Amateurisme 2 Vijf jaar na die dramatische val in Rio denkt Van Vleuten OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Column @ThijsZonneveld Enige wat Gunnewijk moest doen was rensters de situatie doorgeven Annemiek van Vleuten dacht dat ze olympisch kampioen was. Tot ze hoorde dat de Oostenrijkse Anna Kiesenhofer al het goud vierde. „Maar ik heb wel een olympische medaille", vertelt ze in een emotioneel relaas. „Daar zouden veel mensen een moord voor doen.'' Plak voor Kamminga? En volg 'MVDP'! ZONNEVELD oase van geluk op het hete asfalt en de ge dachten terug naar vijfjaar geleden, toen ze ondersteboven in de goot lag. Vijfenveertig secon den voelde Annemiek van Vleuten zich olympisch kampioene. Daarna kwam het besef dat ze haar handen in de lucht had gestoken voor zilver. Je kreeg er acuut hartzeer van, al was maar om dat ene moment dat Van Vleuten naar de verzor ger toe liep en zei: ,,O Ruud, ik had het mis.'' (Au.) Ben je zo sterk. Rij je tot twee keer toe de beste rensters van de planeet uit het wiel. En word je geen olympisch kampioene, omdat er nog een amateur uit Oostenrijk voorop reed van wie geen van de Nederlandse rensters ooit gehoord had. Ik wil niets afdoen aan de prestatie van Anna Kiesenhofer. Ze durfde vroeg aan te vallen, ze reed haar medevluchters eraf en ze hield stand in de finale. Maar dat is niet het hele verhaal van de koers. Ze won omdat Nederland de koers verloor. In het tweede deel werd het zo mogelijk nóg grotesker. Ik geloof best dat het hectisch was en dat communiceren moeilijk was. Maar dat je met aan je rensters kunt doorgeven wie er voorop ligt en hoe groot de voorsprong is, dat gaat er bij mij niet in. Vanuit de auto, vanaf de kant: het enige wat Gunnewijk moest doen, was de koerssituatie doorgeven aan haar team. Zeker op een parkoers met een lokaal circuit kun je je daar op voorberei den. En als het écht niet lukt, dan rijd je met de auto voorbij de jury langs het peloton - dan maar een boete. In plaats daarvan bleef ze in de auto zit ten en deed niks. Met alle gevolgen van dien. Een tactiek waarmee je niet kunt winnen, onderschatting van de tegenstand en zoveel mis communicatie dat zelfs de gouden benen van Van Vleuten werden gedegradeerd tot zilver: daar past maar één etiket op. Amateurisme. De afgelopen jaren heb ik heel vaak genoten van koersen bij de vrouwen - in het bijzonder van de manier waarop Nederlandse rensters erin vlogen. Ze stuwden elkaar naar grote hoogten, ze zetten de sport op de kaart. Maar de olympische wegwedstrijd was een aanfluiting. Werkelijk alles wat mis kon gaan, ging mis. Bondscoach Loes Gunne- wijk kon van tevoren uit tekenen dat er een groep zou wegrijden als het Ne derlandse viertal niet vanaf de start zou gaan koersen. Na afloop stelde Gunne- wijk dat Kiesenhofer 'ge woon te sterk was', maar dat is veel te makkelijk. Een kopgroep elf minuten laten wegrijden in een wedstrijd van 130 kilometer: dat is vragen om problemen. Zé ker in een koers waarin radiocommunicatie niet is toegestaan. De ploeg met de beste vier rensters van de wereld was halverwege al kansloos. PIM BIJL orry", stamelt Annemiek van Vleuten. ,,Sorry." Het is tien over half zeven in de Japanse avond en de finishstraat van de Fuji Speedway is inmiddels leeg. Dit is haar laatste interview hier. Ze is hiervoor van camera naar ca mera gelopen, heeft al honderd duizend keer herhaald hoe de ver warring is ontstaan, waar de com municatie is misgegaan, wanneer en hoe ze erachter kwam dat ze geen olympisch goud had gewon- nen en heeft keer op keer de keu zes van het Nederlandse viertal moeten uitleggen. En nu er nog maar drie journalisten staan, zegt ze sorry. Omdat ze breekt. Voor het eerst komt de emotie van een historisch sportmoment binnen. Helemaal aan het begin van het gesprek bleef een vraag over trots - over haar vorm en haar rijden deze zondag - onbeantwoord. Nu geeft ze uit zichzelf alsnog ant woord, plots in tranen en met een gebroken stem: ,,We staan hier heel lang te praten over miscom municatieMaar mijn doel was vandaag om mijn beste zelf ooit te zijn en dat is gelukt. Sorry, ik ben er klaar mee. Ik bedoel: we kunnen heel lang blijven zeuren over de miscommunicatie, maar ik had hier vandaag goud kunnen win- nen in deze vorm. Ik was heel goed in orde." ,,Ja, ik ben er toch echt wel heel trots op. Omdat ik vandaag heb laten zien dat ik gewoon zó goed was. Ik bedoel: het is een zilveren medaille, maar hij heeft wel een beetje glans. En het is ook mijn eerste medaille, hè. Ik heb wél een olympische medaille. Daar zouden heel veel mensen een moord voor doen. Ik weet dat het ook een an dere kleur zou kunnen hebben. Maar dat ik er in deze situatie nog zilver uit sleep, als je ziet hoe ik heb gekoerst... Ik gaf geen stuiver meer voor mezelf na die solo. ,,En ja, sommige dingen heb je niet onder controle en die gaan we maandag 26 juli 2021 Vijfenveertig seconden duurde het. Een 'Oké, ze was dus y@PimB!ji ft Fuji Speedway Annemiek van Vleuten lacht minzaam als ze haar zil veren medaille toont. Rechts naast haar de winnares van het goud, de Oostenrijkse Anna Kiesen hofer. FOTO PIM RAS Gaat het lukken om daar heel trots op te zijn? Van Vleuten aan kop van het peloton, als eenzame vluchter tussen de koplopers en de favorieten en bij de finish, als ze nog niet weet dat Anna Kiesenhofer al ruim een minuut binnen is. Dat hoort ze pas even later van de verzorger die haar opvangt. FOTO'S COR VOS /BELGA PIM RAS AFP toch nog vooruit' In de Nederlandse nacht zwom Arno Kamminga de olympische finale op de 100 meter schoolslag. Is hij erin geslaagd om achter de ongenaakbare Brit Adam Peaty een medaille te pakken? U leest het op onze website. Daar is vanochtend ook de mountainbikerace van Mathieu van der Poel op de voet te volgen. De gouden missie van 'MVDP' begint om 8.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34