Zo Pim, tigeniijK bizar dat ik dit nu Kon, ik sta er zelf ook van te kijken' a Ar an 7 EPKE ZONDERLAND Ik was blij dat ik de oefening überhaupt kon volhouden Een weekend op weg en nog geen goud. Wie had dat gedacht? Wat ging er in hemelsnaam mis daar bij die wielervrouweri? Leg het even uit hier, wil je? Of is het stukje daar wat te kort voor? Geen goud gezien nog, wij alle maal, maar wel heerlijke sport. Onze chef de mission leefde gister avond hartstochtelijk mee op de tribune van Court 9 op het Ariake Tennis Park, toen het allang don ker was in Tokio. Ik keek er 's mor gens naar de rentree van Naomi Osaka en dacht even te blij ven zitten voor de dubbel van Kiki. Dat even duurde een halve dag, maar het was het meer dan waard. Zenuwen, olympische bibbers bij Bertens en Demi Schuurs, een thriller van een partij tegen twee stugge Frangai ses en uitein delijk ook nog de volle buit na een klapper van een supertiebreak. Haar car rière is klaar in het enkelspel, maar Kiek heeft nog wat in petto hier, hoor. „Kunnen we de vragen even snel hier doen?", stelde ze zelf voor, bij het inpakken van haar tennis- tas. „Morgen wéér een wedstrijd." Tegen werkelijk alle corona protocollen in spraken we haar laat op de zondagavond in het ul- trastrenge Tokio gewoon aan de rand van het baantje, net als vroe ger toen corona nog een Mexicaans biertje was. „Hier stopt het niet", beloofde Kiki. Wat een heerlijk vooruitzicht. Vandaag naar SkateKeet (af gelopen nacht Nederlandse tijd, red.), zin in. Zo zie je maar. Even een nachtje slapen, ons onderdompelen in het eerste olympische sportweekend en we zijn die clowneske act van Bach (ik sla de componist hoger aan) tij dens de openingsceremonie al bijna vergeten. Wat er misging bij de wieler- vrouwen, vraag je? Wat niet? Iets met een Oostenrijkse wiskundige uit het rechterrijtje en whiteboards, maar lees vooral onze reconstruc tie even. En zelfs dan blijf je met een heleboel vragen zitten. Zel den een koers zo krankzinnig gezien. De mannenwedstrijd van een dag eerder leek erdoor op te lossen in de atmosfeer. Zin in SkateKeet, zeg je, na een heerlijke dagje op op het Ariake Tennis Park? Ik zag de beelden van de truc waarmee Yuto Horigome het eer ste olympische skateboardgoud ooit won. Nou, dat kunstje ver bleekte bij de onbedoelde wheelie van de motor in de vrouwenwed strijd. Ik zal de moeilijkheidsgraad vast gigantisch onderschatten, maar ik heb de gasten van Jackass jarenlang op MTVspectaculair- dere capriolen zien uithalen. En voelde toch enige aandrang het goud van Horigome aan Wout van Aert of Annemiek van Vleuten te geven. Hoop voor jou dat SkateKeet voor meer vuurwerk zorgt. Nee, goud hebben 'we' nog niet. Maar de Spelen draaien om sterke verhalen en die zijn er des te meer. We blijven schrijven, maandag 26 juli 2021 TOT EN MET 8 AUGUSTUS rw Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen- en-weer-gesprek. Hij wilde niet voor spek en bonen mee doen op de Olym pische Spelen. Epke Zonderland was dan ook op gelucht en blij na zijn kwali ficatie op de rekstok, ook al leverde zijn mindere score hem geen finaleplaats op. Tijdens zijn oefening was het net zo stil in de hal als negen jaar geleden in Londen. Met dat verschil dat het stadion nu niet ontplofte na zijn af sprong. In het lege Ariake Gymnastics Centre in Tokio klapten alleen de leden van de Nederlandse turnploeg na het olympisch saluut van de 35-jarige Zonderland. De opluchting spatte van zijn gezicht. Hij had zijn oefening keurig uitgeturnd. De vrees om bij zijn laatste optreden op de Spelen op een onwaardige manier af te gaan, werd geen werkelijkheid. Dus was de Fries, olympisch kampioen van 2012, nu zowaar tevreden met een score van 13,833. Ook al wist hij direct dat het hem niet in de buurt van de toestelfinale zou brengen. ,,Dit voelt net zo knap als de drie wereldtitels of Londen. Eigenlijk is het bizar dat ik dit nu kon. Ik sta er zelf van te kijken, geen idee waar ik het vandaan haalde", zei Zonder land, verwijzend naar zijn ui terst moeizaam verlopen voorbereiding. Dat maakte het ook direct wat dubbel. Hij vertelde eer der al maanden te kampen met maag- en darmproble men. Hij heeft te weinig kracht en energie om een oe fening van het hoogste niveau te kunnen volhouden. Maar vrijdag voelde hij zich redelijk en zaterdag nog een stukje beter. ,,Als je die lijn nog twee weken door kunt trekken, ben je er. Ik kan ook weer een dip krijgen, dat weet ik heel goed, maar het voelt ook alsof ik net niet op tijd fit ben geraakt. Dat knaagt ook wel weer een beetje." Zonderland vertelde zes kilo lichter te zijn dan normaal. ,,En als je uitgaat van drie kilo vet, ben ik dus iets meer ver loren dan alleen vet. Mis schien was ik op mijn acht tiende zo licht. Daarna heb ik er nog wel wat spiertjes bij gekregen." Dus was het keihard werken bij zijn oefening. ,,Ik was blij dat ik de oefening überhaupt kon volhouden, maar het ging niet altijd netjes. Met vijf ele menten verlies je in totaal wel vijf tienden. Dan gaat het hard. Bij de afsprong had ik mijn benen even krom, om tot stand te komen bij de landing. Knap dat het lukt, maar dat kost ook zeker een tiende. Maar dit was het maximaal haalbare voor vandaag, meer kon mijn lichaam niet bren gen. Ik heb een hartstikke mooie oefening geturnd op de Olympische Spelen. Dit was een prachtig mooie af sluiter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39