_i Veel inwoners provincie maken zich ongerust: 'Er moet een rem op' Vandaag bij deze krant Olympische Spelen die Japanners niet willen, geopend Zwangere Lois kreeg corona ...een geldige coronatest, zal bovenaan veel inpaklijsten staan. Op vakantie gaan is altijd al een gedoe, maar in coronatijd begint dat op werken te lijken. En als je naar België gaat, zoals Simon, Maartje en Daniël - op de foto (vlnr), valt het nog mee, maar als je door vier landen naar Roemenië rijdt... Nee, dan maar beter op vakantie naar Oostkapelle, dan hoef je niet eerst een testbuisje te vullen met neusinhoud.zeeland 2 Sportieve prestaties staan in de schaduw van de coronacrisis 'Als je bijna in coma gaat, denk je /&3ËÊI 1 anders na over vaccinatie Eerst even de keiharde cijfers. Daar ontkomen we niet aan, want ze lie gen er niet om. In de eerste vier maanden van dit jaar waren er 1 mil joen overnachtingen. Maar liefst 46 procent minder dan in 2019, zeg maar het laatste normale jaar voor de corona-uitbraak. Nu was dat een heel goed jaar, maar toch. Ook nog even over vorig jaar, dat is nodig om nieuwe ontwikkelingen te begrij pen. Toen waren er in totaal 16 mil joen overnachtingen; 17 procent minder dan in 2019. Verklaarbaar, want in het voorjaar was toerisme in Zeeland zelfs verboden. Door corona vierden velen vakan tie in eigen land en beleefde Zee land de allerdrukste zomer ooit. Met in juli en augustus maar liefst 4,4 miljoen overnachtingen. Onge kend. Deze zomer lijkt het net zo druk te worden, zegt Diana Korte- weg Maris van het Kenniscentrum Kusttoerisme. Zij ziet achter de kille cijfers een nieuwe, zorgwekkende ontwikkeling. ,,In 2019 steunden ze ven op de tien Zeeuwen het toe risme, bleek uit onderzoek dat we onder inwoners hielden. Het jaar erna - coronajaar 2020 - hadden we een voorjaar zonder toeristen. DSt heeft een deel van de bevolking als heel plezierig ervaren en aan het denken gezet." 'Het is wel héél veel' Toen daarop de drukste zomer ooit volgde, signaleerde het Kenniscen trum meer afwijkende reacties on der de Zeeuwen. ,,De meningen over het toerisme komen steeds meer op scherp te staan. Dat zeven op de tien mensen het toerisme steunen is fantastisch, maar die an dere 30 procent moeten we serieus nemen." Of die groep groeit of niet, vogelt het Kenniscentrum volgend jaar in een nieuw onderzoek uit. Maar het ziet wel een omslag onder de Zeeuwen. Zo verzamelt het mo menteel reacties in het kader van een nieuw toekomstplan voor het toerisme. ,,Daar zien we heel veel mensen die zeggen: het wordt wel druk, het is wel héél veel, er moet een rem op." Het broeit dus. Het gaat dan niet alleen om het aantal toeristen, maar ook om de wildgroei aan parken, het bouwen aan en rond bijvoorbeeld de kust en het Veerse Meer. Om te voorkomen dat een groot deel van de Zeeuwen zich tegen toeristische ontwikkelingen keert, denkt het Kenniscentrum, samen met over heden en recreatieondernemers na over wat te doen. ,,We kijken hoe het toerisme in Zeeland zich kan blijven ontwikkelen, maar wel met oog voor wat inwoners ervan vin den en of Zeeland het aan kan. In het verleden wilden we zo veel mo gelijk toeristen en geld verdienen. Maar nu vragen we ons af: hoe zorg je dat het nog past bij Zeeland?" GLAS I ^MELIESTE Pv Ik ga op vakantie en neem mee... m Sportzomer 's dat leuk? niet tegswwnn ZEELAND1 f^j Drukste zomers ooit in Zeeland Corona geeft het Zeeuws toe risme links en rechts enorme dreunen. Aan alle kanten vliegen cijfers in het rood. Hoe bizar is het dan dat Zeeland vorig jaar de drukste zomer ooit heeft be leefd? En dat die van dit jaar net zo druk lijkt te worden? Steeds meer Zeeuwen zijn veront rust. ,,Ze vragen zich af hoe je ervoor zorgt dat het toerisme nog past bij Zeeland." Jeffrey Kutterink Vlissingen Bezoek onze schitterende showroom www.meliesteglas.nl Zonnige start later vandaag pittige buien NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1