II Hoe het vooraf zo zeker lijkende Nederlandse wielergoud werd vergooid 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE De Nederlandse wielrensters gingen gisteren in de olympische wegrit met de sterkst denkbare ploeg van start, maar pakten slechts zilver. Het verhaal van een wedstrijd vol miscommunicatie, verwarring en dubieuze tactische keuzes. RECONSTRUCTIE Met z'n vieren rijden ze, naast el kaar. Vier keer oranje, misschien wel de vier beste rensters van de wereld. Ze hebben hun koelvesten nog aan en peddelen rustig achter de auto van de jury. De officiële start is nog kilometers weg, nie mand lijkt ze voorbij te durven fiet sen. Bij het uitrijden van Tokio zwaait het hoofd van de jury met z'n vlag: de wedstrijd is onderweg. Vijf rensters vallen aan. Plichta, Oberholzer, Shapira, Looser en de Oostenrijkse Anna Kiesenhofer. Niemand reageert. Ze hebben bij de Nederlandse ploeg op vrijdagavond de hele deel nemerslijst doorgelopen. Wie is er gevaarlijk, wie niet? In het linkerrij tje de namen die geen ruimte mochten krijgen, in het rechterrij- tje de rensters die ze zouden laten rijden. Kiesenhofer: rechterrijtje. Alleen Marianne Vos kent haar ('van naam'), Annemiek van Vleu ten noemt haar een 'nobody' en Anna van der Breggen zegt nog nooit tegen haar gekoerst te heb ben. Dat klopt niet helemaal: Kiesen- hofer werd vorig jaar nog 44ste op het door Van der Breggen gewon nen WK. Twee jaar geleden was ze zelfs vijfde op het EK tijdrijden. Maar haar naam doet ook geen bel letje rinkelen in de ploegleiderswa gen waarin bondscoach Loes Gun- newijk zit. Misschien is het omdat Kiesenhofer niet meer voor een profploeg rijdt. Ze is wiskundige; wielrennen is een onbetaalde hobby. Haar trainer is zijzelf. Wandeltempo De kopgroep krijgt de minuten alsof het spaarpunten bij de pomp om de hoek zijn. Het peloton on derhoudt een wandeltempo; de voorsprong loopt op tot elf minu ten. Het Nederlandse viertal doet niets. Dat is zo afgesproken van te voren: ze gaan de koers pas hard maken op de laatste, steilste kilo meters van Doushi Road, halfweg koers. Van der Breggen: ,,We wil- den niet op het vlakke gaan rijden, dan zou de rest te makkelijk kun nen volgen.'' Op de klim rijdt Van der Breggen nog naast de auto van Gunnewijk, maar ook dan wordt het gevaar van de kopgroep nog niet gezien. Kilo meters lang kabbelen de favorieten voort. Als Van Vleuten even later valt en terugkomt in het peloton, passeert ze ook Gunnewijk. Het is vlak voor de lastigste kilometers van Doushi Road. Gunnewijk roept naar Van Vleuten: ,,En nu de koers hardmaken, hè?" Het is het laatste dat Van Vleuten van de bondscoach hoort. Oortjes zijn niet toegestaan in de olympische wegrit. De koers ontploft op het punt waarop de Nederlandse vrouwen dat hadden afgesproken. Demi Vol lering en Anna van der Breggen val len meermaals aan, maar de meest verschroeiende versnelling is die van Van Vleuten. Ze rijdt alleen weg en pakt in mum van tijd drie kwart minuut op de andere favorie- We wilden niet op het vlakke gaan rijden, dan zou de rest te makkelijk kunnen volgen ten. De voorsprong van de kop groep is gehalveerd. Maar eenmaal boven loopt de marge van Kiesen- hofer co steeds langzamer terug. Van Vleuten twijfelt wat te doen. Alleen doorrijden of wachten? Ze vraagt de cameraman op de motor naar de verschillen. Van Vleuten: ,,Toen ik hoorde dat ik nog vijf mi nuten achter lag, schrok ik wel.'' Kiesenhofer, die zelf niet gelooft in de overwinning ('zelfs niet nS de streep') lost haar medevluchters met nog veertig kilometer te gaan. Daarachter wordt Van Vleuten weer ingerekend door het peloton. Marianne Vos komt naast haar rij den en vraagt aan Van Vleuten: ,,Wat is de situatie in de koers?" Van Vleuten haalt haar schouders op. Dat wilde ze juist aan Vos vragen. Het Nederlandse kwartet besluiten met z'n drieën op kop te gaan rijden om Vos en haar snelle benen terug te brengen aan de kop van de koers. Whiteboard Op een kleine vijfentwintig kilo meter van de streep passeren de rensters de finish voor de eerste keer op het autocircuit van de Fuji Speedway. Volgens afspraak zou de fysio van de ploeg in de pitstraat klaar staan met een whiteboard met daarop de wedstrijdsituatie. Maar het whiteboard blijft leeg. Gunne- wijk heeft de fysio pas zo laat kun nen bereiken dat ze er niets meer op heeft kunnen schrijven. De rensters hebben nog steeds geen idee. Van der Breggen: ,,We pakten vrouwen terug en dachten voor de winst te Verschil rijden. Eigenlijk moet je tellen hoe veel rensters je inhaalt. Ik heb ge probeerd te tellen en dacht dat we iedereen hadden teruggepakt. Ik zag i'35 op het bord (van de motard in de koers, red.) staan en dacht: dit kunnen we nog halen. Maar het bleek het verschil tussen Kiesenho fer en de achtervolgsters te zijn. Wij wisten niet dat die Oostenrijkse nog alleen aan de leiding reed. We kregen de informatie door dat de Poolse de laatste was die was voor- uitreed.'' Op de vraag van wie ze die informatie had, zegt ze: ,,Loes.'' In de laatste kilometers demar reert zowel Van der Breggen als Van Vleuten. Die laatste rijdt alleen weg. Na een val, een solo en sleur- werk voor een ploeggenote peurt ze nog ergens een restje energie uit. Schokschouderend beukt ze naar de finish; de laatste meters perst ze er nog een sprintje uit. Dan komt ze omhoog. Ze heft haar handen in de lucht en balt haar vuisten. Ze is olympisch kampioen, denkt ze. Bondscoach Gunnewijk wil na derhand niet veel toelichten. ,,We kunnen het nu hebben over als dit of als dat, maar Kiesenhofer was ge woon te sterk.'' Meteen na de race blijft ook bij de vier rensters het vingerwijzen uit. Ze zijn dan nog te zeer in verwarring over wat er in de koers allemaal is gebeurd. maandag 26 juli 2021 WISSEL Vanaf de klim hoort Van Vleuten niets meer van de bondscoach Pim Bijl en Thijs Zonneveld Fuji Speedway -Anna van der Breggen (31) ns De tijd op het bord van de mo- tard was het verschil tussen de koploopster en de achtervolgers. Het peloton lag verder achter. Voor de officiële start peddelen de Oranje-rensters nog met koelvesten vooraan, zelfverzekerd. Ze geven een kopgroep alle ruimte, waarna de inhaalrace op het circuit te laat komt. Onder: bondscoach Loes Gunnewijk en overleg tussen de KNWU-top. FOTO'S COR VOS PIM RAS PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36