Oekraïne en Polen woest over akkoord Nord Stream 2 ECONOMIE 17 systeem voor betalingsverkeer, naast het bestaande systeem van de banken. Stel dat het betaalsys teem van de banken gehackt wordt of platligt. Dat kan een eco nomische ramp veroorzaken. Het systeem van de centrale bank kan dan als back-up dienen. Nu is geld overmaken naar het buitenland een tijdrovend en duur proces. De verwachting is dat de digitale euro dat goedkoper en sneller maakt. Dat is vooral voor bedrijven belangrijk. Het gaat hier om 'echt' geld. Cryptomunten heb ben geen onderliggende waarde. Het is geen betaalmiddel, alleen in El Salvador is de bitcoin een wettig betaalmiddel. En Tesla-topman Elon Musk roept af en toe dat je een Tesla binnenkort kunt afreke nen met bitcoins. De waarde van cryptomunten is in essentie wat de gek ervoor geeft. De koersen van cryptomunten kunnen daarom enorm variëren. Dat maakt ze ongeschikt als betaal middel. Centrale banken kijken wel met grote belangstelling naar de tech niek achter de cryptomunten, zoals de blockchain. Een dergelijke techniek kan handig zijn voor de creatie van digitaal centralebank geld. Maar het was Facebook dat vorig jaar de centrale banken wakker schudde. Het socialemediabedrijf kondigde aan met een eigen munt te komen: de 'libra', inmiddels omgedoopt tot 'diem', een zoge- noemde stable coin. Dat is een vir tuele munt, maar de waarde wordt gedekt door een mandje bestaande valuta, zoals de euro en de dollar. Tegenover elke diem die Facebook uitgeeft, koopt het bedrijf een mandje internationale valuta met dezelfde waarde. Daardoor is de waarde van de diem gedekt. De diem belooft snel en goed koop betalingsverkeer mogelijk te t Burgers maken zich zorgen over privacy: betalen met digitaal geld is niet anoniem maken. Daarnaast heb je geen bankrekening meer nodig, maar betaal je met je telefoon. Veel meer mensen hebben een telefoon dan een bankrekening. De diem zou dus weleens uit kunnen groeien tot een concurrent van de be staande valuta. Met de ontwikke ling van de digitale euro wil de ECB de concurrentie de pas afsnij den. Jazeker. Om er meteen een belangrijk pijnpunt uit te pikken: de privacy. Een con tante betaling is anoniem. Uit on derzoek onder het publiek blijkt dat burgers zich vooral zorgen maken dat de privacy bij gebruik van de digitale euro niet langer gegarandeerd is. Dat is een belang rijk aandachtspunt voor de cen trale banken. Een tweede gevaar is dat digitaal centralebankgeld de kans op een bankrun vergroot. In tijden van oorlog of crisis zie je dat burgers toch meer vertrouwen in publiek geld hebben dan in privaat geld. Dat betekent dat ze het geld van de rekening halen en contant opne men, de bekende beelden van lange rijen mensen voor de bank kantoren en geldautomaten. Contant geld opnemen is nog best een klus, zeker als iedereen dat tegelijk wil. Bovendien zit je dan met een grote som aan con tanten die gestolen kan worden of verloren gaat als het huis afbrandt. Maar als je het geld gewoon van je bankrekening (privaat geld) kunt overboeken naar je rekening bij de centrale bank (publiek geld) hoef je je luie stoel niet meer uit. Als iedereen tegelijk zijn geld weg haalt bij de bank is een faillisse ment, met alle gevolgen van dien, onafwendbaar. Hoe dat risico te ondervangen is een vraag waar de centrale banken nog over nadenken. Te denken valt aan de mogelijkheid om mensen een maximum bedrag aan publiek digitaal geld te geven. Dat is nog niet met zeker heid te zeggen. Eerder deze maand is besloten door te gaan met de ontwikkeling van de digitale publieke euro. Dat zal zeker nog twee jaar duren. Overigens experimenteren de Chinezen al met een digitale yuan. Ook de Amerikanen zijn druk bezig met de digitale dollar. De Bahama's hebben zelfs als eerste land al een digitale valuta, de 'sand dollar'. maakt voor (verdere) Russische agressie, vreest Kiev. De landen zijn al sinds 2014 verwikkeld in een nooit officieel verklaarde oor log om de Krim en Oost- Oekraïne. Voor Kiev geldt ook dat het miljarden dollars per jaar aan transitie-inkomsten misloopt, als Rusland straks minder gas door Oekraïne laten stromen. Groenfonds Duitsland belooft daarom dat het 50 miljoen dollar in een Oekraïens groenfonds stort, om het land te helpen met de opbouw van een alternatieve energiesector. Ook moet Rusland tot 2024 ruim 3 miljard dollar per jaar aan Oe kraïne betalen, vinden Duitsland en de VS. In dat jaar loopt het doorvoercontract tussen de voor malige Sovjetrepublieken af. In Rusland gaat de vlag niet uit, zegt vicedirecteur Aleksej Grivatsj van het Russische Fonds voor na tionale energieveiligheid in Mos kou. Hij gelooft 'absoluut niet' dat Rusland instemt met de betalin gen van miljarden dollars aan Oe kraïne tot 2024. ,,Als de VS of Duitsland Oekraïne wil helpen, moeten ze dat maar doen ten koste van hun eigen belastingbe talers, niet van de Russische.'' In Kiev heerst gelatenheid. ,,Dit kwam natuurlijk niet onver wacht'', verzucht Svitlana Tsje- koenova, energiespecialist bij de Razoemkov-denktank in Kiev. De Amerikaanse president Biden gaf al signalen dat hij zijn verzet tegen de voltooiing van het project zou staken. Maar Oekraïne heeft nog altijd een uitgebreid netwerk van gasleidingen en -opslag, stelt Tsje- koenova. ,,Dat zullen we intact moeten houden en versterken om de status van ons land als door- voerland van gas hoog te houden.'' De Oekraïense minister van Bui tenlandse Zaken Dmytro Koeleba en zijn Poolse collega Zbigniew Rau schrijven in een gezamenlijke verklaring dat de deal zorgt voor extra politieke, militaire en econo mische bedreigingen voor Oe kraïne en Centraal-Europa als ge heel. ,,Het vergroot het vermogen van Rusland om vernietigende invloed uit te oefenen op de vei ligheid in Europa, en verdiept de meningsverschillen tussen de lid staten van de Navo en de EU'', al dus de ministers. Ze roepen Ber lijn en Washington op om 'de vei ligheidscrisis in onze regio, waar van Rusland als enige voordeel heeft, adequaat aan te pakken'. De deal tussen Berlijn en Was hington houdt in dat de VS afzien van verdere sancties tegen de vol tooiing van Nord Stream 2. De toenmalige president Donald Trump voerde die eind 2019 in tegen alle bedrijven die betrokken zijn bij het project. Wel behouden de Amerikanen zich het recht voor alsnog sancties te treffen te gen Rusland, als dat zijn energie levering als politiek drukmiddel inzet. Duitsland, dat Nord Stream 2 als een louter economisch pro ject beschouwt, zal zich niet tegen strafmaatmaatregelen verzetten. Chantage Nord Stream 2 loopt vanuit Rus land via de Oostzee naar Duits land, dat de 55 miljard kuub gas per jaar verder leidt naar andere Europese landen. Volgens critici wordt Europa daardoor veel te afhankelijk van Moskou. Ze vre zen dat Rusland de pijpleiding in de toekomst kan inzetten voor politieke chantage. Met name Oekraïne is daar bang voor. Nu nog loopt het gas van Nord Stream 2 via Oekraïne naar Europa. Maar als het gas straks via de Oostzee gaan stromen, worden de Oekraïense gasbuizen overbo dig, wat Oekraïne kwetsbaarder zaterdag 24 juli 2021 GO 4 Wat is het verschil met cryptomunten als de bitcoin? 5 Prachtig al die voorde len, maar zijn er ook nadelen? 6 Wanneer komt de digi tale publieke euro? Aanleg van de pijpleiding Nord Stream 2 in Rusland. FOTO ALEXANDER DEMIANCHUK/TASS 55 Door de gaspijpleiding Nord Stream 2 stroomt per jaar 55 miljard kuub gas. Moskou/Kiev Oekraïne en Polen keren zich fel tegen de overeenkomst die Duitsland en de Verenigde Sta ten deze week hebben gepre senteerd over de gaspijpleiding Nord Stream 2. Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17