6 Naar Tokio zou judoka Henk Grol niet meer gaan, maar nu hoopt hij er alsnog OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Henk Grol (36) is altijd een man van extremen geweest. Het maakte hem een van de succesvolste Nederlandse judokas. In Tokio gaat hij op voor zijn laatste optreden. „Diep vanbinnen had ik nu gewoon minstens wereld- en olympisch kampioen willen zijn.'' INTERVIEW Er is een driejarig meisje dat mensen waarschuwt sinds ze judobeelden op televisie zag. ,,Pas maar op, hoor. Mijn oom is de sterkste man van Nederland." Ja, op zulke momen ten ligt ome Henk, zwaargewicht en suikeroom voor uitverkorenen, 'helemaal gevouwen'. En als zijn nichtje hem in een speelgoedwinkel vertelt dat 'alles hier mooi is', is er niets aan te doen bij de grote man met zijn kenmerkende kale hoofd, die nooit iemand spaart als iets hem niet zint - en zeker zichzelf niet. ,,Dan smelt ik hoor", zegt Henk Grol. „Geweldig." En dan? ,,Ja, ze (Grol heeft nog een nichtje van anderhalf, red.) zijn verwend, hoor. Maar ik heb zelf deze herin nering: mijn vader ging altijd zee vissen. Ging ik mee, zei hij: 'Als jij de grootste vis vangt, krijg jij de tv.' Dat lukte. Het was een oude tv, maar ik zal dat gevoel nooit verge ten. Dus ik wil dat zij mij herinne ren als een soort leuke oom." Een van de bekendste Neder landse judoka's is zojuist een kan toor in zijn sportschool in Velser- broek binnengestapt. Een nieuwe carrière, gestart terwijl hij bezig is met de apotheose van zijn andere, zijn levenswerk. In Tokio judoot hij zijn laatste toernooi. Daarna is hij topsporter af. Nu echt. ,,Normaal ben ik wel een man van mijn woord, maar hier kun je me inderdaad op pakken. Ik was nog niet klaar om te stoppen, nog niet helemaal op." ,,Diep vanbinnen vind ik dit het mooiste om te doen. Maar het is tegelijkertijd een haat-liefdever houding die ik met judo heb, een gevecht met jezelf. Als het goed gaat, is het weer mooi." Weinig sporters zijn zo genade loos voor zichzelf als Grol. Vijf jaar geleden in Rio, nadat hij vroegtij dig was uitgeschakeld, meldde hij de aanwezige media: 'Schrijf maar op: ik heb gefaald'. Zijn olympi sche droom leek voorbij, na brons in Peking in 2008 en de zelfde kleur in Lon den. Naar Tokio zou Grol niet gaan. Zijn mo nomane, soms mania kale manier van leven kon hij niet nog een cy clus volhou den. ,,Ik was helemaal op. Had mezelf jaren lang echt gemarteld. Eigenlijk nooit vakantie genomen. Ging ik op vakantie, dan stond ik alsnog twee keer op een dag te trainen." Een half jaar na 'Rio' stond hij er toch weer. Terug in de sport waar hij als vijfjarig jongetje met ADHD mee begon. Nu in de gewichts klasse die geen bovengrens kent. De +100 kilogram. Door muren wil hij nog steeds, maar het zich zelf uithongeren is sindsdien voorbij. In elk geval één extremiteit minder in zijn leven. Zolang ik leef, ben ik al bezig met judo en winnen. Ik heb nooit anders gedaan ,,Mijn vriendin - we zijn nu drie jaar samen - vindt dat ik best hef tig ben voor wedstrijden, maar ik was nog een stuk heftiger. Nu gun ik mezelf ook het leven. Vroeger nam ik mezelf veel af. Mocht ik het niet leuk hebben in aanloop naar wedstrijden. Dat was voor mijn gevoel niet goed. Nu kan ik heel erg genieten van een leuke ver jaardag, of eten op het strand. ,,Twaalf maanden per jaar hard trainen en mezelf echt alles ont zeggen gaat ook niet meer. Soms trainen met een lach en een hand rem, dat kon ik me vroeger niet in denken. Alles moest hard." Zijn leven staat al 31 jaar in het teken van de mat. ,,Iedereen weet dat ik iets meer had willen win nen. Op beslissende momenten heb ik drie keer een WK-finale verloren. Twee keer derde op de Spelen. Van die vijf grote toernooien had ik er zeker twee moeten winnen, mis schien wel drie, omdat ik echt de beste was. Dat is gewoon niet gebeurd. Maar ik heb daar nu wel een soort van vrede mee. Het is wat het is. Ik probeer te genieten van mijn laatste periode als topsporter." ,,Dat is waar. Ik heb een ongelofe lijke erelijst en daar ben ik ook erg trots op. Alleen, dat kan ik pas het laatste jaar zeggen. En nog vind ik het moeilijk. Diep vanbinnen had ik nu gewoon minstens wereld- en olympisch kampioen willen zijn. Qua talent vind ik dat ik dat had moeten doen." Een zucht. ,,Ja. Ja. Dat doet pijn. Dat is gewoon wat het is. Als je er gens zo vol overgave voor leeft, en danja. Zolang ik leef, ben ik al bezig met judo en winnen. Ik heb nooit anders gedaan. En ik ben nu 36. Het maximale was voor mij echt geweest om minstens een keer op die toernooien op het hoogste podium te staan en dat is niet gelukt." Hij is nu op zijn 'dikst', met 114 kilo. Eigenlijk wat te zwaar voor zijn 'frame'. Komt door alle krachttrainingen. Hij moet wel. In Tokio staat hij komende vrijdag tussen mannen van soms 150 kilo. Als hij hierna stopt, is een kilootje of 103 wel voldoende, vindt Grol. Verstandiger voor de slijtage van zijn knieën en heupen, het be weegt ook fijner. Ach ja, zijn lijf. Zijn vaste ortho- peed, Gino Kerkhoffs, 'de beste van Nederland', bij wie Grol al langsging met allerhande breuken en kruisbandscheuren, weet in middels: Henk heeft geen bood- schap aan hersteltijd. Neem die keer dat hij gips om zijn pas gescheurde voetboog - pijnlijk - had. Loopgips was geen optie. Hij moest krukken gebrui ken. Grol was twintig meter ver in de ziekenhuisgang, toen hij 'krak' hoorde. Achter hem verscheen een gefrustreerde gipsmeester: 'Ik zei nog dat je er niet op mocht lopen. Ik ga je nooit meer helpen.' De ju doka antwoordde alleen maar: 'Dit moet eraf, dit vind ik niet leuk.' In 2009 hield hij een afge scheurde knieband over aan zijn eerste partij op de WK, maar haalde alsnog de finale. ,,Dat ik er vijf wedstrijden mee judode, valt niet uit te leggen. En dat ik dat niet kon bekronen met een wereldtitel is gewoon heel jammer, want ik was in die finale twintig a dertig seconden van goud verwijderd. Met een ingetapet been, hinkend. Als ik daar beelden van kijk, denk ik: jongen, hoe heb je dat gedaan? Maar ik was in trance, niet te bre ken. Soms heb je van die dagen." Inmiddels is hij milder. ,,Als nu LISETTE VAN DER GEEST zaterdag 24 juli 2021 'Nu gun ik mezelf ook het leven' Je zou allang gestopt zijn. Waarom niet? - Henk Grol In het bedenken wat je niet hebt gewonnen ga je voorbij aan wat je wel hebt. Je kijkt weg. Velserbroek @LvdGeest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74