Jakobsen met goed gevoel naar de Vuelta Van der Mark imponeert nu niet Debuut van Berghuis is volgende stap in de rustige voorbereiding van Ajax 13 Na het officieuze debuutvan Steven Berghuis tegen Bayern München (2-2), maakt Ajax zich zonder de druk en drukte die de concurrentie in eigen land nu al heeft op voor de officiële seizoen start. Tussen de Oostenrijkse bergen zijn dit de aandachtspunten. INPASSEN Daar was-ie dan. Een maand nadat Ajax zich bij Feyenoord meldde voor aanvoerder Steven Berghuis, speelde de topaankoop zijn eerste wedstrijd voor de aartsrivaal. Na dik een uur spelen loste hij David Neres af in de Allianz Arena. Het was wat onwennig om Berghuis in een Ajax-shirt tussen Daley Blind, Dusan Tadic en Noussair Mazraoui te zien. Maar Berghuis draaide best lekker mee, met een paar flitsende combinaties met Mazraoui en bijna de winnende treffer. De aanname met de borst bij de tweede paal was prima, de afwerking niet. Het trainingskamp in Oostenrijk staat ook in het teken van het inpas sen van Berghuis. Opbouwen, vrij- lopen, drukzetten en omschakelen gaat bij Ajax anders dan hij onder Dick Advocaat gewend was. Zo zal VL >7" hij in Amsterdam waarschijnlijk veel hoger op het veld komen te spelen. De spelprincipes die daarbij horen, maken intelligente voetbal lers zich doorgaans sneller eigen. In het rustige en idyllische Bramberg krijgt de behendige linkspoot daar de gelegenheid toe. HERENIGEN Berghuis maakt in de voorberei ding niet alleen kennis met een nieuw systeem. Ook leert hij in Oostenrijk weer nieuwe teamgeno ten kennen. De vele internationals die de voorbije weken nog ontbra ken, sluiten deze week aan. De EK- gangers van Oranje zijn er, met Davy Klaassen als laatste, weer bij. Mohammed Kudus traint apart vanwege enkelklachten. Alleen de Mexicaan Edson Alvarez en de Bra ziliaan Antony ontbreken nog. Het aansluiten gebeurt in alle rust bij Ajax, aangezien de lands kampioen rechtstreeks de Champi ons League inrolt en niet zoals Fey enoord en PSV meteen met de druk en de stress van het spelen van voorrondes zit. Ajax kan daarover meepraten. Precies drie jaar geleden waren de duels met Sturm Graz het begin van een fraaie Europese cam pagne. Die zorgde wel voor een exodus van topspelers. Erik ten Hag moest opnieuw bouwen, vorig jaar weer. Met die transferdrukte- en gekte kampen de concurrenten, en dan voornamelijk AZ, deze zomer veel meer. De enige basisspeler van Ajax die mikt op een toptransfer, Nicolas Tagliafico, sloot in Mün chen 'gewoon' aan. SLIJPEN Dat betekent niet dat Ajax tussen de groene bergen, skiliften en boerde rijtjes op de lauweren kan en zal rusten. Zolang de transferperiode duurt, kan de serene rust elk mo ment omslaan. Bovendien is erik ten Hag er niet het type naar om spelers nog even in hun vakantie modus te houden. Vanwege de kor tere aanloop is het zaak om de sleu telspelers snel aan ritme te helpen. Dat niet alleen. Ajax mag dan kunnen voortborduren op een be hoorlijke basis van het voorbije sei zoen, Ten Hag implementeert graag nieuwe patronen in het spel van zijn ploeg. Een jaar geleden zei hij daar in hetzelfde Bramberg nog over: ,,De concurrentie zit niet stil. Zij ruiken bloed." Precies waar het frisse PSV tegen Galatasaray (5-1) alvast blijk van gaf. BEWIJZEN Bramberg is voor Ajax ook een soort proeftuin geworden. Of beter gezegd. In 2019 greep Sergino Dest er zijn kans. Vorig jaar bleek het trainingskamp voor Devyne Rensch de opmaat naar een door braak. De vraag is wie zich de ko mende week aandienen en een plek in de selectie afdwingen. Die kans krijgen Youri Regeer, Ar'jany Mar tha, Kian-Fitz Jim en Youri Baas. De laatste twee lieten in het eerste deel van de voorbereiding al een aardige indruk achter. Kenneth Taylor, die al aan het grotere werk rook, speelde verdienstelijk tegen Bayern München, Victor Jensen was zelfs trefzeker. QUAREGNON Fabio Jakobsen heeft ook de vijfde en laatste etappe in de Ronde van Wallonië gewonnen. De Nederlander van Deceuninck-Quick Step, eerder al succesvol in de tweede rit, was de snelste in de sprint. In Quaregnon versloeg Jakobsen zaterdag in de sprint de Duitser Rüdiger Selig en de Belg Milan Menten. De 24-jarige Nederlander keek na afloop geëmotioneerd te rug op de Waalse etappekoers. ,,Ik ben blij met wat ik deze week heb bereikt. Ik heb het gevoel dat ik van dag tot dag beter werd. Ik had het niet verwacht, maar het ziet er naar uit dat ik op schema lig om het straks ook goed te doen in de Ronde van Spanje. Er is een gezegde dat er na regen zonneschijn komt, nou, dat is op mij wel van toepassing momenteel." Woensdag pakte Jakobsen zijn eerste zege sinds zijn zware valpar tij vorig jaar in de Ronde van Polen. Dylan Groenewegen, landgenoot en ook hoofdrolspeler in die crash van vorig jaar, won in Wallonië de eerste en vierde etappe. Alleen in de derde rit won er dus iemand uit een ander land. De pas 20-jarige Ameri kaan Quinn Simmons (Trek) sloeg toen een dubbelslag en wist zijn leiderstrui met succes te verdedi gen. Pascal Eenkhoorn (Jumbo- Visma) was de beste Nederlander in het klassement: vijfde. Het verschil tussen een motor uit de MotoGP en een Superbike? „Zonder het al te ingewikkeld te maken is de Superbike vanuit de basis een product dat iedereen in de winkel kan kopen", zegt Lau- rens Klein Koerkamp. Hij kent beide werelden uitste kend en is nu voor het vijfde jaar de manager van de Rotterdammer Michael van der Mark, het Neder- landse uithangbond in het WK Superbike. „De uitdaging is ver volgens om, binnen de reglemen ten, het uiterste uit een motor te halen. Maar dat geldt natuurlijk ook voor de MotoGP." Qua topsnelheid is het verschil tussen de motoren niet eens zo heel groot. De snelste ronde tij dens de TT-race kwam van win naar Fabio Quartararo: 1.32.869. Jonathan Rea won bij het WK Su- perbike in Assen alle races, met als snelste ronde 1.34.634. Worden tijdens de TT op zondag de prijzen verdeeld, bij het WK Superbike waren er zowel op za terdag als gisteren races. Drie in to taal. Van der Mark was in eerdere ja ren uiterst succesvol in Assen, maar in 2021 zat een podiumplek er niet in. Hij werd zaterdag vierde, viel gisteren uit in de sprintrace en finishte in de laatste race als zesde. maandag 26 juli 2021 Proeftuin in Oostenrijk Tekst JohanInan - d Steven Berghuis (links) maakte tegen Bayern München Al zijn eerste minuten voor Ajax. FOTO PRO SHOTS Denk je aan Assen en racen, dan denk je eigenlijk meteen aan de TT. Het WK Superbike van afgelopen weekeinde gaf de motorsportfans in korte tijd de mogelijkheid voor een tweede uitje naar het circuit. Robin Campmans Assen Michael van der Mark in actie in Assen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45