WorldWideDemonstration Netherlands Stortvloed aan gulle giften verrast vrolijke vliegveldpianist 12 NIEUWS Met tientallen vlaggen van landen uit alle windstreken en nog meer gele paraplu's trok zaterdag een bonte stoet betogers door de Am sterdamse wijk Nieuw-West. Som migen droegen bordjes met leuzen als 'Geen medische dictatuur' of 'Waren mensenrechten maar net zo onschendbaar als machthebbers'. Ellen uit Alphen aan den Rijn draagt samen met anderen een me terslang spandoek. 'Vrijheid in Ne derland, geen dictatuur', staat er in chocoladeletters op. Want zo voelt het voor haar steeds meer, ook al mag ze deze dag in alle vrijheid de monstreren. Maar daar gaat haar punt niet over. Het zijn de corona maatregelen waar ze fel op tegen is. ,,Ik wil zelf verantwoordelijk zijn voor mijn gezondheid. En niet een coronaprik opgelegd krijgen, wat nu in feite gebeurt. De overheid be handelt ons als kleine kleuters. Als ik die prik niet neem, moet ik con tinu bewijzen dat ik gezond ben. Dat is de omgekeerde wereld." De zussen Belinda uit Leiden en Katja uit Huissen hebben inmid dels een bijna wekelijks uitje ge maakt van deze manifestaties tegen de coronamaatregelen. Ze zijn er van overtuigd dat vaccins niet de enige uitweg zijn uit de pandemie, zoals het kabinet en de virologen keer op keer benadrukken. ,,We zijn geen proefkonijnen." Maar die opvatting maakt hun leven er niet makkelijker op. Geuzennaam Belinda houdt voor sommigen al geheim dat ze meeloopt met dit soort demonstraties die ervoor moeten zorgen dat alles weer wordt De overheid behandelt ons als kleine kleuters zoals het vroeger was. ,,Je wordt al snel voor wappie uitgemaakt." Een geuzennaam waar sommigen ove rigens juist geen moeite mee heb- ben. Er lopen mensen met een T- shirt rond waarop is te lezen: 'Proud to be a wappie, I'm awake'. De zussen kunnen er niet om la chen. Ze merken dat de maatrege len tweespalt zaaien. In de trein naar Amsterdam hoorden ze dat een passagier niet naast iemand wilde zitten die niet was gevacci neerd. Nog een reden om te stop pen met al die coronamaatregelen. De twee zussen zijn zeker niet de enigen die er zo over denken. Vol gens de organisatie waren er 20.000 mensen afgekomen op de manifes tatie. Eigenlijk wilde de organisatie een tocht vanuit het Westerpark door het centrum houden, maar dat zag de locoburgemeester niet zitten omdat het daar te druk is. Sommige demonstranten voel den zich weggezet in een uithoek op de enige wel toegestane locatie in Amsterdam Nieuw-West, maar de organisatie laat weten ook daar heel blij mee te zijn. ,,In de binnen stad zijn veel toeristen. Die zitten er niet op te wachten dat wij hun uitj e komen verstoren. Wij moeten de massa meekrijgen. In zo'n multi culturele wijk als Nieuw-West wo nen veel mensen die al kritisch zijn op het coronaverhaal, maar nog niet van zich laten horen. Zo bereiken we hen ook", laat een woordvoerder van de organisatie weten. De manifestatie in Amsterdam verliep vreedzaam, maar zo ging dat niet overal. In Parijs raakten de betogers slaags met de politie. Agenten zetten traangas in nadat demonstranten twee agenten op de motor omver hadden gegooid. Ook in het Australische Sydney verliep de mars niet soepel en werden meerdere betogers gearresteerd na dat ze door een afzetting van de po litie wilden breken. Tonee Valentine zat als elke dag te pingelen op de piano in de vertrekhal van het internationale vliegveld in Atlanta, toen hij werd aangesproken door een man die vroeg of hij iets wilde zeggen voor zijn Instagram- posts over 'hoop'. Valentine zei vriendelijk dat hij weinig hoop had voor de mensheid, maar bleef vrolijk doorspelen. Inmiddels heeft de 66-jarige muzi- kant dat negatieve oordeel wel een beetje bijgesteld. Want dankzij die post op Instagram is hij overladen met complimenten. En niet alleen dat, er werd binnen twee dagen 61.000 dollar naar hem overgemaakt. Want degene die hem aansprak, was de Amerikaanse schrijver en influen- cer Carlos Whittaker (200.000 vol gers op Instagram). De pianist maakte indruk op hem tijdens een tussenstop in Atlanta, door zijn pianospel, zijn lach en door zijn hou ding om nooit te klagen, ook niet vanwege de nachtelijke nierdialyses die hij ondergaat: want anderen waren slechter af. Valentine wist niet wat hem over kwam, vertelt hij in de krant The Washington Post. Want zonder mede weten van Valentine, vroeg Whitta- ker zijn volgers om geld te sturen. Terwijl Valentine zijn optreden her vatte, begon Whittakers telefoon al te rinkelen. Even later ging hij nog een keer langs bij de pianist. ,,Ze hebben zojuist 10.000 dollar voor je gestort'', zei Whittaker. ,,Wie zijn dat?'' vroeg Valentine. ,,170.000 vreemden die van je pianospel hielden'', legde Whittaker uit. ,,Ik heb ze gevraagd om je geld te geven, en in 35 minuten heb je al 10.000 dollar. Omdat je een geweldig mens bent, en je het leven van mensen verandert als je dit doet. Je bent zo oprecht, en mensen hou den van je.'' ,,Is dit een geintje, man?'' vroeg Valentine. Niet dus. ,,Ik ben plots gezegend'', aldus Va lentine, die nu zelf 10.000 volgers heeft en voor wie fans speciaal naar het vliegveld komen voor een selfie. maandag 26 juli 2021 GO Een bonte stoet betogers trok zaterdag door de Amsterdamse wijk Nieuw-West. foto as media 'We willen onze vrijheid terug' Duizenden mensen in meer dan 180 steden wereldwijd trokken afgelopen weekend de straat op om te protesteren tegen de co ronamaatregelen. Hoewel er al flink wat versoepelingen zijn doorgevoerd, is dat voor veel actievoerders in Amsterdam nog lang niet genoeg. Raymond Boere Amsterdam - Ellen, demonstrant Amerika is geraakt door het ver haal van Tonee Valentine, een man die professioneel piano speelde in restaurants en op het vliegveld. Opeens is hij beroemd geworden, dankzij Instagram. Bob van Huët Atlanta Tonee Valentine speelt enthousiast piano op het vliegveld in Atlanta, met een aanstekelijke lach. foto fox

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12