NIEUWS 13 DONATIE CORONAPRIKKEN Landen in de EU doneren vooralsnog weinig vaccins aan armere landen. Tot nu toe nog geen 3 procent van het beloofde aantal. Ondertussen is duidelijk dat in ons land tienduizenden 'overtollige' vaccins worden vernietigd. De Europese Unie heeft zichzelf verplicht om kwetsbare mensen over de wereld te helpen vaccineren. Maar tot dusver zijn er vooral vaccins aange schaft om de eigen bevolking te hel pen. In totaal hebben de landen bin nen de Unie nu zo'n 500 miljoen do ses ontvangen van de verschillende farmaceuten. Daarvan zijn er 4 mil joen weggegeven aan armere lan den; minder dan 3 procent van de 160 miljoen vaccins die door Europa zouden worden gedoneerd om de pandemie ook in de rest van de we reld te remmen, bleek donderdag uit stukken van de EU. De vaccins die tot nu toe wel hun weg naar armere landen hebben ge vonden, zijn voornamelijk gegaan naar oud-kolonies. Nederland heeft bijvoorbeeld zo'n 250.000 Astra Zeneca-vaccins naar Suriname ge stuurd. Ook Indonesië en Kaapverdië krijgen overtollige Nederlandse vac cins. 745.000 doses AstraZeneca die nog op voorraad liggen in het cen trale distributiecentrum in Oss, gaan naar 'landen in nood die een beroep hebben gedaan op de Nederlandse regering', zo maakte het ministerie van Volksgezondheid afgelopen maandag bekend. Transporteren Ondertussen blijkt dat ook bij Neder landse huisartsen nog tienduizenden AstraZeneca-vaccins in koelkasten liggen. De opkomst voor dat vaccin viel tegen, nadat bekend werd dat de prik een zeer kleine kans geeft op een ernstige bijwerking. Mensen die een eerste dosis AstraZeneca hebben ge had, kunnen sinds kort als tweede dosis Pfizer/BioNTech krijgen. De vaccins die bij huisartsen lig gen, moeten volgens het ministerie van Volksgezondheid worden vernie tigd. ,,De voorraad is niet inzetbaar voor donatie, omdat het transporte ren van medicijnen aan strenge voor- waarden moet voldoen, zoals conti nue stabiele koeling. Dit is nodig om de werkzaamheid van medicijnen te bewaken'', stelt het ministerie. ,,Mensen in landen waaraan we do neren mogen niet het risico lopen onnodig ziek te worden van vaccins of onterecht denken dat ze be schermd zijn tegen Covid-19.'' Voor huisartsen is dat moeilijk te verteren. De Rotterdamse huisarts Shakib Sana heeft bijvoorbeeld nog bijna 250 doses AstraZeneca over. „Volgende week is onze laatste prik- ronde. Daar verwacht ik hoogstens 25 patiënten. Het zou ook kunnen dat zij niet komen, omdat ze inmiddels Pfi- zer/BioNTech hebben gehaald. Onze praktijk moet dus meer dan 200 vac cins in de prullenbak gooien. Dat is ontzettend zuur, na alles wat we af gelopen maanden hebben gedaan om zoveel mogelijk mensen tegen Co- vid-19 te beschermen en zo zuinig Nu ontnemen we mensen elders in wereld de kans op een effectief vaccin mogelijk met vaccins om te gaan.'' Ook de Landelijke Huisartsen Ver eniging baalt. ,,We hadden gehoopt dat er een goede bestemming voor zou worden gevonden en dat we an dere landen die ze broodnodig heb ben, konden helpen. Maar de over heid stelt dat dit niet kan'', zei een woordvoerder. Wrang Vooral de veronderstelling van de overheid dat vaccins die bij huisart sen in de koelkast liggen niet meer veilig zijn, noemt Sana 'pijnlijk en wrang'. ,,Dat suggereert dat onze pa tiënten ook niet verzekerd zijn van een veilig vaccin. Wij hebben een goedgekeurde medische koelkast met temperatuursensor en alarmering. Nederland is logistiek wereldkampi oen. Waarom zouden we deze vac cins niet gekoeld kunnen vervoeren? Nu ontnemen we tienduizenden mensen elders in wereld de kans op een effectief vaccin. Op bescher ming.'' Voor Sana is dat extra pijnlijk om dat hij zich al maanden inzet om de vaccinatiekloof in de Nederlandse samenleving te dichten. Zo nam hij samen met enkele andere artsen het initiatief om mensen in Rotterdamse achterstandswijken op de markt te benaderen voor een vaccinatie. In middels zijn in het hele land soortge lijke prikacties opgezet. ,,Wereldwijd is de vaccinatiekloof nog veel groter. Dat maakt het weggooien van vaccins nog ongemakkelijker'', verzucht Sana. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft westerse landen opge- roepen hun vaccins met armere lan den te delen via het internationale Covax-programma. Maar ondanks aandringen van de Europese Com missie om haast te maken met de do naties, zit daar bij Europese landen dus nog niet veel schot in. De donaties van de Europese Unie steken schril af bij die van de Ver enigde Staten. Die stuurden de afge lopen maand meer dan 15 miljoen vaccins naar landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De VS hebben beloofd in totaal 80 miljoen vaccins te zullen weggeven, grotendeels via Covax. In de EU zijn genoeg vaccins om 70 procent van alle volwassenen vol ledig te kunnen vaccineren. Buiten de EU ligt dat percentage veel lager. Ter vergelijking: Zuid-Afrika heeft tot nu toe vaccins om 7 procent van de bevolking één keer te kunnen vac cineren en Nigeria voor 1 procent. De Europese Commissie wijst erop dat de EU werk maakt van het opzet ten van vaccinfabrieken in de armere landen zelf. In eigen productie in Afrika steken de EU-instellingen sa men 1 miljard euro. Brussel heeft eer der gezegd dat tegen het einde van dit jaar zeker 100 miljoen vaccins moe ten zijn gedoneerd, maar beloofde gisteren een verdubbeling. De EU-in- stellingen en -lidstaten samen 'zijn op weg om dat aanvankelijke doel te overschrijden, met een voorziene 200 miljoen doses', zei voorzitter Ur sula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze verzekerde dat de toe gezegde vaccins 'voor het eind van het jaar hun landen van bestemming zullen bereiken'. zaterdag 24 juli 2021 Overtollige vaccins vernietigd, terwijl armere landen wachten Annemieke van Dongen Rotterdam/Brussel Vaccinatie in Thai land. Het land hoopt ook vaccins uit de rest van de wereld te krij gen. foto getty images -Shakib Sana, huisarts Huisarts Shakib Sana moet waarschijnlijk zeker 200 AstraZeneca-vaccins weggooien. foto marco de swart COViD-19 vaccine AstraZ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13