Vergeet de palm, een Rhus is ook exotisch én winterhard EIGEN TUIN EERST 17 ROMKE VAN DER KAA Weeronline Accu Weather Neem elke weerapp met een korrel zout, zegt Van Leur. Te midden van al het gemopper over die lokale bui die precies valt op de plek waar je 'm niet verwacht, gaat het vaak goed. Een re- gengebied dat bij westenwind vanuit Engeland over de Noordzee richting ons land schuift, dat wordt meestal vrij accuraat voorspeld. En dat er vo rige week langdurig regen zou vallen in Limburg, werd ook voorspeld. De exacte locatie ervan is dan weer lasti ger te voorzien. Daarbij gaat ook een wetmatigheid op die menselijk is. Als Buienradar negen keer goed zit, en één keer fout, ben je geneigd die ene keer te ont houden. Van Leur: ,,Zo zitten onze hersenen in elkaar: je onthoudt nega tieve ervaringen beter. Bovendien zijn wij Nederlanders nou eenmaal mopperkonten. Zeker over het weer.'' et bestaan van de tuinru- briekschrijver wordt er niet eenvoudiger op: laatst kreeg ik post van lezers die er bezwaar tegen maakten dat ik een roos als vrouwelijk had bestempeld. In een artikel over rozen schreef ik: 'Zij heeft gemene door nen'. Dat viel niet bij iedereen in goede aarde. Overigens kreeg ik ook de gebruikelijke opmerkingen van betweters dat een roos geen doornen maar stekels heeft - en zij hebben gelijk. In mijn verdediging sputterde ik wat tegen. Dat het geslacht Rosa nu een maal vrouwelijk is, dat de hele lhbti- discussie in de plantkunde geen rol speelt en dat ik een koe toch ook niet bij de hoorns vat. Maar de kwestie bleef toch door mijn hoofd spoken. Want waarom zijn plantennamen mannelijk of vrouwelijk? Ja, omdat dat nu eenmaal zo is afgesproken. Maar is die afspraak voor eeuwig? En wat te denken van het kwekers jargon? Tuinders hebben het over 'apiesmos' als ze vetmuur bedoelen, en ze noemen de fluweelbomen ook wel Russen, en Japanse esdoorns heten voor hen jappen. Geen Rus, jap of aap die er aanstoot aan neemt. Nog niet. Zo kom ik uit bij de Russen. Dat zijn strui ken die behoren tot het geslacht Rhus. De be kendste Rhus is Rhus typhina, de fluweel boom, alias azijnboom, alias sumak. Om tuinen een exotisch tintje te geven planten we tegenwoordig vaak win terharde palmen aan, maar daarmee lopen we elke winter risico op vorstschade. Dat is niet nodig, wil ik vandaag maar zeggen. De flu weelboom, met zijn reusachtige, varenach tige bladeren, oogt min stens zo exotisch en is volkomen winterhard. De struik - want een boom is het niet - heeft maar één nadeel: hij woekert. Overal ver schijnt wortelopslag (zo heten de scheuten die uit de grond schieten), tot in het gazon aan toe. Vermijd dit door de struik te planten in een met- selkuip waarvan je de bodem hebt verwijderd. Trouwens, die tip geldt ook voor andere woekeraars zoals bamboe, munt en mierikswortel. En kies de variëteit 'Dissecta', met extra diep ingesneden blad. Er zijn nog veel meer Rhussen. Ver mijd de beruchte poison ivy, Rhus radicans, die niet voor niets ook gifsumak wordt genoemd. Gelukkig kom je hem in Nederland nooit tegen. Hij groeit alleen op een dijk- talud bij een Fries gehucht, waar hij ooit is aangeplant om met zijn wor tels de dijk te verstevigen. De gif- sumak veroorzaakt hevige huidirri taties. Dat doen andere Rhussen ook, maar in mindere mate. Maar pas op met blote armen en benen. misschien wel Rhus glabra 'Laciniata', die je de gladde Rhus zou kunnen noemen. Rhus typhina heet fluweelboom omdat de stengels en bladeren flu weelachtig behaard zijn; bij Rhus glabra 'Laciniata' zijn ze glad. Rhussen zijn tweeslachtig: je hebt manne lijke en vrou welijke strui ken. Kies een vrouw. Zij heeft mooiere zaad- pluimen. GO ZATERDAG 24 JULI 2021 Weeronline profileert zich al sinds 2001 als 'jouw persoonlijke weer man op zak'. Gebruikt naar eigen zeggen een Europees, Amerikaans en Duits weermodel. Overzichtelijke app met voor elke dag een weercijfer. Duidelijke weergave van het weer voor het komende uur en de komende 48 uur. Ook extra's als BBQ-, strand- en watersportverwach ting en 'tegels' met onder meer hooi koortsverwachting zijn beschikbaar. Basisversie van Weeronline is gratis; de versie zonder advertenties kost €3,49 per jaar. Populaire en grote app (bedrijf spreekt zelf van 1,5 miljard dagelijkse ge bruikers). Onder meer duidelijke neerslag- en temperatuur- verwachting van je locatie per uur of per dag. Het is zelfs mogelijk om per minuut info over je locatie te krijgen, en dat voor de komende vier uur. Er is veel aandacht besteed aan de grafi sche vormgeving. Ook mooi: het actu ele luchtkwaliteitsrapport van je loca tie, inclusief een uitsplitsing naar ver ontreinigde stoffen. De betaalde versie kost €9,99 per jaar (proefperiode 7 dagen gratis). Rhus radicans Rhus typhina Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. De mooiste Rhus is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61