Patiënt moet digitale zorg kunnen kiezen Na grote blunders rest slechts zilver Renesse beleeft akelig déja vu a Plan verzekeraars en patiënten Jongeren maken amok in badplaats Walcheren Hoe cupido voor medaille zorgt Epke Zonderland is afgezwaaid... ...en Kiki Bertens is uitgeknokt Clusters corona op Franse campings Cijfers in favoriete oorden lopen hard op Sportzomer Een gesprek met de arts via een beeldscherm, diabetespatiënten die via een app hun waarden bij houden, coronapatiënten die zuurstof meekrijgen en online worden gecontroleerd terwijl ze thuis verder uitzieken. De afgelo pen anderhalf jaar is de digitale zorg in een stroomversnelling ge raakt. Uit cijfers van de Neder landse Vereniging van Ziekenhui zen (NVZ) blijkt dat tijdens de eerste lockdown 70 procent van de consulten digitaal verliep, in het eerste kwartaal van 2021 nog ruim 30 procent. Moeilijk gesprek Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en Patiëntenfederatie Nederland vinden dat patiënten het recht moeten krijgen om zélf te kiezen wat voor zorg ze willen: digitaal of bij de zorgverlener op het spreek uur. ,,Zelfs met een moeilijk ge sprek kan het fijn zijn om dat via een beeldscherm thuis te doen, want dan kun je bijvoorbeeld ie dereen erbij hebben. Dat past soms niet eens in een spreekka mer", zegt ZN-directeur Petra van Holst. Bovendien scheelt het reis tijd, hoeven patiënten niet altijd een dagdeel vrij te nemen voor een artsenbezoek en neemt de druk op de zorg af. Zorgvraag neemt toe Want de komende jaren neemt door de verdere vergrijzing van de Nederlandse bevolking de zorg vraag toe. Tegelijkertijd is er nu al een tekort aan zorgpersoneel. ,,Er zijn allerlei apps om patiënten thuis te volgen", weet Dianda Veldman, directeur van de patiën tenfederatie." Ziekenhuizen wil len zelf ook dat een kwart van de polibezoeken op afstand blijft. Voor corona waren er grote ver schillen in de digitale zorg die de hospitalen leverden, maar nu zegt 95 procent aan beeldbellen te doen en gebruikt 65 procent tele- monitoring. Patiënten die liever bij de arts langsgaan of een combinatie met digitale zorg willen, moeten die mogelijkheid óók hebben, vinden ZN en de patiëntenfederatie. Niet alleen in het ziekenhuis, maar ook bij andere zorgverleners, zoals huisartsen. ,,Mensen reageren erg verschillend op digitale zorg", er kent Veldman. ,,Ze moeten het ge voel hebben dat het geen mindere zorg is." P13 Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het O weer op jouw locatie Prijs €3,10 Annemiek van Vleuten denkt 45 seconden lang dat ze olympisch goud heeft veroverd in de wegrace. Tot blijkt dat een Oostenrijkse al eerder is gefinisht. De bizarre apotheose van een dag vol miscommunicatie en foute keuzes. Mexicaanse komt voor liefde naar Nederland en wint zilver als boogschutter Einde loopbaan voor koning van de rekstok Solocarrière voorbij, wel door in dubbelspel c* m P3 Patiënten moeten zelf kunnen kiezen of ze digitale zorg wil len. Tijdens de coronapande- mie was al bijna een derde van de polibezoeken op afstand. Zorgverzekeraars Nederland en Patiëntenfederatie Neder land pleiten voor een recht op digitale hulp. Ellen van Gaalen Utrecht ZEELAND 2 maandag 26 juli 2021 Wisselvallig zomerweer met kans op 22°C buien. Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 "cö" E 11688 555554 FOTO PIM RAS Mathieu van der Poel gaat vanochtend (08.00 uur) voor goud op de mountainbike De 3x3 basketballers proberen een voorschot te nemen op een plek in de halve finales De waterpolosters beginnen om 11.20 uur aan hun toernooi tegen Australië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1