Boekentip zomerhit De thriller Lichte vorm van heimwee <D 6 Het klinkt niet per se als een echte zomerbaan: werken als productiemedewerker bij een bedrijf dat varens kweekt. Maar wel als dat bedrijf van je vader is en hij zit te springen om handjes. Sjoerd Bijl (21) uit Burgh-Haamstede helpt hem deze zomer dus uit de brand. Interview gelezen zaterdag, met voormalig profvoetballer, popmuzikant en thriller schrijver Jo Nesb0? Gelukkig kwam zijn laatste boek Koninkrijk nauwelijks ter sprake, zodat ik er nog een lans voor kan breken. Deze keer ontbreekt Harry Hole, de keiharde, aan alcohol verslaafde politieman over wie de Noor tien bloedstollende boeken vol pende. Koninkrijk is daardoor verrassender én ambiti euzer. Hoofdpersoon is Roy Opgard, die een ben zinestation runt in een afgelegen Noors berg dorp. Zijn naar Amerika uitge weken jongere broer Carl keert terug met grootse plannen. Hij wil een hotel bouwen dat het omstreden giga-resort in Bigge-| kerke doet verbleken. Hij heeft een ingenieuze financierings constructie bedacht, waarbij alle dorpsbewoners aandeel houders worden, met alle risico's van dien. Door de terugkeer van Carl wordt een akelig verleden opgerakeld. Wat gebeurde er precies toen hun ouders dodelijk verongelukten? Waarom verdween Sigmund Olsen, de poli- tiecommandant die daar onderzoek naar deed? Zoals gebruikelijk heeft Nesb0 enkele daverende verrassingen in petto. Dit verhaal over familie en schaamte, vol Bijbelse verwij zingen, overstijgt de doorsnee thriller. Ik moest denken aan Misdaad en straf van Dosto- jevski, een psychologische roman die ik als tiener niet weg kon leggen voor hij uit was. Op de Roterij in Burgh- Haamstede is het be drijf, Vitro Plus, geves tigd. Het is een grote speler in de markt, jaar lijks worden er door het bedrijf tien tallen miljoenen varens over de hele wereld verscheept. En dat vanuit een klein dorp als Burgh-Haamstede. John Bijl, oprichter van het bedrijf en vader van Sjoerd, legt bij de ont vangst nog even uit waarom er op meerdere locaties gewerkt wordt. ,,In het hoofdgebouw zit ons laborato rium, daar doen we de weefsel kweek. Daar is alles super steriel. Zou er een besmetting met bijvoor beeld een schimmel plaatsvinden, dan kan dat alles ruïneren. In dit bij gebouw doen we sporenkweek en hoeft het allemaal iets minder streng, al werken we hier natuurlijk ook hygiënisch." Veertig miljoen varens Vitro Plus groeit aardig uit zijn jasje. Sinds 2018 is de productie verdub beld. Jaarlijks verlaten meer dan veertig miljoen varens het bedrijf. Sjoerd vertelt wat hij deze zomer zoal in de productielijn doet: ,,De sporeplantjes doorlopen meerdere fases. Ik werk met verschillende ma ten bakken waar 96, 126 of 192 vakjes in zitten. In ieder vakje zit een spore en wil dat uitgroeien tot een varen plantje, dan moeten de bakken een aantal fases doorlopen. Ik zorg dat ze van de ene naar de andere fase gaan. Soms houdt dat in dat ze extra voe ding krijgen, een andere keer wor den ze besproeid." Tussen de fases in staan de bakken op grote karren in een cel onder paarse ledverlichting. Sjoerd rekent even snel uit, er staan zo'n honderd karren, met ieder tien lagen voor de bakken. Dat is al gauw een miljoen plantjes. Het varieert per soort hoe lang ze hier staan. ,,Het wordt nauw keurig bijgehouden wat waar staat en waar het heen moet. Dat moet goed op orde zijn, aan een bak kun je niet zo gemakkelijk zien in welke fase die zich bevindt." Hard nodig Sjoerd springt weleens vaker bij in het bedrijf van zijn vader. Maar dat is dan hooguit voor een paar dagen. Nu werkt hij een aantal weken vijf dagen per week in de productie mee. ,,Er was heel hard hulp nodig, dus mijn vader vroeg of ik wilde komen wer ken. Heel eerlijk gezegd had ik zelf niet zo veel met planten. Op mijn ka mer heb ik één plant en die is ook nog doodgegaan", vertelt Sjoerd la chend. ,,Ik weet niet beter dan dat mijn vader dit bedrijf heeft, maar thuis gaat het er niet vaak over. Hooguit over de technologie, dat vind ik wel interessant. Hoe het kan dat er uit zoiets kleins een varen kan groeien. Nu ik er zo een tijdje werk, is het toch wel heel leuk. Je bent bezig met iets levends. Te weten dat er in een week tijd 130.000 planten ge kweekt worden, dat is best bijzon der." Momenteel werken er tussen de zeventig en tachtig mensen bij Vitro Plus. Naast Sjoerd zijn er slechts twee andere vakantiekrachten, dus alle hulp is meer dan welkom. Het is las tig om mensen te vinden. Zelfs de verkoopafdeling wordt soms inge schakeld in de productie om alle zei len bij te zetten. Best een secuur werkje Het werk dat Sjoerd doet is dan mis schien wat eenzijdig, toch vindt hij het prima als zomerbaan. ,,Ik heb ook een paar weken plantjes overgezet van de ene in een andere bak en dacht dat ik dat niet zo leuk zou vin den. Het is best een secuur werkje. Eigenlijk viel het me wel mee en is dit goed te doen. In mijn studie doe ik al zo veel theorie, dan is deze af- Te weten dat er in een week tijd 130.000 planten gekweekt worden, dat is best bijzonder Zo vaak als ik Zeeland miste toen ik er niet woonde, zo vaak mis ik Rotterdam niet. Maar als ik het vorig jaar zomer uitgebrachte num mer Jet Lag van Boris van der Lek en Ocobar hoor, dan loeit er toch een lichte vorm van heimwee aan. Kijk maar op YouTube; je hoeft niet in Rotterdam te zijn om een nachtelijke autotocht door die stad te beleven. Raampje open, ge luid hard en je hebt het begin van een prachtige zomer avond. Zelfs als het al winter is. Maar met mooi weer erbij, komen de brute saxofoon- en gitaarpartijen van de Schiedamse meester- gitarist Cok van Vuuren nog het beste tot hun recht. De meeste muzikanten uit het nummer speel den jarenlang met de Rotterdamse nachtbur gemeester Jules Deelder. Rouwden maanden lang om zijn dood en doken daarna de studio in om een plaat te maken die aftrapt met dit nummer. De zon breekt er in door. maandag 26 juli 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Hoofdredacteur Ronald van Geenen kiest de hele week zomerhits uit. Sjoerd kweekt varens: 'Ik had niet zo veel met planten' GO Mariska den Hartog Burgh-Haamstede <U <u o Sjoerd Bijl werkt deze zomer in het be drijf van zijn vader. Het bedrijf - Vitro Plus in Burgh-Haamstede - produceert jaarlijks tientallen miljoenen varens. fotos sandra SCHIMMELPENNINK - Sjoerd Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26