'Ik kan huilen van geluk als Cooper een scheet laat. Thank God, die lucht is eruit' elpen knutselen met wc-rolletjes, een 'participizza- avond' bijwonen, het lief-en-leed potje beheren - voor haar personage Hannah in de successerie De Luizen moeder is 'bijklussen' op de basis school gesneden koek. Voor de actrice die haar speelt, was het tot voor kort een ver-van-mijn-bed show. Over een paar jaar moet Jennifer Hoffman er écht aan geloven. Zoontje Cooper is pas zes maanden, maar over dik drie jaar staat ze met hem op het schoolplein, broodtrommeltje in de rugzak. Ze zegt er met een lichte angst naar uit te kijken. Zowel in de serie als in de film gaat het er hard aan toe tussen de ouders die zich met alles en iedereen bemoeien. Dat alles flink is uitvergroot weet Jennifer Hoffman, zelf fanatiek liefeebber van harde grappen en zwarte humor, als geen ander. 'Maar toch: misschien ben ik door De Luizenmoeder wel goed voor bereid op wat me nog te wachten staat.' De gedachte dat ze voor een gebouw a la De Klimop wacht tot de deuren opengaan en haar bloedeigen kind naar buiten ziet hollen: het ontroert haar. 'Ik zie een prachtig blond jongetje dat ik mee naar huis neem. Als ik daar aan denk, moet ik bijna huilen.' In een knus Amsterdams koffie- barretje vertelt ze over het prille moederschap met de mimiek die we kennen uit haar rol in De Luizenmoeder. Soms zichtbaar ongemakkelijk, soms met een brede grijns, als ze verbaasd is met grote ogen. Ze vertelt over het gesprek dat ze gisteren avond had met haar Amerikaans-Franse partner Dorian Geis (37). 'Ik vroeg hem of hij zich nu echt vader voelt. Want ik voel me nog steeds niet echt moeder. Geen idee wanneer dat gevoel komt. En óf het nog komt. We hebben er een kleine huisgenoot bij van wie we zielsveel houden en die heel veel aandacht vraagt. We zullen hem een beetje moeten helpen met het een en ander. Maar is dat wat je moet voelen als je moeder bent, of is er meer? Ik weet het eigenlijk niet.' Jennifer heeft getwijfeld of ze wel moeder wilde worden. 'Het was voor mij nooit een levensdoel. Er was vooral de angst dat mijn hele leven zou worden opgeslokt. Ik denk er nog steeds weleens over na of ik moeder wil worden, terwijl ik het al ben. Mensen schrikken ervan als ik dat zeg, maar ik bedoel: ik ben nog steeds de Jennifer die ik was, ik ben niet opeens een compleet ander mens.' 'Zeker, alleen al om zijn geur. Mijn god wat ruikt dat kind lekker. En ja, het is soms frus trerend en vermoeiend. Maar ik kan huilen van geluk als hij een scheet laat. Thank God, die lucht is eruit. Begrijp me niet verkeerd hè, ik denk nooit: waar ben ik aan begonnen.' Was je daar bang voor dan? 'Ja, toch wel een beetje. Wij hebben gelukkig een heel lief kind - het had ook een huilbaby kunnen zijn. Ik vond trouwens het tweede trimester van mijn zwangerschap echt een feest. Wat een waanzinnige trip. Je krijgt een nieuw pakket hormonen en nieuwe energie. Ik voelde me supersterk en gelukkig, zat vol liefde en voelde me zó sexy. Wat alleen niemand mij vooraf had verteld: alle doem scenario's die je cadeau krijgt als de bevalling eenmaal achter de rug is. Het is ook weten schappelijk bewezen, las ik. Er groeit een soort angststam aan je hersenen als je een baby krijgt. Zo beeld ik me regel matig in dat Cooper op de grond valt. Ik scan elke kamer op plekken waar iets mis zou künnen gaan. Daar kan hij zijn schedeltje breken, daar kan het al helemaal mis gaan en daar ook. Het geeft veel stress en paniek. Mannen zijn daar makkelijker in. "Ik heb die en die gebeld om op Cooper te passen, kunnen we hem even achterlaten", zegt Dorian dan. En ik: "Mijn god, alsjeblieft niet die en die. Zij weten zijn schema helemaal niet." 'Weet je waar ik me kwaad om maak?' zegt ze opeens met stem verheffing. 'Ik vind dat de samen leving weinig rekening houdt met zwangere vrouwen. De westerse wereld vindt dat je vooral hard en veel moet werken, dat je erover moet opscheppen dat je misschien wel 50-urige werkweken draait en altijd als laatste van kantoor vertrekt. Het is allemaal zo zin loos. Alles is eigenlijk nog steeds ingericht op de blanke man van middelbare leeftijd. De WHO, de Wereldgezondheidsorganisatie, raadt vrouwen aan zes maanden borstvoeding te geven. Toch krijg je maar vier maanden verlof, waardoor je wordt gedwongen te kolven. En neem de kinderopvang: die is zo krankzinnig duur. Dan denk je toch: waar zijn we in vredes naam mee bezig?' 'Dat blijf ik wel in meer of mindere mate houden, denk ik. Ik probeer wel zo nu en dan gas terug te nemen qua werk. Het is de valkuil van 14 O O X 2 ie o LU 3 S Voelt het wel goed, moeder zijn? Vrees je nog steeds dat je niet het optimale uit je leven haalt, nu je moeder bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94