Ben je beter dan collega's? Faillissement van DSB Bank bijna klaar ECONOMIE 15 Alle bezittingen uit boedel zijn verkocht iKzei; DSBOR NU Zit tf AAN HET WERK Lennard Toma Ik werk bij verschillende bedrijven als orga- nisatiecoach. Aan het begin van een traject laat ik deelnemers vaak een onderzoek invullen met wat wetenschappelijke vragen lijsten. Als pesterijtje plaats ik altijd een paar gemene stellingen in de enquête. Ze zijn gemeen, omdat ik van tevoren al weet wat de antwoorden zullen zijn. Eerst moeten ze aangeven in hoeverre ze het 'eens' of 'oneens' zijn met deze stellingen: Ik sta open voor veranderingen Ik sta open voor kritiek Ik sta open voor ideeën van anderen Maar dan komen de gemene vervolgstellingen: Mijn collega's staan open voor veranderingen Mijn collega's staan open voor kritiek Mijn collega's staan open voor ideeën van anderen Tesla naar India, dan ook fabriek Fabrieken dicht Nike en Adidas Vervolgens presenteer ik de resultaten en confronteer ik de groep met de conclusie: jullie overschatten jezelf. of jullie onderschatten je collega's. Welke optie is het? Meestal volgt er dan wat ongemakkelijk gelach en stoelenge schuif. Hoe komt het dat we onszelf overschatten en blijkbaar een minder hoge pet op hebben van onze collega's? Op het werk hebben we meer dan genoeg materiaal om onszelf te vergelijken met anderen. Van wie het vaakst de vaatwasser in- of uitruimt tot wie het snelst bepaalde tar gets haalt of wie steevast als eerste het pand ver laat. En daarin maken we Iedereen (ik ook) vaak een grove denkfout: de Actor-Ob- vindt dat hij server Bias. openstaat Door deze denkfout leg- voor kritiek, gen we onszelf langs een anderen niet reau niet opruimt, dan schrijven we dat toe aan zijn of haar persoon lijkheid: ,,Hij is slordig.'' Maar als wij ons bureau een keer niet opruimen, dan vinden wij onszelf uiteraard niet slordig. Dan schrijven we het toe aan de moeilijke situatie waarin we ons bevonden, waardoor we niet anders konden: ,,Ik moest snel naar huis om de kids op te halen.'' We vergeten dat er voor onze 'slordige' col lega net zo goed verzach tende omstandigheden kunnen gelden. Of dat het eigenlijk ook in onze persoonlijkheid kan zitten dat wy slordig zijn. Deze balk in ons oog is vrij moei lijk te verwijderen, maar een beetje bewustzijn helpt. Zelf vertrouwen is goed, maar met wat bescheidenheid op z'n tijd als balans maak je jezelf een meer begripvolle collega. iNDE f, PUREER Afgelopen week maakten de cura toren bekend dat een portefeuille met hypotheken en consumptieve kredieten voor 1650 miljoen euro wordt verkocht aan NIBC. Dan zijn alle bezittingen uit de boedel van de failliete bank verkocht. ,,Dat is een mijlpaal'', zegt curator Ben Knüppe. Als de verkoop is afgerond krij gen schuldeisers allemaal hun res terende vordering terugbetaald. Tot nu toe hebben de curatoren al 78 procent van de schulden terug betaald. ,,Als de vorderingen zijn betaald eindigt het faillissement'', aldus Knüppe. Dat zal naar verwachting dit najaar zijn. En dan blijft er nog een fors bedrag van een paar hon derd miljoen euro over. ,,Daarvan moeten dan de rentevorderingen deels betaald worden. We denken dat we een heel mooi percentage van die vorderingen kunnen beta len.'' Sinds DSB in 2009 failliet ging, betaalde de bank geen rente meer over de schulden. Nu er geld over blijft, schrijven de regels voor dat de schuldeisers zoveel mogelijk gecompenseerd worden voor die gederfde rente-inkomsten. Voor oprichter en voormalig eigenaar van DSB Bank Dirk Sche- ringa is de mededeling van de cura- toren extra zuur. ,,Blij en trots dat iedereen kan worden uitbetaald, behalve ikzelf helaas'', laat hij in een persbericht weten. Scheringa zegt dat hij door toenmalig president van De Nederlandsche Bank Nout Wellink op 'valselijke wijze' is ge dwongen afstand te doen van al zijn rechten en zelfs pensioenopbouw. De frustratie over het in zijn ogen onterechte faillissement is nog steeds groot. ,,Mijn bank is onnodig kapot gemaakt door toenmalig minister van financiën Wouter Bos en Wellink.'' Scheringa zegt door te gaan met zijn juridische strijd tegen het faillissement. Desnoods vecht hij door tot het Europees Hof voor de Rechten van de Mens, laat hij weten. Bankrun In oktober 2009, middenin de kredietcrisis, ging DSB Bank failliet. De bank van Dirk Scheringa, waar ex-minister van Financiën Gerrit Zalm jaren een prominente rol speelde, was gedwongen de deuren te sluiten na een klassieke bankrun. Bedrijfsonderzoeker Pieter Lake- man had mensen opgeroepen hun geld weg te halen bij de bank. Een oproep die massaal werd opge volgd. DSB was in die tijd al vaker nega- W DSB-oprichter Dirk Scheringa blijft bankroet onterecht vinden en zet juridische strijd voort tief in het nieuws. Klanten kregen veel te hoge hypotheken aange smeerd, vaak in combinatie met dure koopsompolissen. Die kosten brachten veel mensen in financiële problemen. Voor Lakeman was dat reden om de leiding van de bank als een stelletje schurken af te schilde ren. De bank kon wat hem betreft niet snel genoeg failliet gaan. Dan konden er in ieder geval geen nieuwe slachtoffers meer gemaakt worden. Curator Knüppe is het niet eens met de bewering van Scheringa dat een faillissement onnodig was. ,,Een bedrijf gaat failliet omdat er op dat moment te weinig liquiditeit is om de schulden te betalen. Dat was bij DSB ook het geval. Ze had den niet voldoende liquiditeit om de klanten te betalen.'' Hoge opbrengst Scheringa wijst op de hoge opbrengst van de verkoop van de leningen, alhoewel die nog wel hoger had kunnen zijn, meent hij. Maar dat ligt toch wat genuanceer der, volgens Knüppe. ,,In 2009 was de markt heel anders. De huizen prijs zat in een dip. De waarde van de leningenportefeuille is nu veel hoger dan destijds voor mogelijk werd gehouden.'' Dat heeft met de verbeterde markt te maken, maar ook de kwa liteit van de portefeuille is omhoog gegaan, zegt Knuppe. De afgelopen jaren hebben curatoren 330 miljoen euro gebruikt om mensen met een te hoge hypotheek en kosten voor koopsommen te compenseren. ,,Daardoor is de kwaliteit van de leningenportefeuille verbeterd.'' En dat zorgt nu voor een hogere waarde. maandag 26 juli 2021 GO Columnist Thijs Launspach is met vakantie. Organisatiepsycholoog Lennard Toma vervangt hem. Hij is coach en spreker en schreef het boek 99 problems but the boss ain't one'. NEW DELHI Als het Tesla auto's kan ex porteren naar India, is een Te- slafabriek in het land ook 'zeer waarschijnlijk', stelt topman Elon Musk. De fabrikant van elektrische auto's wil voor een mogelijke uitbreiding naar India de import tarieven in het land omlaag krijgen, meldt persbureau Bloomberg. HANOI Enkele van de grotere schoe nen- en kleding merken zoals Nike en Adidas hebben produc tieproblemen door het sluiten van fabrieken in Zuidoost-Azië. Autoriteiten hopen met de sluitingen ver spreiding van het coronavirus te voorkomen. De sluiting kan leiden tot tekor ten tijdens de feestdagen. Vrijwel iedereen vindt van zichzelf dat hij zeer openstaat voor veranderingen, kritiek en ideeën van anderen. Iedereen zegt hier 'eens'. Maar de collega's? Nee, die staan daar al lemaal niet voor open, vinden we. Bijna ieder een neigt hier naar 'oneens'. andere meetlat dan de maar de rest. Als iemand zijn bu- Gedupeerde DSB-spaarders vroegen in 2010 aandacht voor hun situatie. foto anp Het faillissement van DSB Bank kan nog dit jaar zijn afgerond. De laatste bezittingen zijn ver kocht. Als de overdracht rond is, kunnen de laatste schuldeisers betaald worden en is het faillis sement voorbij. Peet Vogels Wognum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15