jonger - Onderschat niet wat een stroom toeristen je trekt als je werelderfgoed bent dan 35), kwam eerder dit jaar naar vo ren dat klimaatverandering en het verlies van biodiversiteit verreweg de grootste zorgenkinderen zijn. Twee derde van de ondervraagden zette het op één. Daarna kwamen zorgen over geweld en oorlog, discriminatie en gelijkheid en tekorten aan voedsel, water en behuizing. Op dit moment hebben 1120 plek ken in 167 landen de status van we relderfgoed. Die plekken worden be schouwd als uniek en onvervangbaar. Dat varieert van de Galapagos Eilan den tot de Acropolis in Athene, en van de Amsterdamse grachten tot de Chinese Muur. Ze gelden als eigen dom van de mensheid en de hele we reld en de hele wereld heeft er belang bij dat deze plekken voldoende be schermd blijven. Maar over 51 van die plekken bestaat dus grote twijfel of dat voldoende gebeurt. Het Groot Barrièrerif, Venetië en Boedapest kregen uiteindelijk uitstel van execu tie en moeten op korte termijn met een beter verhaal komen; voor Liver pool is het te laat. Dat werd - van wege allerlei nieuwbouwplannen in de historische haven - wel geschrapt van de werelderfgoedlijst. Het was nog maar de derde keer dat dat ge beurde. In 2007 overkwam het een natuurgebied in Oman waar ondanks allerlei beloften toch nog werd ge bouwd en gejaagd op een zeldzame antilopensoort. In 2009 werd de val lei van de Elbe in Duitsland ge schrapt, omdat er een grote autobrug werd gebouwd. Conflict Kathleen Ferrier (64) is sinds twee jaar voorzitter van de Nederlandse Unesco Commissie. De oud-CDA- politica bevestigt dat de strijd tegen klimaatverandering inderdaad heel prominent aanwezig is op deze Unesco-conferentie. ,,Het is voor ons, de Nederlandse Unesco Commissie ook heel belangrijk. In 1954 is een be langrijk Unesco-verdrag in het Vre despaleis in Den Haag gesloten. Dat ging over bescherming van erfgoed in conflict. Het verdrag is niet alleen van toepassing op gewapend conflict maar anno 2021 ook relevant bij an dere crisis. Zoals natuurrampen als gevolg van klimaatverandering." De gevolgen van klimaatverande ring komen dichtbij, ook in Neder land. De Nederlandse Unesco Com missie volgt nauwlettend wat er in Limburg gebeurt. Ferrier: ,,We heb ben meteen online gezet hoe je his torische foto's kunt beschermen, maar ook bijvoorbeeld vaantjes van carnavalsverenigingen die nat zijn geworden. Wie is daarvoor verant woordelijk? Waar zouden, bijvoor beeld carnavalsverenigingen, zich toe kunnen wenden bij geval van be schadiging van vaantjes? Het zijn kleine dingen die eigenlijk niet be schermd worden in Nederland, maar het is wel historisch erfgoed." Prestige Het afnemen van de status Wereld erfgoed is het belangrijkste wapen van Unesco om concessies af te dwin gen, zegt Ferrier. ,,Je levert prestige in als je het kwijtraakt. Onderschat niet wat een stroom aan toeristen je trekt als je werelderfgoed bent. Maar zo'n status geeft een land een grote ver antwoordelijkheid. Het zijn inkom sten door toerisme, maar tegelijker tijd moet je je inzetten om bijvoor beeld het Groot Barrièrerif te houden zoals het is. Dat zie je ook bij Liver pool. Het zwaard snijdt aan twee kanten. Je ziet dat Unesco wereldwijd nu die rol probeert te pakken. Dit zijn de zaken waar we ons voor de toe komst druk over moeten maken." I im maandag 26 juli 2021 GO Unesco zet zijn tanden opwarming van de aarde Bob van Huët Rotterdam - Kathleen Ferrier, voorzitter Nederlandse Unesco Commissie %^.r" >v.. "iC lp— SM I -- - 'OjBEWMMM De Koloniën van Weldadigheid in Drenthe staan genomi neerd voor de werelderfgoedstatus. Ze dateren uit 1818 en waren bedoeld om arme paupers uit de grote steden een beter bestaan te geven. foto's wilbert bijzitter Ook het Fort bij Vechten is genomineerd. Het maakt deel uit van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. FOTO SEM VAN DER WAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4