Reisorganisaties: Licht op groen voor oranje gebied Enorme afname van aantal autodiefstallen in afgelopen half jaar 3 dgn Veluwediner 9 Een negatief reisadvies voor oranje gebieden is voor de meeste reisorganisaties geen reden meer om boekingen binnen Europa te schrappen. ,,We zijn niet langer het braafste jongetje van de klas.'' 89.- 99.- Dat heeft grotendeels te maken met een koerswijziging van de ANVR, brancheorganisatie van de reisorganisaties. Voorzitter Frank Oostdam is van mening dat de 'kleurencodes' die de EU hanteert voor de veiligheidssitu atie in een land/gebied niet (meer) passen bij de huidige sta tus van de pandemie. ,,Wij vin den dat je niet langer naar het aantal besmettingen per gebied moet kijken, maar naar de zie kenhuisopnames en de vaccina tiegraad. We hebben het kabinet gevraagd om het kleurensys- teem voor corona te wijzigen.'' Wat ook meespeelt is dat aan bieders van pakketreizen die de richtlijnen van de Nederlandse overheid keurig opvolgen, knar setandend zien dat veel reizigers een los vliegticket en hotel of an dere accommodatie boeken en alsnog naar oranje gebied gaan. ,,Dat is heel frustrerend. Als je al zeventien maanden zoveel onze kerheid hebt gehad als reison derneming, dan kun je niet ver wachten dat je rustig blijft zitten als de rest wel naar oranje be stemmingen vliegt. Daarnaast vinden wij het niet langer uit te leggen dat je wel op de kermis in Tilburg - dat gebied is donker rood - kunt rondlopen, maar niet in een oranjegekleurde regio in Spanje'', zegt Oostdam. Corondon vloog nog steeds op oranjegekleurde gebieden zoals de Balearen. Ook Prijsvrij, De Jong Intravakanties en Sunweb bieden deze reizen weer aan. Een woordvoerder van Sunweb meldt dat klanten vanaf 4 augus tus weer boekingen naar risico- gebieden heeft ingepland. TUI schrapte vorige week alleen al 30.000 vakantiereizen naar Spanje, maar heroverweegt eveneens het besluit om niet langer oranje bestemmingen aan te bieden. ,,Dit weekend of uiter lijk maandag hakken we de knoop door. Wij lopen eerst nogmaals zorgvuldig per land de consequenties na die het voor onze reizigers heeft als wij rei zen zouden gaan uitvoeren naar oranje bestemmingen. Graag la ten wij de verantwoordelijkheid aan de reiziger zelf om wel of niet te reizen, maar het moet wel veilig kunnen'', aldus een TUI- woordvoerder. Bij Sunweb vinden ze dat ie dereen vrij moet kunnen reizen, mits vlak voor vertrek negatief getest of gevaccineerd. ,,Daar hebben we in EU-verband toch die QR-code voor ontwikkeld? Dit coronapaspoort zou wat ons betreft leidend moeten zijn en niet een kleurcode. Daarom heb ben ook wij besloten om ook naar oranje bestemmingen te gaan, we zijn niet langer het braafste jongetje van de klas'', klinkt het bij Sunweb. De orga nisaties vergoeden een langer verblijf als mensen tijdens hun reis corona oplopen. Dan is er niks aan de hand. Deze reisorganisaties bieden de moge lijkheid om de reis om te boeken of de klant krijgt zijn geld terug als die echt niet meer wil. De meeste aanbieders van pakke treizen werken zo. Maar lucht vaartmaatschappijen en tussen personen staan annuleren of omboeken niet altijd toe. Deze week meldden we dat ook reis- bemiddelaar De Vakantiedis counter geen reisgeld teruggeeft bij oranje gebieden aangezien het volgens het bedrijf om een niet-bindend reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Za ken gaat. ,,Corona en de wisse lende reisadviezen zijn nu reeds anderhalf jaar onderdeel van het dagelijks leven geworden. Ook zijn klanten zelf goed in staat om de verantwoordelijkheid te kun nen nemen om af te reizen'', al dus de woordvoerder van De Va kantiediscounter. Alleen als Ne derlanders in quarantaine moe ten na aankomst op hun vakan tiebestemming, zullen alle reis organisaties besluiten om boe kingen te annuleren en krijgen klanten geld terug of kunnen ze omboeken. Mogelijk komt er maandag een wijziging van het beleid, maar het is nog niet duidelijk welke kant dat opgaat. In de tussentijd blijft het reisadvies voor code oranje onveranderd: het kabinet adviseert om alleen naar deze gebieden te reizen als dat echt noodzakelijk is. Vakantiereizen vallen daar niet onder. ,,Wij heb ben dit aangegeven bij alle vlieg tuigmaatschappijen en reisorga nisaties, en zullen dat blijven doen. Het is belangrijk dat ieder een verantwoordelijkheid neemt, want alleen samen krij gen we corona onder controle. We raden alle reizigers aan om zich goed te informeren over de risico's van hun reis en over de regels die gelden bij terugkeer.'' 5 Biedt mijn reisverzeke ring dekking als er voor mijn vakantiebestem ming een negatief reisadvies geldt (code oranje of rood)? Nee, althans niet voor extra kos ten die u moet maken ten ge volge van corona. Wie afreist naar een gebied dat wordt afge raden door het ministerie van Buitenlandse Zaken, kan bij co- ronagerelateerde kosten geen aanspraak maken op de dekking van de reisverzekering. Kosten die niets te maken hebben met corona, zoals gestolen bagage of een gebroken been, vallen bij de meeste reisverzekeraars wel on der de dekking. Toch is het be langrijk dit goed te controleren, want er zijn (vaak wat kleinere) verzekeraars waarbij de hele reisverzekering vervalt als er code oranje of rood geldt. Er zijn meer dan een vijfde min der personenauto's gestolen dan een jaar terug. Toen nam het aantal diefstallen ook af, maar veel minder sterk dan dit jaar. In het eerste halfjaar van 2020 werden 3272 personenwagens gejat, ongeveer 10 procent min der dan in 2019. Afgelopen half jaar waren dat er 2578, ruim 21 procent minder. Voor aanhan gers, motoren en bedrijfsvoer tuigen steeg het aantal diefstal len toen nog. Dit jaar is ook daar een flinke daling te zien. Er werden afgelopen half jaar circa 50 procent minder be drijfswagens gestolen. De dief stal van aanhangers, motoren en bromfietsen daalde ook, met ongeveer een kwart. ,,Het gaat nu erg goed en dergelijke forse dalingen hebben we niet eerder meegemaakt", zegt LIV-mana- ger Rudi Wellin. De daling is terug te zien in vrijwel alle regio's. Alleen in Zeeland-West-Brabant bleef het aantal diefstallen met 738 gelijk. In Oost-Nederland wor den, in absolute aantallen, de meeste auto's gestolen (1185), op de voet gevolgd door Rotterdam en Amsterdam. In Amsterdam zijn van alle steden ook relatief gezien de meeste diefstallen ge pleegd. In Waalre en Maasgouw wer den de meeste voertuigdiefstal len genoteerd per 100.000 in woners. In Waalre werden vooral veel scooters ontvreemd, in Maasgouw juist veel auto's. Ondanks de algemene trend zijn er ook personenauto's die juist v^ker gestolen werden: bij Nissan en Mazda zijn de dief stallen gestegen met respectie velijk 227 en 143 procent. Het ging hierbij vooral om de Nis san Qashqai, waarvan er 56 ge stolen werden en de Mazda CX- 5 met 68 ontvreemde exempla ren. Globaal lijken SUV's meer in trek te raken bij het dieven gilde. In absolute aantallen wer den Volkswagens het vaakst ge stolen, maar daar was wél een forse daling merkbaar: 34 pro cent. Toch kunnen we niet achter over leunen, zegt Wellin. ,,Dat corona invloed heeft op de auto diefstallen is wel aannemelijk, maar anderzijds bewijst de dief staltoename bij Mazda en Nis san dat niet alle autodieven er door worden afgeschrikt. Kortom, laten we ons niet rijk rekenen en alert blijven op pre ventie en het terugvinden van gestolen voertuigen. Een goed gekeurd alarmsysteem is en blijft de eerste aanbeveling." 3 dgn Helmond+diner 3 dgn Munsterland HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg Van der Valk zaterdag 24 juli 2021 GO voor reizigers Sanne Schelfaut Leusden Vorige week schrapten onder meer TUI en Sun- webtienduizenden pakke treizen naar Europese bestem mingen die op 'oranje' spron gen (alleen noodzakelijke rei zen), zoals Mallorca of Gran Canaria. Daar komt Sunweb en waarschijnlijk ook TUI nu op terug. Waarom? 2 En dus kun iemand met bijna elke aanbieder van pakketreizen toch naar oranjegekleurde vakan tiebestemmingen? 3 De organisaties leggen het risico bij de klant. Maar wat als de klant maanden geleden een reis naar Ibiza boekte en het niet aandurft naar dit oranjege- kleurde eiland te gaan? 4 Hoe zit het met het standpunt van het kabi net. Komen er stren gere maatregelen om reizen naar risicogebieden aan ban den te leggen of juist niet? Het aantal autodiefstallen is het afgelopen half jaar fors gedaald. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Informatie- en intelligentiecentrum Voer- tuigcriminaliteit (LIV). Anita van Rootselaar Veendam 227% Het aantal diefstallen van Nissans steeg met 227 procent. In bijna alle regio's is een daling te zien. foto getty images Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort 4* Van der Valk Amersfoort AlComfort kamer (8,3) --9 O 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner. Gratis wifi en parkeren lafly I Aankomsten t/m oktober en gratis annuleren! 4* Wellness - Hotel Helmond (8,1) 1 dagkaart BLUE Wellnessresort 2 nachten incl. ontbijt lx diner (hoofdgerecht) 3* Hotel am Wall, Soest (8,0) In historisch centrum met stadsmuur 2 nachten incl. ontbijt 2x diner (dagmenu) Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9