Poldermens A Huizen lopen onder na enorme buien op Tholen r 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het is een zwoele zomer avond. De samenzang klimt langs de huizen omhoog. Ik ga in de schemer op de binnen plaats van het huizenblok staan en luister, betoverd door de klanken. Ik kan de taal zo gauw niet thuis brengen. Ik hoor Byzantijnse en Oost-Europese invloeden. schoonheid en omhelst zacht mijn verdriet over afscheid en mijn her inneringen aan samenzijn. Net zo als rouw je kan overvallen, kan troost dat ook. Ik ben een paar da gen in Antwerpen, in Borgerhout in het huis van vrienden. Een wijk waar door de eeuwen vele culturen uit de hele wereld aangespoeld zijn. In dit gedeelte vooral de Vlaamse, de Arabische en de Joodse cultuur. begonnen en dat ik naar de chassi- dim luister die ik zich vandaag naar huis zag haasten. Ze zingen mijn ziel zachtjes toe. Eeuwen- oude tradities en liederen verzach ten voor even het gemis. De vol gende dag zie ik ze richting syna goge lopen. De hoofden getooid met de grote ronde bruinzwarte mutsen van marterbont, de sjtrei- mel, schouders enigszins gebogen. De blikken naar binnen gericht. De tradities bieden naast strengheid en dogma's ook veiligheid, voor spelbaarheid en geborgenheid, wanneer je je eraan overgeeft. Ik fiets door en ga naar het stads park, ik ga naar een 'peepshow'. Ook dat is Antwerpen. Voor 2 euro kijk ik mijn ogen uit. Het is een carrousel met mechanische vertel machines, zoals de maker Geert Hautekiet ze noemt. En inderdaad: we kunnen het verhaal zelf in be weging zetten door aan een hendel te draaien. En zo zien we acht hoofdstukken, die ons een spiegel voorhouden of simpelweg het kind in ons betoveren. maken, betoverend en op speelse wijze aanzettend tot denken. Het laatste hoofdstuk is een mooie in trigerende pop met het hoofd in de handen. Hij schudt zijn hoofd als ik de hendel beweeg. ,,U hier, mijn geliefde poldermens?" Ik glimlach en antwoord: ,,Even maar, 't Stad is prachtig maar de horizon en de ruimte roepen alweer." De orthodoxe joden zingen mijn ziel zachtjes toe DE STELLING Vandaag: Renesse is en blijft een familiebadplaats Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters l?60 KILO COCAÏNE VERSTOPT TUSSEN ZOETE AARDAPPELEN Drietal opgepakt voor vandalisme Auto in de sloot RILLAND Politie beëindigt illegaal feest In beide dorpen stonden grote de len van meerdere straten onder wa ter, zoals de omgeving Molen straat/Raadhuisstraat in Oud-Vos- semeer en de Hoenderweg in Sint- Annaland. De Veiligheidsregio Zee land kreeg zo'n 25 meldingen bin nen van overlast. Op verschillende plaatsen is het water ook huizen en bedrijven binnengelopen. In Oud- Vossemeer gaat het om pakweg tien panden. De brandweer rukte met veel mankracht en materiaal uit om het water weg te pompen en bewo ners te helpen. Ook medewerkers van de gemeente Tholen en water schap Scheldestromen hielpen mee. Na zo'n anderhalf uur was het water weer grotendeels verdwenen. Bewoners en eigenaren van getrof fen panden konden beginnen met schoonmaken. Zoals Cor en Toon Verhees, die in de Molenstraat in Oud-Vossemeer wonen. ,,We zaten op de camping aan de Grevelingen", vertelt Cor. ,,Er was niet veel op te levisie, dus ik zat wat op internet te kijken. Toen zag ik de foto's en zei ik: verrek, dat is bij ons in de straat!" Eenmaal thuis bleek een groot deel van de benedenverdieping blank te staan. Een buurman en een zoon maakten de boel droog. Wa teroverlast is volgens Toon geen be kend probleem in de straat. ,,We wonen hier nu 53 jaar. Dit is de eer ste keer dat we water binnen heb ben." Tot boven de plint Ook aan de overkant van de straat stroomde water naar binnen. ,,Ge- lukkig wonen we boven, maar de garage en bijkeuken stonden blank", zegt Lianne de Mik. ,,Veel mensen uit de buurt kwamen met een helpen. Dingen als de koelkast hebben we hoger kunnen zetten. Het water stond tot boven de plint." De parketvloer uit de bijkeuken is al helemaal weggehaald. Volgens Li- anne komt het wel vaker voor dat het water wat langer blijft staan in de straat. Maar overlast als deze heeft ze nog nooit gezien. Straat staat vaker blank Aan de Hoenderweg in Sint-Anna- land, die ook onder water liep, is wateroverlast wel een gekend pro bleem. De straat stond in het verle den al vaker blank. De gemeente Tholen nam er enkele jaren geleden nog maatregelen tegen. ,,Kijk, daar ligt een goot", zegt een bewoonster, wijzend naar het wegdek. ,,Die moet ervoor zorgen dat het water richting de Langeweg stroomt. Maar bij hevige regenval gaat het toch ook nog de andere kant op, hoor." De schade lijkt deze keer be perkt te zijn gebleven tot een paar woningen. De overlast is het gevolg van een bui die heel lang op dezelfde plaats bleef hangen. Volgens Buienradar viel in Oud-Vossemeer zaterdag avond daardoor meer dan 50 milli meter regen. Ook het westen van Noord-Brabant had er last van. Zo liepen ook in Kruisland huizen on der water. maandag 26 juli 2021 De zang raakt aan pijn en Ik realiseer me dat de sjabbat is Alleen een Vlaming kan zoiets Reageer op pzc.nl Weekend: Toeristen zijn welkom in Zeeland 5986 stemmen DOMBURG De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag drie Rotterdam mers van 20, 21 en 22 jaar aangehouden voor het aanrichten van ver nielingen in de Stations straat in Domburg. Ze trokken verkeersborden uit de grond en sloegen een ruit in. De mannen werden rond 03.30 uur gezien door een getuige, die de politie belde. Agenten hielden de mannen aan. Volgens de politie staat het van dalisme op camera. Uit een blaastest bleek vol gens de politie dat ze onder invloed waren van alcohol. DISHOEK Een personenauto is vrij dagavond in de sloot te rechtgekomen in de buurt van Dishoek. Nie mand raakte gewond. De bestuurder kwam rond 23.10 uur van de Dishoekseweg, tussen Koudekerke en Dishoek, en reed de Zwaanweg op. Daar ging het mis, waarna de auto de sloot in reed. De inzittenden konden zelf uit het voertuig klau teren. In eerste instantie werden de hulpdiensten opgeroepen voor een 'ongeval met letsel', maar uiteindelijk bleken er geen gewonden. De auto is getakeld. Een illegaal feest in Ril land is gisterochtend beëindigd door de poli tie na een melding van een voorbijganger. De interventie van de poli tie verliep zonder pro blemen. Het feest vond plaats op de Oostelijke Spuika- naalweg in Rilland. Een man die daar zijn hon den aan het uitlaten was belde rond 09.00 uur de politie. Die kwam ter plaatse en verzocht de feestgangers de muziek uit te zetten en te ver trekken. Er werd niet te gengestribbeld; het ter rein werd zelfs netjes opgeruimd en de veertig auto's vertrokken zon der problemen. De brandweer pompt het water weg in Oud-Vossemeer. FOTO'S @RONALD0973 Forse regenval heeft zaterdag avond veel wateroverlast ver oorzaakt op Tholen, met name in Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer. Martijn de Koning en Rob Paardekam Oud-Vossemeer Wateroverlast in Oud-Vosse- meer. dit ZIJN ZOETE AARDAPPELEN HENK VANDAAR DIE zakjes MET POEDERSUIKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2