In de nasleep van de zondvloed, die niet de laatste zal zijn 11 Terwijl het water deze week zijn weg noordwaarts vond, ligt het Limburgse heuvelland volledig in de kreukels. De overstroming was een oerkracht, die de mensen weerloos achterliet. Verslaggever Sander van Mersbergen kreeg er rillingen van. k mocht komen helpen, maar toen ik vroeg wat ze kwam doen wees ze naar boven, en begon over 'der Wille Gottes'. Haar heb ik maar weggestuurd. Voor je het weet ben je weer een uur verder!" De ellende trekt meer onge vraagd bezoek. Normaal gespro ken ontvangt Valkenburg ieder een met open armen, maar nu komen sommige bezoekers vooral om de ellende vast te leg gen, en dat doet pijn. Allereerst zijn daar de media. Die doen natuurlijk gewoon hun werk, maar het is nogal massaal allemaal. Joris, eigenaar van bloe- menzaak Joy Flowers, moet bin nen een kwartier de Telegraaf, het AD en RTL Nieuws te woord staan. Binnen in zijn winkel is het alsof er een bom ontploft is. Alsof alle spullen in de zaak in een wasmachine zijn gestopt die ze daarna een voor een weer ls er één plek is waar alle miserie zich samenbalt, is het Valken burg. De schade in het pittoreske toeristenstadje - voor lopig gecalculeerd op 400 mil joen euro - is eigenlijk met geen pen te beschrijven. Bij een voetgangersbruggetje in het centrum, dat beide oevers van de Geul met elkaar verbindt, ligt naast een lege wijnfles en een pakje maandverband een grote riviervis weg te rotten. De stank is enorm, vliegen cirkelen boven zijn schubben. Niemand neemt de moeite om de vis op te rui men: elders zijn de problemen nog veel groter. Ingestorte bruggen. Weggesla gen trottoirs. Langs de straten staan bergen verloren gegane spullen: banken, kasten, wasbak ken, fitnessapparaten, vloerplan ken. De stank van vuil slib is overal. Ontredderde mensen, ook overal. Eén troost: de hulp is nabij. De Valkenburgers slepen elkaar er doorheen, en steken waar moge lijk een handje toe. Het Rode Kruis stuurt vrijwilligers het rampgebied in - een woord dat recht doet aan de situatie. Hel- muth Schetters is een van de mensen die de deur dankbaar voor hen open doet. Hij had van daag ook al een Duitse mevrouw over de vloer, daar was hij wat minder blij mee. ,,Ze vroeg of ze GO ZATERDAG 24 JULI 2021 Valkenburgse bewoners nemen even pauze en een biertje tussen het puinruimen door. foto joris van gennip 'Mijn lijf wil hier weg en mijn hoofd ook' LEES VERDER OP PAGINA 12 Bunde brak een dijk aan het Julianakanaal door. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55