Corona én zwanger, Lois uit Sint Jansteen belandde op de intensive care Werkgevers zijn witheet over hinder De laatste dagen van zijn vader Nancy van de Ven zet knop om Haringvlietbrug gaat twee jaar deels op slot Gijs Haak maakte docu Dertien dagen 23-jarige motorcrossster begint aan negende seizoen Het is eind april als Lois wat pijn in haar keel voelt. Ze is dat weekend bij haar ouders geweest. Zoals zo vaak, want ze wonen naast haar. Maar nu vertelde haar vader dat hij besmet is geraakt met het corona virus. Ze besluit een zelftest te doen. De uitslag is negatief. Lois vertrouwt het niet en gaat naar het testcentrum in Hulst. Daar blijkt dat ze wel degelijk ook corona heeft. Eng gevoel Uitzieken, denkt ze dan nog. Bij haar vader vielen de symptomen ook mee. Ze heeft koorts en slaapt veel. Maar na een week verergeren de klachten. ,,Toen ik de trap opliep, kwam ik ineens niet meer op adem. Verschrikkelijk, een heel eng ge voel." Ze raakt in paniek en begint te huilen en hyperventileren, wat het ademen nog moeilijker maakt. De volgende ochtend vertelt ze haar vader over de benauwdheid. Haar moeder heeft die nacht de zelfde klachten gehad. Ze laten een huisarts komen. Die checkt het zuurstofgehalte in hun bloed en concludeert: veel te laag. Zowel moeder als dochter liggen twee uur later op de spoedafdeling van zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen. De artsen in Terneuzen maken zich zorgen. Lois heeft een longont steking opgelopen door het corona virus. Uit voorzorg wordt ze naar het Universitair Ziekenhuis in Gent gebracht, waar meer expertise is. Een verstandige beslissing, want haar situatie verslechtert. Zorgen om baby Lois: ,,Ik kon geen drie meter meer lopen naar de wc. Ik was totaal bui ten adem." Met een slangetje in haar neus ligt ze op de midcare, een afdeling met meer zorg dan een normale verpleegafdeling. Artsen vragen haar wat ze moeten doen met de baby, mocht het nog slech ter gaan. Nu ze bijna 26 weken zwanger is, is het mogelijk het kindje al te halen. De vraag komt hard aan bij Lois. Ze heeft tot dan nooit nagedacht over de gevolgen voor haar baby. 'Doe gewoon jullie best om het in leven te houden', zegt ze. De baby wordt dagelijks gemonitord met hartfilmpjes en echo's. Omdat het kindje gezond blijkt, grijpen de art sen niet in en hopen ze op Lois' her stel. Maar dat gebeurt niet. Lois heeft steeds meer zuurstof nodig. Ze wordt naar de ic gebracht. Daar krijgt ze beademing via haar mond en neus. ,,Op een gegeven moment zat ik aan tien liter extra zuurstof per minuut. Artsen vertelden dat ik bij vijftien liter zuurstof in coma werd gebracht." Haar wereld draait die volgende dagen alleen maar om zuurstof en haar baby. Maar dan keert het tij. Ze kan langzaam weer beter ademen. Van tien liter extra Als je in het ziekenhuis ligt en bijna in coma wordt gebracht, ga je anders denken toegediende zuurstof, gaat ze in kleine stappen naar vier liter. ,,Dat voelde zo bevrijdend, het was let terlijk en figuurlijk een verade ming", vertelt ze met emotie in haar stem. De piek van het virus is voorbij en na een aantal dagen mag ze naar huis. Dan begint een moeizaam herstel. Haar conditie moet ze van nul opbouwen. ,,Bij de fysiothera peut kon ik maar vijf minuutjes wandelen op de loopband. Met een snelheid van 3,5 kilometer per uur. Echt niet te geloven. Ik ben nooit een sporter geweest, maar kon vroeger makkelijk een uur lopen." Na tien keer stopt ze met fysio. Haar lichaam kan de inspanningen nog niet aan, ook door de zwanger schap. Zelfs de vaatwasmachine leeghalen is een zware opdracht. Ze probeert zo veel mogelijk te bewe gen. Maar ook nu, drie maanden la ter, is ze nog snel vermoeid en heeft ze concentratieproblemen. Haar bevalling gebeurt binnenkort dan ook aan de monitor in het zieken huis, vanwege haar medische situ atie. Terugkijkend beseft ze pas hoe heftig het was. Ze denkt dat het vi rus haar zo hard trof vanwege haar immuunsysteem. ,,Ik ben altijd best vatbaar voor allerlei verkoud heidjes en griepjes. En misschien ook omdat ik zwanger ben. Volgens mij ben je dan ook kwetsbaarder voor corona." Vaccineren Haar moeder mocht het ziekenhuis in Terneuzen al na enkele dagen verlaten, maar ze kampt maanden later soms ook nog met benauwd heid. ,,Mijn ouders zijn nu allebei gevaccineerd. Zelf wacht ik daar mee tot na de bevalling. Ik gun mijn lichaam nu rust. Vroeger was ik heel sceptisch over vaccineren. Maar als je dit meemaakt, besef je pas wat het virus kan doen. Als j e in het ziekenhuis ligt en bijna in coma wordt gebracht, ga ja anders den ken. Na de bevalling gaat er direct een prik in." It I zaterdag 24 juli 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 ZEELAND4 ZEELAND12 'Ik kreeg geen lucht meer' Lois Merckx in de babyka mer: ,,Op een gegeven mo ment zat ik aan 10 liter extra zuurstof per minuut." FOTO ANNE HANA Lois Merckx (27) uit Sint Jan steen is 25 weken zwanger als ze corona krijgt. Het begon als een griepje. Wat keelpijn, koorts en zweten. Maar na een week gaat het fout: ,,Ik kon geen drie meter meer lopen." Ze eindigt op de intensive care. Het leven van haar baby loopt gevaar. Bas Bareman Sint Jansteen - Lois Merckx 'tiX3uu:.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25