Iconisch ijsje Buikpijn, verstopping, diarree, we hebben er nogal eens last van op vakantie. Huisarts Tamara de Weijer (40) weet hoe je je darmen in balans houdt. Kijk, een vlinder! 15 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Wie wil gaan barbecueën of fietsen, doet het altijd wel even: een weerapp checken. Wij zetten er vijf op een rij, Helga van Leur legt uit hoe ze werken. pagina 16 Ons testpanel proeft de Cornetto. Veel merken maakten dit klassieke ijsje na, met namen als cornet, ijshoorntje en ice cream cone. Welke is het lekkerst? pagina 18 TIPS VAN DE EXPERT ,,Dan eten en drinken we anders. Vaak laten we de teugels wat vieren: we eten minder groenten en vaker fastfood zoals pizza's en patat. Ook drinken we vaak meer alcohol dan thuis. Als je twee weken lang snelle suikers eet, zoals die veel in wit meel, alcohol, koekjes en gebak te vinden zijn, dan gaat het op een gegeven moment mis. Je krijgt last van verstopping. De ont lasting blijft te lang in de darm zitten en wordt hard en droog. Dat geeft buikkram pen en poepen gaat moeilijk. Ook diarree komt op vakantie vaker voor.'' ,,Als je snel last hebt van je darmen, zul je waarschijnlijk ook op vakantie een beetje last hebben, maar je kunt veel doen om klachten te verminderen. Het is belangrijk genoeg vezels binnen te krijgen, want die stimuleren de darmwerking. Het helpt daarbij om de routine van thuis in te bou wen. Lunch bijvoorbeeld de ene dag met wit stokbrood en de volgende dag met vol korenproducten. Die kun je ook van thuis meenemen. Zelf neem ik altijd vezelrijke crackers mee, die zijn goed te bewaren. Beweeg voldoende: ten minste elke dag een half uur matig intensief. Beweging zorgt ervoor dat de darmen in beweging komen, waardoor de ontlasting beter op gang komt. Ga bijvoorbeeld wandelen, fietsen of zwemmen. Als je twee weken voor je tent gaat zitten, krijg je geheid last van obstipatie. Drink genoeg: elke dag minstens 1,5 tot 2 liter water of thee. Zeker als je naar een warm land gaat.'' ,,Het helpt om de ontlasting soepel te hou den. Als je wel veel vezels eet, maar niet voldoende vocht binnenkrijgt, werkt het averechts. Door het vochttekort worden de vezels niet opgenomen, waardoor de ont lasting nog harder wordt. Veel vezels eten en genoeg drinken kan ook maagklachten voorkomen. Opgezette darmen kunnen leiden tot brandend Pak alvast pen en papier, dit weekend kun je nog meedoen aan de Tuinvlindertelling. Wedden dat je daarna meer oog hebt voor alles wat er in je tuin rondkruipt en fladdert? altijd voor een salade erbij. En eet tussen door tomaatjes, radijsjes en andere snack groenten. Vruchtensappen en frisdranken kun je beter laten staan. Die bevatten veel suiker en vaak koolzuur, die beide voor darm irritatie kunnen zorgen. Vermijd suiker- rijke drank sowieso zoveel mogelijk, want daarvan kun je diarree krijgen. Het verschilt per persoon waar je klach ten van krijgt. Sommige mensen krijgen buikpijn van sla, andere van prei, broccoli of bloemkool. Vaak weet je zelf wel waar je last van krijgt en het is vaak ook een kwes tie van uitproberen.'' 'Maak de vakantie niet te druk. Voor een goede maag-darmwerking is ontspanning onmisbaar' maagzuur, ofwel maagzuur dat omhoog komt in de slokdarm. Doe rustig aan met alcohol, want dat kan, net als roken en vet eten, ook maagklachten veroorzaken. Drink niet elke dag een fles wijn leeg, maar af en toe een glaasje kan best.'' ,,Vezelrijke producten zijn onder meer volkorenbrood, havermout, linzen en fruit. Ook groenten zijn heel goed voor de darmwerking. Ga je barbecueën, zorg dan ,,Als je vaak last hebt van obstipatie, kun je psylliumvezels meenemen. Die bevatten psylliumzaad, dat de darmwerking stimu leert en de ontlasting soepel maakt. Bij maagklachten helpt Iberogast goed. Gebruik deze medicijnen alleen in geval van nood. Het is beter om klachten te voorkomen, door goed op je leefstijl te letten. Maak de vakantie niet te druk. Neem af en toe tijd voor jezelf. Lees een boek en besteed even weinig aandacht aan sociale media, appjes en e-mails. Voor een goede maag-darm werking is ook ontspanning onmisbaar.'' EET DRIE KEER PER DAG Kies koolhydraatarm brood Eet niet de hele dag door Banaan verstopt niet GO ZATERDAG 24 JULI 2021 'Crackers mee, dat helpt' CARIN RÖST Waarom hebben we op vakantie vaker last van onze darmen? Hoe voorkom je deze darmproblemen? Waarom is genoeg vocht belangrijk? - TAMARA DE WEIJER Welke voedingsmiddelen zijn goed voor je darmen? Welke medicijnen zijn handig om in je kof fer te stoppen? De herziene editie van het boek Eet beter voor je maag en darmen met huisarts Tamara de Weijer verschijnt 14 september bij Kosmos Uitgevers. Krijg je obstipatie en buikkrampen van brood, probeer dan eens koolhydraatarm brood. Omdat het eiwitrijk is, verzadigt het meer. Daardoor heb je minder trek in ongezonde dingen, die je darmen juist ontregelen. De spijsvertering is belastend voor je lichaam en continu eten kost veel energie. Drie keer per dag eten zonder tussendoortjes kan buikklachten voorkomen of verminderen. Je kunt gerust een banaan eten als je last hebt van verstopping. Dat bananen verstop ping verergeren, is een misverstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59