PARELTJES EUWS 11 Zeeland, voor de toerist de provincie van zee en strand, monumentenstadjes, duinen en dijkjes. Maar ingeklemd tussen hoge dijken ligt ook een van de drukste scheeps- routes ter wereld: de Westerschelde. gaan varen, maar die droom is nooit uitgekomen" Een andere plek om schepen te spotten is Bath, waar de schepen vlak voor de dijk een haakse bocht moe ten maken als de schepen de haven van Antwerpen uitvaren. Een paar jaar geleden ging het hier mis toen een Chinees containerschip recht door ging in plaats van linksaf te slaan. Het schip liep vast in de on diepte die als een grindbak werkte en voorkwam dat het schip zich in de dijk boorde. Die zomerse augustus dag in 2017 had het kleine Bath er een topattractie bij. De dijk veranderde in een tribune vol toeschouwers die za gen hoe een armada aan slepers het schip bij het vallen van de avond los trok. Ook in Hansweert zie je de zee reuzen op je afkomen. Hier is de in gang van het Kanaal door Zuid-Beve land en vermengt de binnenvaart zich met de zeevaart. En dan is er na tuurlijk het strand voor de Vlissing- se boulevard waar je liggend op je badlaken de schepen voorbij ziet sto men. Skybox De beste plek om schepen te kijken is in Terneuzen te vinden. Je hebt hier geen verrekijker nodig om de sche pen te zien, zo dicht varen ze langs de oever. Elk uur van de dag gaat de vlootschouw hier door. Op de punt van de strekdam naast de voormalige veerhaven is een ware skybox voor scheepsspotters gemaakt. Dit is ook dé plek voor mensen met weinig nautische kennis. Informatiepanelen geven aan wat zich voor je ogen af speelt. Of je vraagt het aan een ken ner als Terneuzenaar Adri van de Wege. ,,Vier, vijf keer per week ben ik hier te vinden. 's Middags een rondje fietsen en dan hier even kijken naar de schepen. De camera heb ik altijd bij de hand. Met het zonnetje in de rug sta je hier fantastisch als je foto's wilt maken.'' Dit is echt het mooiste plekje aan de Westerschelde voor scheepsspot- ters, vindt Adri. ,,De schepen komen hier zo dichtbij. Ze varen bijna over je schoenen'', lacht hij. Er vaart hier van alles voorbij. Plezierbootjes, stoere slepers, binnenvaartschepen en oceaanreuzen. Hij kan van elk schip genieten. ,,Ik vind die kleinere binnenvaartschepen, zoals die spits jes van 39 meter, net zo mooi als die heel grote zeeschepen. Die zijn met de jaren groter geworden.'' Hij wijst in de verte naar een enorm containerschip. ,,Die is 400 meter lang en 61 meter breed. Het is bijna niet voor te stellen hoe groot die schepen zijn.'' Wie over de A58 Zee land binnenrijdt en naar links kijkt, ziet de oceaanreuzen boven de dijk uit komen. De schepen gaan in een ein deloze parade in slow motion zigzag gend richting Antwerpen of de Noordzee. Wat voor een alpineskiër in de afdaling de gekleurde poortjes zijn, zijn voor de schepen de boeien die de vaargeul aangeven. De Wester- schelde is ruim 100 kilometer lang, op zijn breedst 8 kilometer. Op zijn smalst is de afstand tussen de oevers nog altijd 2 kilometer. Het lijkt een enorm breed vaarwater, maar dat is slechts schijn. Een schip dat een boei, officieel 'vaarwegmarkering', mist, loopt onherroepelijk aan de grond. De grote boeien geven het nautische slingerpad aan. Door alle stromingen en ondiepten is het een moeilijk te bevaren vaarroute. Urbain Ureel komt al een halve eeuw vanuit Oostende naar de Wes terschelde om naar de schepen te kij ken. Urbain is sinds 1990 loods voor de Belgische kust. De Vlaming rijdt regelmatig anderhalf uur naar het Zeeuws-Vlaamse Walsoorden om de door zijn collega's geloodste schepen voorbij te zien varen. Vele tiendui zenden schepen heeft hij er in de loop der jaren al gefotografeerd. ,,Het is voor mij een goede plek, met nau welijks bebouwing op de achter grond.'' Jeugddroom Zijn vader werkte als machinist ook bij het Vlaamse loodswezen en nam in de jaren 70 zijn zoon Urbain mee naar deze plek in Zeeuws-Vlaande- ren om de voorbijvarende schepen te fotograferen. Urbain is beroepsmatig verbonden met de scheepvaart. Maar lang niet alle scheepsspotters die hij hier treft hebben diezelfde professionele band. ,,Dat zijn vaak mensen die in hun jeugd ervan droomden om ooit te maandag 26 juli 2021 Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: schepen spotten langs de Westerschelde. Skybox voor schier eindeloos slingerende vlootschouw De uitkijkpost voor scheepsspot- ters in Terneuzen is te vinden op de kop van de westdam naast de jachthaven ter hoogte van de par king Scheldeboulevard 1. En wie toch in Terneuzen is, kan ook een kijkje nemen bij de bouw van de enorme nieuwe zeesluis, de toe gang tot het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Theo Giele Terneuzen Genieten op de beste plek voor scheepsspotters in Ter neuzen: op de kop van de strekdam. Urbain Ureel fotografeert schepen in Walsoorden. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Uitkijkpunt bij de bouw van de nieuwe zeesluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11