Jan Vantoortelboom De Zeeuwse jeugd aan het schrijven In het nieuws Uit het nieuws Boekf iets zorgt voor voorleesfeestjes Esra draaide mee in hulpteam Limburg DEZE WEEK IN Z De boekfiets gaat op zomertour langs campings 'Ik kon helpen én kennis en ervaring opdoen 2 6 NIEK KNOL 'AAN ZEE VOEL IK DAT IK LEEF' 10 DIEREN- MENS: EEN HOND ALS KLASGENOOT 11 LIMBURG NA DE RAMP: 'DE ELLENDE IS ZO GROOT' En wat als een verhaal van zo'n schrijvende puber hier en daar een prijsje pakt? Uweet: een groot deel van mijn tijd gaat naar schrijven, mensen helpen van de grond te ko men bij het schrijven en verder begeleiden, ma nuscripten lezen en beoordelen van gevorderde schrijvers en bij een ontdekking van onwaar schijnlijk talent treed ik ook op als scout voor de topuitge- verijen. Maar ik wil het in mijn ongebreidelde ambitie nog veel breder trekken, ik wil de jongeren bereiken: de worste lende dagboekschrijfpubers, de onverzadigbare en bij zwak nachtlicht lezende lettervreters met uitgestelde en onze kere schrijfplannen, de pathologische en soms introverte fantasten die met hun oeverloze humor de wereld en de mensen om zich heen draaglijk maken en houden. Zelfs hier in Zeeland moet er toch een kweekvijver te vinden zijn voor toekomstig talent? In tegenstelling tot Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Groningen enzovoorts hebben we hier in Zeeland geen schrijversvakschool. Gerdien Verboom fietst vanaf maandag met een 'boekfiets' langs campings op Schouwen-Duive- land. De leesconsulente wil kleine kinderen enthousiast maken voor boeken. Ze wil ook hun ouders in spireren om voor te lezen. Biblio theek Oosterschelde verzorgt voor de allereerste keer een zomertour met de boekfiets. Peuters en kleuters krijgen een 'voorleesfeestje' als Gerdien langs komt. Ze zien een dansje, horen een liedje en luisteren naar een mooi verhaal. De boekfiets waarop Gerdien fietst, is een vrolijke elek trische bakfiets met vertelplaten, knuffels, spelletjes en een muziek installatie. Normaal gesproken gaan Gerdien en haar collega's met de boekfiets naar Zeeuwse peuter speelzalen, scholen en kinder- boerderijen. Nu zijn een week lang Zeeuwse campings aan de beurt. Bibliotheek Oosterschelde wil kinderen aanmoedigen tijdens de zomervakantie te blijven lezen. Als ouders lol krijgen in voorlezen kunnen ze de taalontwikkeling van hun kinderen extra stimule ren. In Zeeland zijn drie boekfiet- sen actief, één vanuit de ZB in Middelburg, één in Zeeuws- Vlaanderen en de boekfiets van Bibliotheek Oosterschelde waar Gerdien op fietst. ,,Mag ik morgen misschien één dagje vrij?", vroeg Esra Schrier (20) uit Goes dinsdagmiddag. Hij had van vrijdagnacht tot zaterdag avond laat geholpen bij Water schap Limburg in Roermond. Zondagochtend om 7.15 uur stond hij weer klaar als vulploegleider bij de Jumbo in Goes. Maandag en dinsdag werkte hij als vakantie kracht bij Waterschap Schelde- stromen. Vrij krijgen op woensdag lukte Esra bij Scheldestromen. Aan het ontbijt kijkt hij die dag tevreden terug op zijn vrijwilligerswerk bij het waterschapskantoor in Roer mond. Meedraaien in het scena rioteam-overleg was voor Esra een ervaring om niet te vergeten. ,,Ik kon tijdens de ramp helpen met informatie verzamelen en kennis en ervaring opdoen." De derde jaarsstudent Watermanagement aan de Hogeschool Zeeland vond het zijn plicht te helpen waar hij kon. ,,De reacties van collega's bij Waterschap Scheldestromen wa ren erg leuk. Het regende ook app- jes en berichten van mensen die hadden gelezen dat ik in Limburg had geholpen." De ervaring in Limburg heeft hem gesterkt in het idee dat hij met Watermanagement de goede studierichting heeft gekozen. Na de zomer begint hij aan zijn vierde jaar. Maar eerst hoopt Esra nog op vakantie te kunnen in Zuid-Eu ropa deze zomer. Even bijtanken en dan gaat hij weer volle kracht aan de studie en daarna een master doen. Een aangename bijwerking van het schrijven over hun eigen wereld en zichzelf kan er ook toe leiden dat de puber en zijn omgeving een beter inzicht krijgen in zijn of haar gedrag en dat de weg naar zelfreflectie en ontplooiing net iets standvastiger en sneller wordt geplaveid. Is dat voor de ouders en docenten en niet in het minst voor henzelf niet mooi meegenomen? En wat als een verhaal van zo'n schrij vende puber hier en daar een prijsje pakt? Dat doet wat met een mens en zijn zelfvertrouwen. Dus bevlogen docenten Nederlands, teamleiders Neder lands, schooldirecteuren en -besturen, Provincie Zeeland, culturele organisaties, bibliotheken, subsidieverstrekkers, ouders: bied de jongeren de gelegenheid om de pannen van het dak te schrijven en het talent dat ongetwijfeld komt bo vendrijven zal ik helpen polijsten tot een Zeeuws knoopje dat mag schijnen tussen de andere schrijvende sterren aan het literaire firmament. Ja, ik wil Zeeland op de kaart zetten wat literaire output van nationale en zelfs internationale allure betreft. Ze zijn er, ze lopen hier gewoon rond, ze ademen, ze beschouwen hun unieke wereld op een nog uniekere wijze, de Zeeuwse schrijvers in de dop. Aldus ben ik gesprek ken begonnen (al een poos geleden) met de Bibliotheek van Zeeland, de Provincie Zeeland, scholen en organi saties die culturele subsidies aanbieden. Samen met een aantal mensen wordt een projectplan geschreven om die jongeren te kunnen be reiken. Spil daarin zijn de scholen en spil in die scho len zijn de bevlogen docen ten Nederlands of hun team leiders. Er wordt steevast ge klaagd over een daling van de leeskwaliteiten onder de jeugd van tegenwoordig, dat ze te veel voor de schermpjes hangen en dat het beeld het woord heeft verdrongen. Dat zou allemaal wel eens kun nen kloppen. Maar laat het nu ook zo zijn dat jongeren tot schrijven krijgen, ze ver halen te laten schrijven over precies datgene wat ze in hun jonge onoverzichtelijke puberleven het meeste inte resseert, namelijk hun eigen wereld en zichzelf, ook net bijdragen aan een verbetering van de leeskwaliteiten. Door de bezigheid van het schrijven krijgen ze namelijk ook oog voor de velerlei manieren waarop een tekst of verhaal kan worden gemaakt tot een interessant, coherent en boeiend geheel. Dat leidt dan weer tot een opgebouwde strategie van herkenbaarheid bij het lezen van verhalen en teksten van anderen. Schrijven leidt tot beter lezen. ZATERDAG 24 JULI 2021 GO De Boekfiets Zomertour begint maandagmiddag op camping Julianahoeve in Renesse. Op bibliotheekoosterschelde.nl/ nieuws/boekfiets-zomertour zie je het hele schema van de boek- fiets-tour. Naar het strand 10 Lale Gül D66 moet eens kiezen KIEK! P8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46