Ook de meest^ innovatieve hoorto4ftellenvl I vragen om maatwerk Beter Horen 4 Jacobskruiskruid doodt grazers door langzame leververgiftiging ■*55 .-■■■ r-r. Dierenarts Dingena de Wijs van DAC (dierenartsencombinatie) Overschelde krijgt elk jaar paarden onder ogen met leverproblemen. Dan is 'stapelingsziekte' (vergifti ging met kruiskruid) verreweg de eerste oorzaak waar zij aan denkt, aldus De Wijs. „Kruiskruid is giftig voor paarden, koeien, mensen, var kens en misschien ook wel honden en katten, maar ik zou niet weten waarom een hond of kat daarvan zou eten. Het is een heel bitter kruid. Geiten en schapen worden er niet ziek van. Meestal krijgen de dieren het binnen met hooi waarin gedroogd kruiskruid zit", verklaart de dierenarts. ,,Maar het gebeurt ook wel op de wei, als er in verhou ding minder gras is. Ik ken een ge val waarbij er meerdere paarden aan gestorven zijn op één locatie." Dat was bij boerin Bertie Steur, in vffl IHps Het is niet verkeerd een keer samen aan tafel de bestrijding te bespreken het weiland achter haar huis in Re- nesse. ,,Van het voorjaar is nog een pony van mij overleden aan de na weeën van kruiskruidvergiftiging", zegt Steur. Ze heeft nu nog zes paarden over. ,,En ik koop er geen meer bij", zegt ze beslist. Wie naar haar weitjes kijkt - in totaal 5,5 hec tare grasland - begrijpt waarom. De weilanden zien geel van het kruis- kruid. Vijfjaar geleden verloor ze in één jaar vier paarden aan het kruid. ,,In de lente van 2016 stond het ook zo vol met bloeiend kruiskruid. Een van mijn paarden, een ruin van 29 jaar oud, werd in een paar dagen tijd zo slecht dat ik hem moest laten in slapen. Dat jaar ging ik vijf weken weg, vanwege mijn deelname aan het televisieprogramma Expeditie Robinson. Toen begon mijn trek paard gek te doen. Ook die moesten we laten inslapen. De dierenarts heeft toen een leverpunctie gedaan om de oorzaak te achterhalen en ik heb alle andere paarden laten tes ten. Bij bijna alle paarden zat er gif in de lever. Het gif stapelt zich daar op, als het dier een paar procent van zijn lichaamsgewicht binnen heeft, is het dodelijk. Alleen, de een had nergens last van, de ander was doodziek. Ze aten allemaal van de zelfde wei, ze aten allemaa zelfde droogvoer. Maar de één hapt wel in het~ kruid, de ander niet. Mijn oudste merrie stond hier al 22 jaar. Haar leverwaar den waren iets verhoogd, maar niet extreem." Wortel en al Ze heeft de hoop opgegeven dat haar weitjes ooit kruiskruidvrij worden. ,,Het is makkelijk te her kennen, maar ook heel veel. Ik ben er destijds een week of wat door heen gelopen met een ploegje van vier, vijf man. Je moet het met wor tel en al uittrekken, met een speci ale riek, anders staat het er volgend jaar weer. En dan vermeerdert het zich nog met zaad dat overal heen waait en wel twintig jaar kiem- krachtig blijft." Niet alleen op Schouwen-Duive- land rukt het kruiskruid op. Biolo gisch akkerbouwer Rinco de Koei- jer, tevens bestuurslid van de Zui delijke Land- en Tuinbouworgani satie ZLTO: „Toevallig dacht ik van de week nog: het is wel heel erg nu met het kruiskruid. Kruiskruid krijgt net als distels zaadpluis, dat alle kanten opwaait. In de natuur gebieden lopen de koeien er nu nog tussendoor, maar dat houdt een keer op." Met name in de ge bieden van de grote natuurbeheerders: Het Zeeuws Landschap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer heeft het kruiskruid zich enorm verspreid. De Koeijer: ,,Omdat bestrijding ten koste gaat van na tuurwaarden, zijn er tegengestelde belangen. Daarom zijn er altijd mensen die op de rem gaan staan, als je een klap wil uitdelen. Het lijkt me niet verkeerd om aan tafel te gaan zitten met wegbeheerders, terreinbeheerders en waterschap pen om te kijken naar de aanpak van het jakobskruiskruid.'' Profiteer in juli van exclusief voordeel!* p|p Probeer zelf een hooroplossing op maat vrijblijvend uit. Maak nu een afspraak door de QR code te scannen of via: C 088 - 006 39 69 www.beterhoren.nl maandag 26 juli 2021 GO Dodelijke pracht doorn in het oog Overal bloeit het jacobskruis kruid. Nog een paar weken en de plant schiet in het zaad. Boerin Bertie Steur uit Renesse verloor vier paarden aan het kruid, dat giftig is voor grote grazers. De ZLTO dringt aan op bestrijding: 'De situatie is urgent'. Ondine van der Vleuten Vlissingen 1 ■■■ill Bertie Steur tussen haar paar den in de wei vol jacobskruis- kruid. Vier van haar paarden overleden eraan. Rechts de sint- jacobsvlinder die het kruiskruid nodig heeft voor voortplanting. FOTO MARIEKE MANDEMAKER -Rinco de Koeijer Wat wilt weer beter horen? Een boortoestel moet niet alleen passen bij wie u bent, maar ook exact afgesteld worden op de geluiden die belangrijk zijn in uw leven. Maatwerk en innovatie gaan bij Beter Horen hand in hand. Moderne gadgets Gelukkig ligt de tijd dat hoortoestellen van die grote, vleeskleurige dingen waren achter ons. Hoortoestellen van nu zijn moderne gadgets waar James Bond zich niet voor zou schamen. Klein, oplaadbaar en vederlicht. U hoort slechts dat u ze draagt. En hoe. Want ook op dat gebied zijn flinke stappen gemaakt. Windruis die een gesprek op de fiets bemoeilijkt? Verleden tijd. Focussen op een spreker in een drukke ruimte?'Gewoon' mogelijk. De hoorinnovaties van Beter Horen* herkennen luistersituaties en passen zich aan. U kunt er mee bellen, muziek streamen of het hoorapparaat via de app bedienen. De vakkundig audicien zorgt voor de verfijnde afstelling. Dat blijft toch werk voor de vakman. Vrijblijvend uitproberen Eerst horen, dan geloven? Geen probleem! Probeer bijvoorbeeld onze oplaadbare ampli-energy* vrijblijvend uit. Tijdens uw gratis proefperiode ontdekt u zelf of een op maat gemaakte hooroplossing bij u past én welk verschil het maakt. Beter Horen heeft een uitgebreid assortiment met hooroplossingen in zowel de verzekerde markt als het topsegment. Wij werken altijd volgens het hoorprotocol. De hoortoestellen uit het topsegment worden vaak niet vergoed door uw zorgverzekeraar. Bij een aantal zorgverzekeraars is een gedeeltelijke vergoeding mogelijk. Het exclusieve voordeel is van toepassing op hoortoestellen uit het topsegment. Vraag uw audicien naar uw persoonlijke situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24