'Als het echt voorbij is, 1' Ills nyi MB 6 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE De Spelen zouden het eindpunt van hun indrukwekkende sportcarrière zijn, hadden ze al aangekondigd. En natuurlijk hoopten Kiki Bertens (29) en Epke Zonderland (35) op een glorieus afscheid, maar vooral door de moeizame aanloop zat dat er niet meer in. Toch konden ze allebei met trots terugkijken op hun laatste (solo-)optreden. KIKI BERTENS Ik had mezelf hier gewoon heel graag beloond voor al het harde werk - -f Zwaarbevochten dubbeloverwinning 58Ï maandag 26 juli 2021 GO Nog één keer alles gegeven, dan is het klaar Tekst Lisette van der Geest en Rik Spekenbrink Het eerste deel van haar pensioen is inge zet. Kiki Bertens (29) is klaar met het enkel spel. Door de nederlaag tegen de Tsjechische Markéta Von- drousova (4-6 6-3 4-6) kwam zaterdag in Tokio alvast een einde aan haar succesvolle single-loopbaan. Ze staat in een oranje jurkje, met 'Nederland' op haar rug. Af getraind, moegestreden, alles doet zeer. Pijn aan haar lijf, dat veel te verduren kreeg. Wie denkt dat ze haar beslissing om na deze Olympische Spelen te stoppen zou moeten herover wegen, omdat ze haar beste partij in maanden heeft ge speeld, zou eens moeten voe len wat zij voelt. „Wat voel ik? Nou, overal pijn. Ik heb het ui terste van mezelf gevraagd, echt de grens bereikt, alles ge geven. Het is nu gewoon echt mooi geweest." En er is pijn dieper van binnen. Want er is één reden waarom ze het schopte tot de beste Ne derlandse tennisster ooit, tot nummer 4 van de wereld. Eén reden waarom ze zo vaak wor stelde. Het is de reden waarom ze tenniste en de komende dagen in het dubbelspel zal blij ven tennissen, mits ze in het toernooi blijft: „Alleen maar voor die winst." Daarom staat ze hier nu zonder gevoel van trots, al komt dat misschien dadelijk wel, denkt ze. Ze is nog maar net klaar. Eerst overheerst de emotie, van 'heel veel door elkaar'. Moe heid, frustratie en verdriet. „Ik had mezelf hier gewoon heel graag beloond voor al het harde werk dat ik gedaan heb de laat ste jaren, en eigenlijk gedu rende heel mijn carrière. Het is dan gewoon best moeilijk om te accepteren dat je sinds je ope ratie (in oktober werd ze ge opereerd om achillespees klachten te verhelpen, red.) maar één wedstrijd hebt ge wonnen. Dit was wel het beste tennis, alleen het resultaat is hetzelfde en dat is gewoon balen." Bertens speelt zaterdag in de hitte van 32 graden met durf. Ze is fel. Hoe vaak ze wel niet haar linkervuist balt, om een punt te vieren, focus te houden en zelfvertrouwen te bewaren. Ze moest wel, zegt ze. „Ik denk dat er anders weinig overblijft. Ik moest er elk punt staan en dat heb ik gedaan. Dat is ook het enige wat ik van mezelf kon Het olympisch toernooi is nog niet voorbij voor Kiki Bertens. Gisteren won ze samen met Demi Schuurs van het Franse duo Caroline Garcia en Kristina Mladenovic: 7-6 5-7 11-9. ,,In deze wedstrijd kwam alles samen. Het was zó close, elk punt telde", zei Bertens. ,,Ik heb vanaf de 8-4 voorsprong in de supertiebreak geen bal meer geslagen. Gelukkig, want ik had het niet meer." Vanaf 8-4 verloren Bertens en Schuurs vijf punten op rij en kregen een match point tegen. De laatste drie punten waren echter voor hen. ,,Dit is ge woon geweldig", zei Bertens, vech tend tegen de tranen. vragen vandaag, want qua ni veau had ik geen idee wat er ging gebeuren." Eerder op de dag was ze hart stikke nerveus geweest. Ze vreesde compleet van de baan te worden geslagen door de in vorm verkerende Tsjechische, die ook nog eens goed uit de voeten kan op hardcourt. Op dat moment zou ze hebben ge tekend voor het uiteindelijke wedstrijdverloop. Maar na af loop baalt ze van de nederlaag. „Dat is natuurlijk uiteindelijk wat voor mij telt: overwinningen. Tuurlijk heb ik vandaag beter gespeeld en kan ik trots zijn op mijn vechtlust, maar ik had hier zo graag nog een keer willen vlammen en gewoon wedstrij den willen winnen." Bertens is zacht naar de bui tenwereld, maar hard voor zich zelf. Jarenlang moest ze beter, harder, sneller, meer. Niet voor niets koos ze de Zomerspelen als sluitstuk van haar carrière. De plek waar ze met goede vriendin Demi Schuurs kan dub belen, een belofte die ze eerder deed. Het biedt Bertens tegen woordig de ontspanning en ple zier die het enkelspel niet geeft. Wimbledon, waar ze er in de eerste ronde uitvloog, was een lijdensweg. De trainingen in Tokio waren al zoveel mogelijk op het dubbel spel gericht. Veel leuker en daarmee beter voor de moraal. „De Spelen zijn voor een spor ter het hoogst haalbare. Om dat samen met dit team mee te maken, is heel erg gaaf. We hebben ook een heel leuke week gehad. Met plezier, hard werken en er wordt gelachen en af en toe een beetje een traantje weggepinkt. Vanavond misschien ook wel." Het besef dat haar eerste partij ook de laatste kon zijn in het enkelspel, was er de hele week. Die gedachten pro beerde ze dan zo snel moge lijk weg te drukken, want ze moest de baan nog op, 'strijden'. „En dat heb ik gedaan, tot het laatste punt. En tuurlijk, als het dan echt het einde is, komt dat even binnen." Maar veel tijd gunt ze zichzelf daar niet voor. De knop moet om, de vc gende dag wacht haar eerste dub bel met Schuurs. „Qua ten nis was het veel beter dan hiervoor, dus dat wil ik gewoon meenemen naar de dubbel", zegt Bertens. Bovendien is ze een opluchting rijker. „Nooit meer alleen de baan op. Heerlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38