Niek Knol: fysiotherapeut, wandelcoach, sporttrainer, mentor 6 Of je nu een sportblessure hebt, een trauma of een depressie: Niek Knol (73) kan er iets mee. Hij was (en is) fysiotherapeut, wandelcoach, sporttrainer en mentor. Daar is het sjamanisme bij gekomen. Alles wat hij geleerd heeft van en in het leven, komt nu samen. ,,Ik ben een heler." Sinds drie maanden is zijn thuis aan de Boulevard Evertsen in Vlissin- gen. Naast de beruchte hangplek, bij de restanten van het oude hotel Britannia. De helft van zijn lichte, ruime woonkamer is ingericht als fitness- praktijk- en meditatieruimte. Vanuit het raam kijk je uit op de mensen die met hun hondje langs wandelen, de altijd veranderende zee, de krijsende zeemeeuwen. Ze staan trouwens ook voor het raam. Van hout, op mini-meerpaaltjes. ,,Ben je gek! Ik vind het leuk om die gastjes te zien. Meiden op een bankje, zo'n jongen die op zijn achterwiel gaat rijden om stoer te doen. Ei genlijk zie ik hier alleen maar blije mensen. Dit is een magische plek. De energie is heel anders dan die op Dishoek. Als je geen 'overlast' wil, moet je niet met bonnenboekjes gaan zwaaien maar de jongeren een alternatief bieden. Er ge beurt hier helemaal niets. Geen wonder dat jongeren zich gaan vervelen. Het lijkt wel of de gemeente zegt: daar is het strand, doe maar een dot. De gemeente heeft goud in handen, er is een wereld te winnen: maar niet met alleen terrasjes. De mensen willen beleving. Reser veer een stuk om op te sporten, bied daar acti viteiten aan: kanoën, yoga, suppen, dansen op het zand. Dat zou ook heel goed passen bij wat er straks hiernaast komt: de wellness in het nieuwe hotel Britannia. Kijk eens met andere ogen naar dat strand! Er zit een spirituele kant aan die niet benut wordt. Het strand is de con certzaal van de natuur. Laat daar op zomer avonden klankschaalconcerten geven, of harp spelen. Hoe mooi zou dat zijn!" „Alsjeblieft, geen u. Zeg maar jij. Spiritueel? Ligt eraan wat je daarmee bedoelt. Ik ben geen zwever. Ik zeg altijd: de geest bestaat niet, alles komt uit het lichaam voort. Stel, je wordt diep geraakt door een gebeurtenis: dan komen er in je lichaam chemisch-biologische processen op gang. Er komen stofjes vrij die allerlei emoties en gedachten veroorzaken en je helemaal uit balans brengen. Dan kun je zeggen: dat is je geest, maar ik zeg: dat is puur het gevolg van fy sieke processen. Vervolgens is het zo dat je mentale staat- je psyche - je fysieke toestand beïnvloedt. In de jaren 80 begeleidde ik spor ters, toen ging het puur om de fysieke conditie. In de jaren 90 ging ik me ook bezighouden met het mentale aspect en behaalde ik een mas ter Neurolinguïstisch Programme ren, NLP. In 2000 kwam daar de mindfullness bij. De laatste twaalf jaar ben ik me in trauma gaan verdiepen: de invloed van schokkende ge beurtenissen. Men sen met een trauma worden doorverwezen naar psychologen om te praten, die komen in de GGZ terecht. Wat mij betreft zou de eerste G daar af moeten: geen Geestelijke Ge zondheidszorg, maar Gezondheidszorg. Want er is geen geest. Alles begint en eindigt bij het lichaam. Dan moet je ook anders behandelen." ,,Waarom? Ik kan me honderd keer opdrukken. Ik doe aan hardlopen, ik kano, ik sup, ik zit op de crossfiets. Ik ben nog steeds actief als fysio therapeut. Dit is woonkamer en werkruimte in één. Ik breng hier alles in de praktijk wat ik in mijn leven geleerd heb. Binnenkort begin ik aan wat wellicht het laatste hoofdstuk wordt van mijn werkzame leven: een tweejarige op leiding tot sjamaan. Het is niet nieuw voor mij, ik volg al jaren workshops en cursussen. Vanaf september ga ik hier helende sessies doen, ZATERDAG 24 JULI 2021 GO 'In een primitieve cultuur zouden ze me nu een wijze man noemen' ONDINE VAN DER VLEUTEN Last van hangjongeren, of valt het wel mee? Bent u zo'n spiritueel type? Je bent nu 73. Is het geen tijd om achter de geraniums te gaan zitten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50