UITGEKOOKT.nl 18 ECONOMIE Halfbroers vlogen elkaar in de haren over macht in bedrijf na dood vader Het Duitse megaconcern Dr. Oetker, bekend van de gelijknamige diepvriespizza's, maar ook aotief in tal van andere sectoren, wordt opgesplitst in twee onafhankelijke groepen. De breuk is het gevolg van een jarenlange ruzie tussen kinderen uit drie Oetkerhuwelijken. PIZZABURGER Klantbeoordeling „Alleen als de strijd nog tientallen jaren aanhoudt, zal die gevolgen hebben voor ons bedrijf.'' Die woorden sprak August Oetker als voorzitter van de raad van bestuur van de Oetker-groep in 2014. Zo lang hebben de ruziënde erfgena men van dokter Oetker niet nodig gehad. Zeven jaar later is de split sing van een van Duitslands groot ste familiebedrijven een feit. De Oetker-groep telde vorig jaar 36.831 werknemers en had een om zet van 7,33 miljard euro. Toch wordt het bedrijf nu ontmanteld en gaat het door als twee onafhanke lijke eenheden. Oorzaak daarvan is een lang slepende familievete, waarvan de oorsprong ligt in 2007, toen Rudolf-August op 90-jarige leeftijd overleed. Rudolf-August was de kleinzoon van stichter Au gust Oetker, de échte dokter Oet ker. Hij vond het bakpoeder uit en stichtte in 1891 het bedrijf. Na de Tweede Wereldoorlog breidde het bedrijf tientallen jaren Voor de dood van zijn vader had August de opdracht gekregen om zijn ruim twintig jaar jongere half broer Alfred op te leiden 'tot een echte dokter Oetker'. Maar dat was buiten August zelf gerekend. Hij t De pizza's worden gescheiden van de wijn, hotels en de kunstverzameling blijft de macht naar zich toe trek ken. Eerst als ceo, tot 2010, daarna als voorzitter van de raad van bestuur. Twee keer passeert hij halfbroer Alfred, tegen de wens van zijn overleden vader in. Eerst bij de benoeming van een nieuwe ceo: hij kiest verrassend voor zijn volledig -Salami uit tot ver over de grenzen, met ver schillende overnames en verbre ding van de activiteiten naar wijn, bier, maar ook naar de scheepvaart, de chemische sector, luxehotels en zelfs een eigen financiële instelling. Met het overlijden van Rudolf- August in 2007 het begon een bit tere strijd om de macht. Zijn acht nakomelingen uit drie huwelijken, met elk 12,5 procent van de bedrijfs- aandelen in het bezit, worden het maar niet eens over de strategie van een van dé Duitse kroonjuwelen van de naoorlogse wederopstan ding. Twee kampen Hoewel in de statuten nog werd vastgelegd dat 'de belangen van het bedrijf voorrang hebben op die van de familie', tekenen zich twee kam pen af. Het ene rond August Oetker (77), de oudste zoon uit het tweede huwelijk van Rudolf-August. Het andere rond Alfred Oetker (54), oudste zoon uit het derde huwelijk. biologische broer Richard. Later, in 2019, wanneer hij zelf stopt als bestuursvoorzitter en Rudolf Louis Schweizer benoemt, de zoon van Rosely Schweizer, halfzus van Au gust uit het eerste huwelijk van zijn vader. De keuzes zorgen voor steeds hogeroplopende conflicten tussen de (half)broers en -zussen, maar ook tussen de vierde en de vijfde generatie. Volgens Duitse media heerst in de top van het bedrijf sinds 2010 een ijstijd. Zo ruziën de erfgenamen zelfs over wie 'Pud- dingmeise', het privévliegtuig van de Oetker-groep, mag gebruiken. Tot groot vermaak van de Duitse pers, die de vele vetes toeschrijven aan jaloezie. August zelfverwij st in een docu mentaire uit 2018 naar de ver stoorde band met zijn vader, die vaak ruzie met hem maakte. Ter wijl de andere kinderen - de (half)broers en -zussen met wie hij het bedrijf moet leiden - wel een zachte vader te zien kregen. In ieder geval is de familievete nu tot een einde gekomen. En daarmee ook de originele Oetker-groep. Die gaat nu door als twee onafhanke lijke bedrijven. Alfred, Carl Ferdi nand en Julia Johanna Oetker, de drie kinderen uit het derde huwe lijk van godfather Rudolf-August, nemen samen onder meer wijn dochter Henkell Co. over, net als de bakkersproducten van Martin Braun, de chemiefabriek Buden- heim, hotels en de kunstverzame ling van Rudolf-August Oetker. Pizza's Het deel met de bekende pizza's en andere levensmiddelen - dat ook de grootste omzet vertegenwoordigt - gaat naar Richard en Philip Oetker, Rudolf Louis Schweizer, Markus von Luttitz en Ludwig Graf Dou glas, de (klein)kinderen uit de eer ste twee huwelijken van Rudolf- August. Zij houden ook de bieren van Radeberger in handen. Voor het personeel van de ver schillende bedrijven onder de Oet- ker-groep zou er niets veranderen. De splitsing zal naar verwachting dit jaar nog officieel uitgevoerd worden. voor maar 085-0190068 Gratis gekoeld aan huis bezorgd LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS Ze zijn er weer! Maak ook kennis zaterdag 24 juli 2021 Jarenlang slepende familievete hakt Dr. Oetker in twee stu Robbe van Lier Bielefeld August Oetker voerde een van de twee kampen binnen de ruziënde familie aan. FOTO HH/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18