9 Na turbulent jaar is olympische missie brug te ver Hockeymannen met schrik vrij onmogelijke missie, na het turbulente turnjaar van Sanne Wevers. Ze wordt volgende week, als ze zelf allang weer thuis zit, onttroond als olympisch kampioene op de balk. RIK T SPEKENBRINK ANALYSE Misschien gebeurt er iets te veel in het uur na haar kwalificatiewed strijd. Eerst verneemt Sanne We vers (29) van de pers dat ze zich verrekend heeft: ze staat op dat moment al negende in het tussen- klassement op de balk, en niet achtste. Ze kan haar olympische ti tel van vijf jaar geleden dus niet verdedigen. Nog niet eens omge kleed hoort ze vervolgens dat haar vliegtuig terug naar Nederland maandagochtend om 11.00 uur vertrekt. Een eventuele meer kampfinale van tweelingzus Lieke zal ze dus moeten missen. Lieke is eerste reserve voor die meerkamp finale, Eythora Thorsdottir is tweede reserve. Haar vader en trainer Vincent, door de turnbond na een dubbele rechtszaak uiteindelijk thuis gela ten, heeft ze door alle verplichtin gen nog niet aan de telefoon ge had. In haar hoofd schreeuwen emoties om voorrang. Teleurstel ling, boosheid, tevredenheid; het kan allemaal tegelijk. Er zijn dus wel verzachtende omstandighe den waarom het gesprek in de mixed zone van de turnhal Ariake zo moeizaam en ongemakkelijk verloopt. Elke vraag wordt wegge lachen. Hoe ze haar turntoekomst voor zich ziet? Ik ga mijn koffer in pakken, zegt Wevers. En dan op vakantie. Even daarvoor heeft ze voor de camera van de NOS wel uitge haald. Gevraagd naar het afgelo pen jaar, waarin het voornamelijk ging over grensoverschrijdend ge drag van trainers, tuchtonderzoe ken en rechtszaken, zegt Wevers: ,,Het is jammer dat Vincent hier niet is. Jammer dat de hele sport kapot gemaakt is. Het had anders gemoeten en gekund. Ik ben zor gelijk over de toekomst van het turnen." Een statement dat her en der in Tokio en Nederland slecht zal lan den. Het is voor iedereen die het nieuws het afgelopen jaar heeft ge- volgd wel duidelijk wie de sport dan volgens Wevers kapot heeft gemaakt: de KNGU. Dat de turn ster het niet eens is met het thuis laten van haar trainer en vader, is ook geen geheim. Hangende een tuchtzaak van het Instituut Sport- rechtspraak hoopte de bond voor rust te zorgen door hem niet naar Tokio te sturen. Het kamp-Wevers redeneert andersom: je bent on schuldig tot het tegendeel vast staat. Maar met de uitspraak dat de sport kapot is gemaakt, geeft We vers aan hoe ze denkt over het hele proces. Door de trainer van drie van de vier olympische turnsters thuis te laten, heeft de KNGU deze generatie laten stikken en staat zelfs de toekomst van de volgende lichtingen op het spel, vindt ze. Het curieuze zit hem erin dat de turnbond alle pijnlijke en soms ongelukkige beslissingen van het Het is jammer dat Vincent hier niet is. Jammer dat de hele sport kapot gemaakt is afgelopen jaar juist heeft genomen met het oog op een betere, veili gere turnsport. Vroeger belandden alle rapporten en meldingen over misstanden in een lade. Na een stortvloed aan verklaringen van slachtoffers en druk vanuit de me dia en politiek pakt het huidige bestuur juist door. Een gezonde cultuur is nu be langrijker dan olympisch goud, waar dat in het verleden andersom was, redeneert de bond. De huidige lichting topturnsters is daarvan de dupe, maar in het grotere plaatje was dat vanuit het oogpunt van de KNGU onvermij delijke restschade. Verstoord Dat dat voor Sanne Wevers anders voelt, is niet onlogisch. Haar voor bereiding op de Spelen werd totaal verstoord, al wilde ze niet specule ren over hoe haar kwalificatiedag eruit had kunnen zien onder 'nor male' omstandigheden. Ze was blij dat ze alsnog naar Tokio was afgereisd, de liefde voor de sport en de Spelen is nog altijd groot. Ze sprak zich een jaar lang niet of nauwelijks uit over de donkere kanten die het (recente) verleden van het turnen heeft gehad. Dat deed ze nu, na een emotionele dag, ook niet. Tsjakadoea grijpt net mis Roeiploeg in afzondering Het bleek een maandag 26 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS üW $0 @RikSpekenbrink Tokio Sanne Wevers tijdens haar balkoefening in Tokio. Ze haalde er de finale niet mee. foto anp - Sanne Wevers TOKIO Judoka Tornike Tsjakadoea (24) greep maar net naast een plak in de klasse tot 60 kilogram. Hij verloor In de strijd om brons na een golden score van Yeldos Smetov, maar pas nadat de video- scheidsrechter de beelden had teruggekeken. Smetov had al twee straffen achter zijn naam staan. ,,Ik ben ver gekomen, maar door één klein foutje was het over. Ik wilde een worp maken, maar werd overgenomen." Op de 4x100 vrij grepen de estafettezwemsters ook net naast brons. Ze werden vierde. Australië won. TOKIO De Nederlandse roeiploeg wordt na drie coronagevallen voorlopig helemaal afgezonderd van de deelnemers uit andere landen en de vrijwilligers in Tokio. Zo kan de ploeg bij de olympische roeibaan onder meer niet langer in de eetzaal terecht en moet ze zelf vervoer regelen. Na een staflid en skiffeur Finn Florijn testte ook coach Josy Verdonkschot positief. Hessel Evertse, technisch directeur van de roeibond: ,,Er is onzeker heid, maar de sporters bewaren de rust en focus." Wevers lacht alles maar weg TOKIO De hockeymannen kenden een moeizame start in Tokio. Ze verloren zaterdag van België (1-3) en keken gisteren tegen Zuid-Afrika al vrij vlot tegen een 0-3 achterstand aan. In het laatste kwart werd alsnog afstand genomen: 5-3. De hockeyvrouwen (5-1 zege op India), 3x3 basketballers (drie zeges en een nederlaag) en de handbalsters (32-21 zege op Japan) kenden een duidelijk veel betere start van hun Spelen. De voet balsters speelden met 3-3 gelijk tegen Brazilië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41