Lale Gül D66 moet kiezen, de partij verwart mij Dierenmens Een hond als klasgenoot Ook kinderen met een aller gie kunnen haar aaien 10 Je zou denken dat zo'n partij liever heeft dat ze naar hockey gaan in het weekend Stel je voor: je hebt een politieke partij die meent progres sief en emancipatoir te zijn. Ze hebben in hun verkie zingsprogramma staan dat ze voor dierenrechten willen strijden en de veestapel willen halveren voor het behalen van milieudoeleinden. 'Wij verbeteren de rechtspositie van het dier fundamenteel. We hanteren een positieve definitie van dierenwelzijn met aandacht voor de leefomstandigheden van het dier en diens natuurlijk gedrag' staat er in hun speerpunten. Die zelfde partij feliciteert vervolgens een religieuze groep die wereld wijd met miljarden tegelijk een koe, stier of schaap offert voor God, geheel onverdoofd, om zich vervolgens vier dagen lang vol te stou wen met vlees. Ze vieren bij dat feest dat Abraham zo godsvruchtig was, dat hij bereid was zijn zoon Ismaïl in stukken te hakken voor God, nadat dat geopperd werd in zijn droom. Ik ben benieuwd wat de gelovigen zouden vinden van iemand die dat anno 2021 zou be weren, maar dat terzijde. Ik stel voor dat D66 kiest. Als ze de viering van het Offerfeest aanmoedigen, mogen ze niet meer denken dat ze voor de dieren- zaak strijden en voor het milieu opkomen. Als ze kleine meisjes die religieus geïndoctrineerd worden aanmoedigen, moeten ze er ge woon voor uitkomen dat ze een conservatieve partij zijn. Dan weten we voortaan waar ze staan, want dit is hartstikke verwarrend. De achtstegroepers van Je naplanschool De Driestam weten dat Elsa niet van la waai houdt. Dus als er toch herrie wordt gemaakt in de klas of een leerling wordt boos, corrigeren ze elkaar direct. 'Ssst, dit vindt Elsa niet fijn', zeggen ze dan. ,,Het werkt", zegt juf en baasje Hanny Theunissen uit Eindhoven. Goldendoodle Elsa is al tijd in de klas als juf Hanny groep 8 lesgeeft. Geen schoothond, maar een schoolhond is ze, die meestal onder de tafel in een bench ligt. Ze springt bij als een van de leerlin gen even troost nodig heeft. ,,Vaak is het dan een andere leerling die vraagt of Elsa mag komen hel pen", aldus de juf. Elsa hoort bij groep 8. Ze is zo populair dat kinderen automatisch rekening met haar houden. In de pauze staat de 'hulpjuf' kwispe lend in de lerarenkamer. Haar zwarte krullenkop komt net boven de tafel uit. Ze snuffelt aan mijn benen en ik streel haar oren. Kyler (11) wil graag iets over Elsa vertellen. Soms, zegt hij, wordt hij weleens verdrietig in de klas. Of hij voelt een paniekaanval aankomen. Elsa voelt dat haarfijn aan en staat al naast zijn stoel voordat het zover is. ,,Ik word rustig als ik haar aai." Thuis heeft Kyler alleen guppies, die zijn toch min der attent als het aankomt op menselijke emoties. Klasgenoot Robin (11) legt een hand op Elsa's rug (,,Ze is heel lief.") en zegt dat de hond ook trucjes kan. Welke dan? ,,Ze kan dan sen." Juf Hanny doet het even voor. Elsa gaat op haar ach- ELSA terpoten staan en plaatst haar voorpoten tegen de handen van haar baas. Zo lijken ze net een stijldans duo. Wat Elsa ook kan: high fives geven. Dat doet ze bij voorbeeld om een leerling te belonen die iets goed heeft gedaan. ,,Kinderen vragen soms of Elsa erbij mag zijn als ze een spreekbeurt moeten houden", vertelt Hanny. ,,Dan zijn ze minder ze nuwachtig. Of ze oefenen hun verhaal eerst op Elsa. Een hond is veel minder eng dan een mens." Hanny heeft de hond spe ciaal aangeschaft om haar met kinderen te laten wer ken. Elsa, inmiddels ruim anderhalf jaar oud, ging vanaf haar puppietijd mee naar school om te wennen. Ze volgde samen met haar baas en een andere leer kracht trainingen om coachhond te worden. Nu is ze afgestudeerd, vanaf volgend schooljaar krijgt ze een eigen lesrooster. ,,We gaan haar gericht in zetten om kinderen te be geleiden die ergens mee zitten." Een van de twee opgeleide docenten is altijd bij zo'n sessie aanwezig. Bijna altijd... ,,Er was op school een meisje dat meldde dat ze een groot geheim had waar ze erg mee zat. Ze mocht het aan niemand vertellen. We hebben haar toen sa men met Elsa in een kamer gezet. Ze heeft haar geheim alleen gedeeld met de hond. Daarna was het meisje zichtbaar opge lucht." Elsa is geen speciaal schoolhondenras, als dat al zou bestaan. Ze is gewoon uitermate zachtaardig en sensitief. Het ras Golden- doodle maakt haar ge schikt, omdat ook kinde ren met een allergie haar kunnen aaien. Maar Elsa is ook maar een hond. ,,We moeten goed in de gaten houden dat we haar bijtijds rust gunnen", zegt Hanny. ,,Als ze bij drie kinderen is ingezet, is het wel genoeg voor een dag." In haar groep 8 loopt Elsa alleen los tijdens eetmomenten en als de kinderen voor zichzelf lezen. Anders slaapt ze in haar klassen- bench of in een mand op de lerarengang. Kyler en Robin zeggen dat ze de schoolhond enorm zullen gaan missen. Zij zijn schoolverlaters, ze zien Elsa na de vakantie niet meer terug. ,,Ik wil mijn moeder overhalen ook een groot huisdier te nemen", zegt Kyler met een zucht. Zijn guppies ko men niet in de buurt van Elsa's kwaliteiten. Juf Hanny vertelt dat sommige kinderen een foto van de hond op hun nachtkastje hebben staan. Zelf wil ze ook niet meer naar haar werk zonder haar vierpotige klassenassis- tent. De hond maakt dat de sfeer in de klas gewoon veel beter is. Naar Ameri kaans voorbeeld werken steeds meer scholen In Ne derland met een school- hond. Hanny: ,,Eigenlijk zou elke school een Elsa moeten hebben." Deze discrepantie zorgde bij mij voor een déja vu: op 17 oktober 2020 zag ik op mijn Instagram voorbijkomen dat Kaag een wandeling maakte door de Schil derswijk en ineens kleine kinderen met hoofddoeken tegenkwam, die net van de koranschool kwamen waar ze Ara bisch leerden. Ze schreef dat de kinde ren verrast waren dat mevrouw Kaag ook Arabisch met ze kon praten. Verder schreef ze dat deze diversiteit echt een verrijking is van de samenleving. Je zou denken dat iemand die voor emancipa tie, vrouwenrechten en tegen seksisme is, het niet toejuicht dat meisjes van een jaar of 8 met hoofddoeken rondlopen, omdat ze anders te zinnenprikkelend zijn voor mannen. Je zou den ken dat zo'n partij liever heeft dat ze naar hockey, zwemmen, viool spelen of voetbal gaan in het weekend, in plaats van naar de koran school, waar ze alles behalve progressieve zaken leren ten aanzien van de LGBT-rechten, vrijheid van partnerkeuze, vrijheid van me ningsuiting en feministische verworvenheden en gelijkheid van man en vrouw. Deze week is ook naar buiten gekomen dat het meeste homogeweld in Amsterdam gepleegd wordt door allochtone jongens. Ik heb deze progressieve partij, die opkomt voor de zaak, wederom daar niet iets over horen zeggen of zien twitteren. Wie steekt dan een hart onder de riem van de in elkaar getimmerde Mo- kumse homo's? Of slaan we dat over, omdat het profiel van de da ders kennelijk heilig is? Afgelopen week feliciteerde mogelijk aanstaande premier Si- grid Kaag de moslimgemeenschap op Twitter met het Offerfestijn. Dat terwijl er wetenschappelijke con sensus is ten aanzien van de extra stress en pijn die het onverdoofd slachten voor het dier met zich meebrengt. De Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde en de Europese vereniging van dierenartsen delen de uitkomsten van dit wetenschappelijke onderzoek en vinden het onnodige ex tra dierenleed onaanvaardbaar. Ook de Nederlandse Voedsel- en Warenautori teit geeft aan dat het onverdoofd slach ten leidt tot extra dierenleed. Dat staat bovendien lijnrecht tegenover het speerpunt van D66, dat luidt dat ze de rechtspositie van het dier fundamenteel verdedigen. Lale Gül vervangt tijdelijk Saskia Noort. Ze schrijft over nieuws dat haar raakt. Lale Gül (23) is auteur van de bestsellerroman Ik ga leven en studeert aan de VU af op Multatuli. ZATERDAG 24 JULI 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO DE DRIESTAM Ze brengt rust in de klas, vergroot de onderlinge solidariteit en laat kinde ren zich op hun gemak voelen. En dat voor een hond. Hoe doet Elsa dat? Soort: Goldendoodle Woonplaats: Eindhoven Bijzonderheid: Schoolhond Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t FOTO ANNALEEN LOUWES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54